Podjąłeś decyzję o budowie wymarzonego domu, ale nie masz pojęcia, która pora roku będzie dobra, by ruszyć z realizacją projektu? Według opinii inwestorów prace budowlane najlepiej rozpocząć wiosną. Dzięki temu, że zaczniesz myśleć o tym już teraz, zyskasz czas, by na spokojnie wybrać idealny projekt domu, załatwić wymagane formalności i zaoszczędzić pieniądze, kupując materiały budowlane poza sezonem.
Wybór idealnego projektu domu
Dom to nie tylko budynek, ale też wszystko to, co się w nim kryje – życie rodzinne, odpoczynek od pracy czy wreszcie „swoje miejsce na ziemi”, będące dla większości ludzi spełnieniem największego marzenia. Dlatego tak ważne jest, by wybór projektu domu był decyzją przemyślaną, która będzie cieszyła przez długie lata. Zima to idealny moment na ostateczny wybór projektu domu i weryfikację wszystkich za i przeciw. Dzięki temu, że wybierzemy projekt domu odpowiednio wcześnie, zyskamy również czas na załatwienie spraw związanych z adaptacją i ewentualnymi zmianami w projekcie.
Wymagane formalności budowlane
Decyzja o budowie domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dla większości inwestorów to nie tylko marzenie, które chce się zrealizować jak najszybciej, ale także ogromna inwestycja finansowa, poprzedzona koniecznością spełnienia szeregu formalności.
Zima, która praktycznie uniemożliwia ruszenie z pracami na placu budowy, to najlepszy czas na załatwianie wszelkich pozwoleń. Najważniejszym z nich jest otrzymanie ostatecznego pozwolenia na budowę. Może to przysparzać nieco trudności w sytuacji, gdy działka, na której zamierzamy wybudować dom, nie posiada jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji na warunki zabudowy można czekać nawet kilka miesięcy. Jeżeli ten czas przypada na okres zimowy – nie tracimy cennych dni, które możemy już w pełni wykorzystać wiosną na ruszenie z budową. Dopełnienie formalności jest bardzo ważne – dopiero mając pewność, że posiadamy komplet wymaganych dokumentów, możemy umożliwić wejście na działkę budowlaną profesjonalnej ekipie oraz ciężkiemu sprzętowi.
Dłuższy dzień i wyższa temperatura
Mimo tego, że zimy w Polsce stają się coraz łagodniejsze, nadal trzeba brać pod uwagę klasyczne cztery pory roku. Prace budowlane pod gołym niebem najbezpieczniej jest wykonywać od wiosny do jesieni. Dni są wtedy najdłuższe, a temperatura sprzyja – nie tylko ekipie budowlanej, która szybciej może wykonywać swoją pracę, ale także materiałom, które nie ulegają uszkodzeniu przez warunki atmosferyczne. Wykorzystanie naturalnego światła słonecznego pozwala na prowadzenie prac bez konieczności organizowania sztucznego oświetlenia, co sprzyja dodatkowym oszczędnościom.
Orientacyjnie przyjmuje się, że w miarę bezpieczne będzie rozpoczęcie prac budowlanych w drugiej połowie marca, kiedy zima ustępuje miejsca wiośnie i grunt zaczyna szybko się osuszać. Dokładny czas rozpoczęcia prac musi być jednak uzależniony nie tylko od panujących aktualne warunków pogodowych, ale przede wszystkim od stanu gruntów na naszej działce. Na działkach, na których długo zalega cień, czasami trzeba odczekać nawet kilkanaście tygodni aż grunt wystarczając obeschnie i przestanie być grząski. Bagatelizowanie tego faktu bardzo często kończy się tym, że ciężki sprzęt zakopuje się w błocie i wyciąganie go przysparza nie tylko mnóstwo dodatkowego stresu, ale też wydatków.
Dzięki rozpoczęciu budowy wiosną, możemy mieć pewność, że wykonawcy będą mieć wystarczającą ilość czasu na wykonanie robót ziemnych, wylewanie fundamentów, wznoszenie ścian, zadaszenie budynku oraz wstawianie stolarki okiennej i drzwi. Celem najczęściej jest zamknięcie stanu surowego najpóźniej jesienią i przejście do wykończenia wnętrza domu. To możliwe nawet jeżeli za oknami hula już zimny wiatr i pada śnieg.
Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu warunków pogodowych wiosny i lata, można wprowadzać się do nowego domu nawet przed nadejściem zimy. Istotnym terminem są Święta Bożego Narodzenia – czas, który najbardziej kojarzy się z rodzinnym zasiadaniem przy stole i wspólnym spędzaniem dni wolnych od pracy. Rozpoczęcie Nowego Roku w nowym domu dla wielu inwestorów jest też symbolicznym rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu.
Kiedy kupić materiały na budowę domu?
Rozpoczęcie budowy domu wiosną i jej zakończenie wraz z nadejściem zimy powoduje, że inwestor musi być przygotowany na zakup wszystkich materiałów i dobrze zaplanować dostarczanie ich na plac budowy w poszczególnych partiach. Sezon budowlany rozpoczyna się wiosną – wtedy też drożeją materiały budowlane i rośnie liczba chętnych, którzy chcą je nabyć.
Kupno materiałów poza sezonem, czyli w zimie, to niemalże pewna gwarancja niższych cen, a co za tym idzie dość sporych oszczędności. To właśnie ceny materiałów budowlanych są główną składową całego kosztu budowy. Inwestycja w zakup materiałów zimą może być bardzo opłacalna, należy pamiętać jednak o tym, by wszelkie materiały bardzo dobrze zabezpieczyć. Tylko wtedy nie będziemy narażać się na ich zniszczenie i nie wyrzucimy pieniędzy w błoto.
Warto wiedzieć, że niektóre sklepy budowlane oferują możliwość odbioru towaru w późniejszym terminie. Dobrze wziąć pod uwagę takie rozwiązanie i ustalić ze sklepem najbardziej dogodny dla nas termin odbioru materiałów.
Wybór najlepszej ekipy budowlanej
Mając opracowany ostateczny projekt domu, możemy przystąpić do wyboru najlepszej ekipy budowlanej. Bardzo często okazuje się, że to najtrudniejsza decyzja, która będzie miała istotny wpływ na to, jak sprawnie będzie przebiegała budowa wymarzonego domu. Każdy inwestor chciałby jak najszybciej znaleźć solidną ekipę budowlaną i również jak najszybciej przestać martwić się jej pracą. W praktyce okazuje się jednak, że musi on dopilnować ogromu spraw, żeby wykonawca zrealizował projekt według planu i zgodnie ze sztuką budowlaną.
Ponieważ budowa domu wiąże się z ogromnymi wydatkami i jest bardzo angażująca czasowo, warto zadbać o dobrą organizację pracy, która pozwoli sprawnie przejść proces powstawania nowego budynku. Wsparciem będzie dobry kierownik robót, który w imieniu inwestora będzie nadzorował przebieg prac i poprowadzi budowę. Warto rozważyć też zatrudnienie inspektora nadzoru, który zweryfikuje przebieg najważniejszych prac i wskaże ewentualne błędy, które będzie można jak najszybciej wyeliminować.
Czas poza sezonem budowlanym to okres, w którym o wiele łatwiej o dobrą i przystępną cenowo ekipę budowlaną. Dobry fachowiec kosztuje, ale nie znaczy to, że płacąc słono za usługę, zyskamy pewność, że wszystko zostanie wykonane solidnie i na czas. Najlepiej zdecydować się na ekipę z polecenia, która pracowała u znajomego czy sąsiada i dobrze wywiązała się ze swoich zadań. Kupując projekt domu w Z500 masz dodatkowo dostęp do Autoryzowanych Wykonawców Z500, sprawdzonych i polecanych przez naszą firmę.