Więcej miejsca w małym domu – sposoby na zagospodarowanie przestrzeni

Motywacje do budowy domu bywają przeróżne, czasem nie wyobrażasz sobie mieszkania w bloku, bo nigdy tak nie mieszkałeś, a czasem marzysz o większej powierzchni dla swojej rodziny albo o ogrodzie i tarasie, bliskości z naturą i większej prywatności niż na przykład na osiedlu w mieście. Nie każdy buduje duży dom i tu przyczyny też mogą być różne. Po pierwsze działka – nie zawsze ją kupujesz, czasem dostajesz w darze lub spadku i nie masz większego wpływu na jej położenie i wielkość. Po drugie budżet na budowę – najczęściej jednak ograniczony. I wreszcie po trzecie – przewidywane koszty eksploatacji – niewielki dom taniej jest utrzymać.


Na wizualizacji jednego z pokoi dziecinnych w projekcie Zx15 zaproponowano podest, pod którym zyskuje się miejsce do przechowywania.

Kilka zasad właściwego zagospodarowania ograniczonej przestrzeni może się przydać inwestorom, którzy zamierzają kupić gotowy projekt domu. Pierwsza zasada to minimalizm, a druga – porządek, zarówno optyczny w ustawieniu sprzętów, jak i praktyczny – jeśli jest czysto i nie ma na widoku mnóstwa rzeczy, to pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i dotyczy to nie tylko pokoi dziecinnych, ale także kuchni i salonu. Zobacz, o czym warto pomyśleć przy urządzaniu niedużego domu!

„Mniej znaczy więcej” to motto, które powinno Ci towarzyszyć. Dobrze przemyśl, co będzie niezbędne, a bez czego możesz się obejść. Jeśli laptopa używasz w domu sporadycznie, nie planuj specjalnego stolika do pracy z nim, wystarczy jakaś sprytna podstawka albo będziesz używał kuchennego stołu. Nie wszystko musi być pod ręką, niektóre rzeczy schowasz głębiej i możesz zbudować na nie jakieś zmyślne estetyczne schowki, może pod schodami? Im mniejsza przestrzeń, tym bardziej powinna być uporządkowana i tym mniej powinno być w niej elementów i tym lepiej powinny być do siebie dobrane.

Kuchnia w małym domy jest przeważnie otwarta, ale dobrze jest ją optycznie i funkcjonalnie oddzielić od jadalni lub salonu na przykład ażurowym regałem. Nie zabierze on przestrzeni, przyda się na książki lub niektóre naczynia. W małym domu wykorzystuj każdy pomysł na przechowywanie różnych rzeczy, tak aby jak najmniej było ich na wierzchu. Pamiętaj, że oprócz metrów kwadratowych powierzchni masz przestrzeń w górę i zaplanuj na przykład zabudowanie przestrzeni między szafkami kuchennymi a sufitem. Położysz tam rzadziej używane przypory i sprzętu kuchenne.

Składany stół na co dzień wystarczy dla czterech osób, a w razie potrzeby możesz przyjąć więcej gości. Praktyczne też są wysuwane blaty, które zwiększają powierzchnię czy to w kuchni czy w miejscu do pracy.

Przesuwane drzwi zaoszczędzą miejsce w pokoju dziecinnym lub sypialni. Dzięki nim można ustawić półki na całej ścianie, w której są zamontowane. Kolejnym rozwiązaniem oszczędzającym przestrzeń w dziecinnej sypialni jest rozkładane łóżko. Nowoczesne meble tego typu niewiele wspólnego maja z tapczanopółką z lat sześćdziesiątych ubiegłego wielu i warto przyjrzeć się ofertom sklepów meblowych pod tym kątem. Jeśli zaś wybierzesz klasyczne łóżka, to wykorzystaj przestrzeń pod nim – w koszach lub pojemnikach można tam położyć zimą ubrania letnie i odwrotnie, albo sprzęt sportowy, zabawki, które popadły w niełaskę itp.

Ciekawym rozwiązaniem na pozyskanie przestrzeni na przechowywanie jest podest, np. pod stanowiskiem do pracy lub nauki. Zmieści się tam wiele rzeczy – od nart, poprzez rolki czy łyżwy po kolekcję zestawów lego, których nie pozwalają się pozbyć dziecięce emocje. Warto tez przypomnieć sobie o pawlaczach. Zabudowanie wnęki nad drzwiami niczego nie ujmie przestrzeni pokoju, a dodatkowa szafka przyda się na pewno!

Małe pomieszczenia są dość „wrażliwe” na pewne popularne rozwiązania lub stereotypowe myślenie o aranżacji. Często się słyszy, że jasne, monochromatyczne lub bardzo zbliżone kolory powiększają optycznie pokój, ale przesada w zastosowaniu tej zasady może dać efekt nudy lub sztuczności. Przełam jednolita kolorystykę barwnym akcentem – wyrazista lampką, poduszeczką, serwetkami. Niewielki pokój będzie wyglądał jak magazyn, jeśli wstawisz tu za duże meble. Szczególnie należy uważać z kompletami wypoczynkowymi, które na ekspozycji na wielkiej hali sklepu wyglądają zupełnie inaczej niż w Twoim salonie. Jeśli chodzi o meble to uważaj, aby nie jednolita kolekcja nie zrobiła przytłaczającego wrażenia. Na dobranie różnych mebli poświęcisz więcej czasu, ale uzyskasz efekt lekkości.

Nie daj się zwieść przekonaniu, że jeśli pomieszczenie jest niewielkie, to wystarczy jedno źródło światła u sufitu do oświetlenia go. Najlepiej mimo wszystko zainstalować lampy i sufitowe, i podłogowe, i stołowe, co zapewni dobre proporcje optyczne pomieszczenia. Jeśli już mowa o doświetleniu, to zwróć uwagę na dekorację okien – w małych pokojach zrezygnuj z ciężkich zasłon, pomyśl o lżejszym materiale, w kolorze zbliżonym do kolory ściany lub o delikatnych roletach.

Jeśli budujesz dom, to musi on być komfortowy i kropka! Nawet jeśli wybrałeś projekt domu stosunkowo niedużego, to na pewno uda się urządzić go tak, aby po przeprowadzce z bloku pozytywna odmiana była wyraźnie odczuwalna! Sposobów jest dużo, wystarczy się rozejrzeć i pomyśleć, co będzie konieczne, co można schować głębiej, a może coś da się podwiesić pod sufitem?

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Więcej miejsca w małym domu – sposoby na zagospodarowanie przestrzeni"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem