Coraz częściej wentylację grawitacyjną zastępuje wentylacja
mechaniczna z odzyskiem ciepła. Obok pytania jaki rekuperator, pojawia się
również pytanie: jakie system kanałów wentylacyjnych wybrać?
Wentylacja mechaniczna z kanałami z tworzywa
W nowym budynku nie ma zazwyczaj problemu ze znalezieniem miejsca na rekuperator i z rozprowadzeniem kanałów wentylacyjnych do pomieszczeń. Oczywiście jeśli wentylacja mechaniczna była wcześniej zaplanowana. Trudności pojawią się jeśli inwestor nie planował wentylacji mechanicznej i w ostatniej chwili budowy zmienił decyzję lub podczas modernizacji, gdzie wentylację grawitacyjną zastępujemy mechaniczną z odzyskiem ciepła. W takich sytuacjach pomóc może nowy system kanałów wentylacyjnych Viessmann.
Głównym elementem systemu są kanały okrągłe z tworzywa, o średnicy zewnętrznej 63 i 200 mm. System umożliwia wykonanie kompletnej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, którą łatwo schować np. w stropach podwieszanych, suchych i mokrych tynkach oraz pod płytami gipsowo-kartonowymi. Jest przy tym bardzo elastyczny co umożliwia prowadzenie kanałów powietrza zgodnie z zapotrzebowaniem.
Cały wentylacja mechaniczna z systemem kanałów Viessmann opiera się o niewielką ilość elementów, które można łatwo dobrać i wycenić. Pozostaje doliczyć tylko niewielkie koszty robocizny. Niewielkie, ponieważ montaż kompletnej instalacji przebiega ponad dwa razy szybciej niż np. ze sztywnymi rurami Spiro.
Wentylacja mechaniczna z kanałami DN63
Średnica zewnętrzna kanału wentylacyjnego DN63 wynosi 63 mm, wewnętrzna 54 mm. Rury dostarczane są w rolce o długości 50 m. Warstwa zewnętrzna ma kolor szary, a wewnętrzna - biały. Zalecany strumień powietrza dla pojedynczego kanału DN63 wynosi do 25 m³/h. Do dyspozycji mamy systemowe kratki szczelinowe, kratki regulowane i anemostaty. Każdy z tych elementów ma skrzynkę z 3 króćcami do podłączenia rur DN63. W zależności od potrzebnej ilości powietrza, do skrzynki należy doprowadzić od 1 do 3 rur DN63, niewykorzystane króćce pozostawia się zaślepione.
Kanały wentylacyjne DN200
System wentylacyjnych DN200 stanowi połączenie zalet tworzywa HDPE, komór powietrznych oraz izolacji z pianki. Uzyskano w ten sposób bardzo dobre własności izolacji cieplnej i akustycznej kanałów wentylacyjnych. Elastyczne złączki dodatkowo tłumią drgania, a ich uszczelnienie wykonano z materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Maksymalny przepływ powietrza w kanale DN200 wynosi 400 m³/h. Średnica zewnętrzna kanału wynosi 200 mm, wewnętrzna 174 mm. Dostarczany jest on w kawałkach o długości 2 m i w 100% podlega recyklingowi.