Montaż wiązarów na projekcie Z7 35
Na jednym z forów internetowych dyskutowano na temat „Co byś zmieniła/zmienił w projekcie domu, gdybyś budowała się jeszcze raz ?”. Częstą opinią było stwierdzenie, że, na etapie wyboru projektu, nie doceniono potrzeby posiadania pomieszczeń gospodarczych/składowych. W codziennym życiu okazywało się, jak wiele rzeczy trzeba składować, przede wszystkim z uwagi na okresowe czy sezonowe wykorzystanie (snowboard, deska z żaglem, choinka itp.)
W domach parterowych intersujące możliwości przynosi tu zastosowanie wiązarowej konstrukcji stropodachowej. Poprzez odpowiednie skratowanie można uzyskać spory strych, nawet w niewielkich domach.
Przykład projektu konstrukcji wiązarowej ze strychem w poddaszu. Wielkość pomieszczenia strychowego zależy w głównej mierze od stopnia pochylenia dachu oraz jego kształtu (dwuspadowy, kopertowy).
Rozładunek wiązarów z miejscem na strych.
Rozładunek wiązarów z miejscem na strych.
Wejście na strych z garażu.
Na rynku są dostępne gotowe składane schody strychowe. Wiodącym ich dostawcą jest znana polska firma FAKRO.
Warto dodać, że prefabrykowane wiązary stanowią zarówno więźbę jak i konstrukcję stropu. Pozwala to na znaczne oszczędności przez wyeliminowanie pracochłonnego i kosztownego stropu betonowego. Zastosowanie wiązarów pozwala na skrócenie czasu budowy nawet o 3-4 tygodnie. Ponieważ dostawca prefabrykowanej więźby jest jej projektantem, dostawcą drewna jak i „cieślą”, jest jasno określona odpowiedzialność gwarancyjna za końcowy produkt. Zakłady wiązarów stosują wyłącznie drewno zgodne z obowiązującymi polskimi normami tj. suszone oraz sortowane wytrzymałościowo. Taki materiał nie skręca się po zamontowaniu w konstrukcji dachu. Nie stwarza warunków do rozwoju pleśni, grzybów czy gnieżdżenia się insektów.
Wykaz dostawców – producentów wiązarów w technologii Mitek Industries www.dachymitek.pl