Podniesienie ścianki kolankowej to częsta zmiana wprowadzana do projektu przez budujących. Jednak czy zawsze jest opłacalna? Co zrobić aby dom nie stracił na wyglądzie?
Na początek zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz takiej zmiany. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie wady i zalety stosowania podwyższonej ścianki kolankowej. Sam zdecyduj czy to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.
ZALETY podniesienia ścianki kolankowej
- zyskujesz dodatkową przestrzeń użytkową na piętrze domu,
- pomieszczenia są większe i bardziej przestronne,
- zwiększasz możliwości umeblowania pokoi i sypialni,
- niewielkie podniesienie ścianki kolankowej poprawi komfort mieszkania nie psując wyglądu budynku.
WADY podniesienia ścianki kolankowej
- znaczne podniesienie ścianki kolankowej, niekorzystnie wpływa na wygląd całego budynku. Im wyższa ścianka tym dach i okna wydają się mniejsze i źle wpisane w elewację domu,
- zwiększa się kubatura budynki, a co za tym idzie- rosną koszty ogrzewania domu. Wiąże się z tym dobór kotła o większej mocy i konieczność zakupienia większych grzejników,
- Okna dachowe będą wysoko umiejscowione. Utrudni to wyglądanie przez okno, wietrzenie pomieszczeń oraz mycie okien
Jak prawidłowo podnieść ściankę kolankową?
Aby dom zachował swoje proporcje i pierwotny wygląd, należy poradzić się architekta. Indywidualnie dobierze on możliwą wysokość podniesienia ścianki kolankowej, bez szkody dla bryły budynku. Może zastosować również kilka sztuczek, dzięki którym dom będzie wyglądał jak oryginalny.
Zmiana proporcji domu będzie mniej widoczna gdy:
- wydłużymy okna,
- podniesiemy nieco nadproża domu
- wydłużymy okapy dachu
- pomiędzy oknami a dachem zastosujemy ciemniejszy kolor tynku.
Gdzie możesz dokonać takiej zmiany?
Zmiany wysokości ścianki kolankowej w naszych projektach możesz dokonać w STUDI'u ADAPTACJI. Zmiany może dokonać także dowolny architekt adaptujący za zgodą autora projektu. W Z500, zgodę na wszelkie zmiany w projekcie dostajesz za darmo (czyt. więcej)