Zawsze czysta elewacja

Wykończenie elewacji pełni dwie ważne funkcje – zabezpiecza powierzchnię ścian i nadaje budynkowi estetyczny wygląd, często w połączeniu z kształtem bryły decyduje o stylu domu. Dobierając materiały elewacyjne, inwestorzy biorą pod uwagę ich trwałość i właściwości ochronne oraz cenę. Do tych podstawowych kryteriów wyboru warto dodać odporność na zabrudzenia i sposób konserwacji, ponieważ te cechy będą decydowały o tym, jak elewacja będzie pełniła swoją rolę w trakcie użytkowania budynku. Mycie elewacji bowiem, to nie tylko kwestia estetyki ale też sposób na zapobieganie rozwojowi glonów i grzybów, które mogą być przyczynami poważnych uszkodzeń, a w konsekwencji doprowadzić do kosztownego remontu.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie materiały elewacyjne sprzyjają utrzymaniu czystości, co łatwiej umyć, a co można rzadziej czyścić, bo się szybko nie ubrudzi. Zobacz, co wpływa na stopień zabrudzenia budynku, jak często warto umyć elewację i jakie metody stosować do różnych materiałów wykończeniowych.

Jak często myć elewację?

Wielu ekspertów zaleca coroczne mycie elewacji i taka praktyka pozwala na utrzymanie jej w dobrym stanie przez długie lata. Nie każdy budynek jednak wymaga tego bezwzględnie i najczęściej właściciele wykonują czyszczenie wtedy, kiedy elewacja jest zabrudzona, czyli co kilka lat. Stopień zanieczyszczenia elewacji zależy od kilku czynników, zwłaszcza od położenia budynku i od materiału, którym pokryto ściany z zewnątrz. Najszybciej zabrudzi się dom stojący przy bardzo ruchliwej drodze lub ulicy albo niedaleko zakładu przemysłowego. Kurz, pył, spaliny, sadze i inne zanieczyszczenia łatwiej osiadają na powierzchniach chropowatych niż na gładkich. Na stan elewacji duży wpływ mają także poziom wilgoci i stopień zacienienia. Ściany domów usytuowanych w sąsiedztwie rzek, zbiorników wodnych, lasów i dużych drzew, a także porośnięte pnączami, narażone są na ataki grzybów i glonów. Nie należy tego bagatelizować, bo nadmiernie rozwinięte, zarówno grzyby, jak glony, prowadzą do poważnych uszkodzeń elewacji i ścian. Mogą nawet skutkować zagrzybieniem pomieszczeń. Ostatnim z głównych czynników wpływających na tempo o stopień zanieczyszczenia ścian jest rodzaj materiału użytego na elewacji, a zwłaszcza jego nasiąkliwość. Im bardziej chłonny jest tynk, tym szybciej się zabrudzi i tym trudniej go będzie wyczyścić.

Czym czyścić dom otynkowany?

Elewacje otynkowane często wystarczy umyć wodą, w razie intensywnych zabrudzeń - z detergentem. Najszybciej nasiąkają tynki mineralne, cienkowarstwowe. Przy ich myciu należy uważać, zwłaszcza jeśli nie zostały zabezpieczone farbą elewacyjną, bo wówczas nie można ich szorować, aby nie zetrzeć wierzchniej warstwy i nie uszkodzić pokrycia. Tynki silikatowe, tynki silikonowe czy tynki akrylowe charakteryzują się dużo mniejszą nasiąkliwością i są wręcz uważane za brudoodporne, także dzięki temu, że zawierają naturalne biocydy o właściwościach ochronnych, które zabezpieczają ściany przed biologiczną korozją. Nie tylko od rodzaju, ale także od faktury tynku zależy, jak szybko będzie on ulegał zanieczyszczeniu. Najbardziej brudzą się tynki o fakturze baranka lub kornika, najmniej - tynki gładkie. Jeśli na ścianach widoczne są wykwity glonów lub grzybów, do umycia domu trzeba będzie użyć specjalnych preparatów aktywnych, przeznaczonych do usuwanie tego rodzaju zanieczyszczeń.

Korzystając z rusztowania można umyć ściany po prostu gąbką lub średnio twardą szczotką i wodą, ale dużo wygodniejszą metodą jest użycie myjki ciśnieniowej. Jeśli będziesz kupować taką myjkę z zamiarem okresowego czyszczenia elewacji, wybierz taką , w której będzie można dobrać odpowiedni rodzaj dyszy i strumienia i regulować ciśnienie wody. Na mycie elewacji wybierz w miarę ciepły, bezwietrzny dzień. Przede wszystkim nie należy tego planować w czasie mrozu lub bezpośrednio po dniu mroźnym, aby nie polewać letnią lub ciepłą wodą ścian zmrożonych, bo można uszkodzić elewację. Z kolei jeśli będziesz wykonywać te prace w czasie wiatru, a używasz detergentu lub preparatu grzybobójczego, możesz narazić siebie lub rośliny w bezpośrednim sąsiedztwie budynku ba kontakt z niezbyt bezpieczną chemią. Spłukiwanie ściany zacznij od góry i stopniowo przenoś strumień do dołu. Jeśli masz do czynienia z tynkiem mineralnym, co do którego nie masz pewności, czy jest zabezpieczony, poproś o ocenę fachowca lub zrób próbę działania strumienia wody na ścianę, aby się przekonać, czy nie uszkodzisz elewacji. Po umyciu elewacji, zwłaszcza jeśli były do usunięcia wykwity z glonów i grzybów, warto ją zaimpregnować, aby utrudnić tym organizmom kolejną inwazję.

Utrzymanie elewacji z klinkieru, kamienia, drewna

Zakurzoną elewację z klinkieru wyczyścisz, podobnie jak tynki, myjką ciśnieniową. Bardziej uporczywe plamy i wykwity można usunąć albo używając specjalnych środków chemicznych albo mechanicznie, czyli wykonując piaskowanie niskociśnieniowe. Piaskowanie można przeprowadzić na sucho, z wykorzystaniem strumienia sprężonego powietrza, lub z wodą. W tej metodzie stosuje się dodatki ścierne, które zdzierają zabrudzenia i wierzchnią warstwę cegły. Podobnie przebiega czyszczenie elewacji kamiennej. Do tego rodzaju czyszczenia, z piaskowaniem, najlepiej zatrudnić wyspecjalizowanego wykonawcę, bo wymaga ono odpowiedniego, nietaniego, sprzętu.

Wyraźnym sygnałem, że elewację drewnianą należy wyczyścić i ponownie zakonserwować jest szarzenie i czernienie desek. Jeśli chodzi o lekko zakurzone okładziny drewniane, można je myć wodą z szarym mydłem, używając szczotki ryżowej. Po umyciu należy poczekać, aż ściany wyschną, a potem przetrzeć je papierem ściernym. Jeśli na deskach pojawią się narośla grzybów i glonów, należy je przed czyszczeniem zeskrobać szpachelką. Najlepiej jednak nie dopuszczać do takiego zarastania, bo może się okazać, że grzyby lub glony przenikną tak głęboko, że nie uda się ich usunąć i konieczne będzie wymiana części elewacji. Po wyczyszczeniu elewacji drewnianej koniecznie trzeba ją na nowo zaimpregnować, aby jak najbardziej opóźnić proces wnikania zanieczyszczeń.

Piękna, estetyczna elewacja to wizytówka domu i ochrona ścian przed biologiczną korozją i uszkodzeniami. Regularne czyszczenie pozwala na utrzymanie jej w dobrym stanie przez długie lata. Większość zabiegów konserwujących możesz wykonać sam, przestrzegając kilku ważnych zaleceń. Jeśli jeszcze nie masz pewności, jaką elewację będzie miał Twój nowy dom, weź pod uwagę sposoby czyszczenia, zanim wybierzesz materiały elewacyjne.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Zawsze czysta elewacja"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody