SŁOWNICZEK BUDOWLANY

JAK LICZYMY POWIERZCHNIĘ W PROJEKTACH Z500?

POWIERZCHNIA NETTO

To powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku mierzona na poziomie podłogi, z uwzględnieniem tynków i okładzin ścian. Nie pomniejsza się jej o powierzchnię pomieszczeń o zmiennej wysokości, np. na poddaszu. Prościej mówiąc, to tak, jakby rozłożyć wykładzinę na podłodze we wszystkich pomieszczeniach i zsumować jej wielkość.

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA

Jest częścią powierzchni netto. Do powierzchni użytkowej nie wliczamy: garaży i pomieszczeń gospodarczych w przestrzeni garażu, strychów, poddaszy do późniejszej adaptacji na cele mieszkalne, ogrodów zimowych i składzików ogrodowych znajdujących się poza budynkiem.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, do wyliczenia powierzchni użytkowej w pomieszczeniach, w których występują skosy (PN-ISO 9836:2022-07), stosujemy zasadę:

  • powierzchnię pomieszczeń o wysokości powyżej 2,2 m liczy się w 100%.
  • powierzchnię pomieszczeń o wysokości od 1,40 m do 2,2 m liczy się w 50%.
  • powierzchnię pomieszczeń o wysokości poniżej 1,4 m pomija się.

POWIERZCHNIA ZABUDOWY

To powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym, wyznaczona przez rzut bryły budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się powierzchni:

  • Elementów budynku ani ich części niewystających ponad powierzchnię terenu;
  • Elementów drugorzędnych budynku, np. schodów zewnętrznych, ramp i pochylni zewnętrznych, daszków, markiz, okapów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
  • Zewnętrznych obiektów pomocniczych (np. szklarni i przybudówek).

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA

To powierzchnia wszystkich kondygnacji budynku w obrysie zewnętrznym ścian oraz wszystkich elementów wykraczających poza kubaturę danego obiektu, tj. tarasy, schody zewnętrzne, balkony, wnęki, podcienia, podesty i zjazdy do garaży na poziomie piwnicy. Podjazdy do garaży nie są uwzględniane.

PODSTAWOWE POJĘCIA I OZNACZENIA W PROJEKTACH DOMÓW

KUBATURA

To powierzchnia pomieszczeń pomnożona przez wysokość danej kondygnacji. Do obliczania kubatury przyjęliśmy wysokość liczoną od podłogi do spodu stropu lub do spodu stropodachu (na poddaszu).

MINIMALNE WYMIARY DZIAŁKI

Umiejscowienie budynku na działce przy uwzględnieniu odległości budynku od granic nie mniejszych niż:

  • 4 m dla ścian z oknami lub drzwiami,
  • 3 m dla ścian bez okien i drzwi.

ŚCIANA NOŚNA

To zewnętrzna lub wewnętrzna ściana, która przenosi obciążenia konstrukcji budynku na fundament. Ściany nośne można modyfikować po wprowadzeniu zmian przez uprawnionego architekta lub konstruktora.

ŚCIANA DZIAŁOWA

Ściana wewnątrz budynku, która nie stanowi elementu konstrukcyjnego. Ściany działowe można przestawiać lub usunąć.

ŚCIANA SZCZYTOWA

Zewnętrzna ściana na poziomie poddasza w domach o dachach dwuspadowych(najczęściej przypomina trójkąt).

ŚCIANA KOLANKOWA

Ściana na poddaszu wzniesiona ponad stropem. Wykonuje się ją aby podnieść wysokość dachu i uzyskać dodatkową przestrzeń na poddaszu

WYSOKOŚĆ BUDYNKU

Wysokość budynku to wymiar mierzony od poziomu terenu (przyjętego w projekcie typowym) do najwyższego punktu dachu, czyli do kalenicy.

KALENICA

To najwyżej położona krawędź dachu, która powstaje na przecięciu dwóch połaci dachowych. Jest to pozioma linia biegnąca wzdłuż całego dachu.

WYKUSZ

Wystający z lica elewacji fragment ścian powiększający wnętrze z oknami lub dużymi, szklanymi drzwiami.

LUKARNA/FACJATA/KUKUŁKA

Pionowe okno lub wystający element z połaci dachu, który najczęściej powiększa powierzchnię użytkową poddasza i zapewnia dodatkowe doświetlenie.

PODCIEŃ

Wnęka wzdłuż elewacji na parterze budynku, otwarta na zewnątrz. Podcień często pełni funkcję zadaszonego przejścia lub miejsca do odpoczynku.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "SŁOWNICZEK BUDOWLANY"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody