Sufity podwieszane – zalety i popularne materiały


Sufity podwieszane to popularne, praktyczne rozwiązanie, które pozwala uzyskać efekt w postaci estetycznego wnętrza stosunkowo niewielkim kosztem i nakładem. Często instaluje się je w starym budownictwie, aby uniknąć na przykład pracochłonnego wyrównywania powierzchni pierwotnego sufitu, ale w nowych budynkach sprawdzają się doskonale, ponieważ są dobrą podstawą do dowolnej aranżacji oświetlenia w pomieszczeniu. Przekonaj się, jakie zalety i wady mają sufity podwieszane, jakie są ich rodzaje, o czym pamiętać przy ich wykonaniu.


Wykonanie sufitu podwieszanego nie jest skomplikowane. Na zdjęciu montaż w trakcie realizacji projektu Z114 na budowie w województwie pomorskim.

W wysokich pomieszczeniach w starym budownictwie sufity obniża się, aby oszczędzić na ogrzewaniu, poprawić komfort cieplny lub zasłonić elementy stropu, trudne do zniwelowania nierówności albo części instalacji elektrycznych. W nowych domach sufity podwieszane najczęściej planuje się w ramach aranżacji pomieszczeń i nadania im charakteru wybranego przez inwestora, ale z powodzeniem maskują także różne instalacje, jak elektryczne czy wentylacyjne. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest łatwy dostęp do przewodów w razie potrzeby wymiany czy naprawy. Obniżony sufit izoluje pomieszczenia termicznie i akustycznie, stanowi też barierę dla rozprzestrzeniania się ognia. Jest idealnym rozwiązaniem na poddaszu, jeśli nie gustujesz w stylu rustykalnym i chcesz ukryć konstrukcję więźby dachowej.

Najpopularniejszym materiałem na sufity podwieszane są płyty gipsowo-kartonowe, ale dostępne są też inne materiały. Płyty ze sprasowanej wełny mineralnej (szklanej lub skalnej) są świetną izolacją akustyczną, bo pochłaniają dźwięki, a jednocześnie stanowią przegrodę ognioodporną, więc często stosuje się je na sufity w biurach i magazynach. Ażurowe sufity metalowe są ulubionym materiałem architektów wnętrz urządzających przestrzenie publiczne. Drewniane sufity podwieszane robi się z listewek, np. sosnowych i można dzięki nim uzyskać efekt przytulnego stylowego pomieszczenia. Nowszym rodzajem sufitów podwieszanych są sufity napinane w postaci naciągniętej płachty z tworzywa sztucznego. Może ona mieć dowolny kolor i fakturę, co oznacza wiele możliwości aranżacyjnych.

Ponieważ sufity podwieszane obecne są na rynku od bardzo dawna, to technologie ich montażu są dobrze dopracowane i dość łatwe. Taki sufit z powodzeniem możesz zrobić sam, jeśli zapoznasz się z zestawem profili do stelaża i systemem mocowań w technologii, którą wybierzesz.

Popularne sufity z płyt gipsowych są bardzo trwałe i wyglądem niemal nie różnią się od tradycyjnych. Płyty podtrzymywane są przez profile metalowe montowane na specjalnych uchwytach do sufitu. Przy wykonywaniu takich sufitów stosuje się zazwyczaj płyty gipsowo-kartonowe bądź gipsowo-włókniste, przy czym te ostatnie są cięższe i mniej chłoną wilgoć. Dużo prostszy jest montaż sufitu z kasetonów, które układa się na konstrukcji z profili aluminiowych.

Duży wybór materiałów i technologii i wielorakie zalety sufitów podwieszanych zachęcają do zastosowania tego rozwiązania w domu. Łatwy montaż i możliwości aranżacji oświetlenia w takim suficie sprawiają, że wybiera je wielu architektów wnętrz i inwestorów. Jeśli właśnie wybierasz gotowy projekt domu i zaczynasz wyobrażać sobie, jak go urządzisz, to sufit podwieszany jest propozycją godną uwagi.

Przykładowe zastosowanie sufitu podwieszanego:

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Sufity podwieszane – zalety i popularne materiały"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Magdalena S.

  • Dodaj do znajomych

Sufity podwieszone bez foli paroizolacyjnej? Beznadziejne wykonawstwo. Folia jest niezbędna, by skraplająca się woda w przestrzeni ponad płytami gk, na stalowej konstrukcji, nie powodowała zagrożena dla płyt.

Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem