SŁOWNICZEK BUDOWLANY

JAK LICZYMY POWIERZCHNIĘ W PROJEKTACH Z500?


POWIERZCHNIA NETTO

Jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku mierzona w poziomie podłogi z uwzględnieniem tynków i okładzin ścian. Nie pomniejsza się powierzchni pomieszczeń o zmiennej wysokości - np na poddaszu. Prościej mówiąc - to tak jak by rozłożyć we wszystkich pomieszczeniach wykładzinę na podłodze i zsumować jej wielkość.

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA

Powierzchnia użytkowa jest częścią powierzchni netto. Do powierzchni użytkowej nie wliczamy: garaży i pomieszczeń gospodarczych w przestrzeni garażu, strychów, poddaszy do późniejszej adaptacji na cele mieszkalne, ogrodów zimowych i składzików ogrodowych znajdujących się poza budynkiem.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem do wyliczenia powierzchni użytkowej w pomieszczeniach, w których występują skosy (PN-ISO 9836:2022-07) stosujemy zasadę:

 - powierzchnię pomieszczeń o wysokości powyżej 2,2m liczy się w 100%
 - powierzchnię pomieszczeń o wysokości od 1,40m do 2,2m liczy się w 50%
 - powierzchnię pomieszczeń o wysokości poniżej 1,4m pomija się

POWIERZCHNIA ZABUDOWY

Przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym, wyznaczona przez rzut bryły budynku na powierzchnię terenu.
Do powierzchni zabudowy nie wlicza się powierzchni:
- elementów budynku ani ich części niewystających ponad powierzchnię terenu;
- elementów drugorzędnych budynku, np. schodów zewnętrznych, ramp i pochylni zewnętrznych, daszków, markiz, okapów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
-  zewnętrznych obiektów pomocniczych (np. szklarni i przybudówek).

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA

Jest to powierzchnia wszystkich kondygnacji budynku w obrysie zewnętrznym ścian oraz wszystkich elementów wykraczających poza kubaturę danego obiektu tj. tarasy, schody zewnętrzne, balkony, wnęki, podcienia, podesty i zjazdy do garaży w poziomie piwnicy.
Podjazdy do garaży nie są uwzględniane.


PODSTAWOWE POJĘCIA I OZNACZENIA W PROJEKTACH DOMÓW


KUBATURA

Inaczej "objętość" pomieszczeń, czyli powierzchnia pomieszczeń pomnożona przez wysokość danej kondygnacji. Do obliczania kubatury przyjęliśmy wysokość liczoną od podłogi - do spodu stropu lub do spodu stropodachu (na poddaszu).

MINIMALNE WYMIARY DZIAŁKI

Umiejscowienie budynku na działce przy uwzględnieniu odległości budynku od granic nie mniejszych niż:

4m dla ścian z oknami lub drzwiami

3m dla ścian bez okien i drzwi

Sytuacja ta dotyczy także działek sąsiednich których właścicielem jest ten sam inwestor lub przychylny sąsiad pozwalający na przybliżenie się do jego granicy. Priorytetem są WARUNKI TECHNICZNE, a odstępstwo może wystąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach.

ŚCIANA NOŚNA

Zewnętrzna lub wewnętrzna ściana która przenosi obciążenia konstrukcji budynku na fundament. Ściany nośne można modyfikować po wprowadzeniu zmian przez uprawnionego projektanta.

ŚCIANA DZIAŁOWA

Ściana wewnątrz budynku, która nie stanowi elementu konstrukcyjnego. Ściany działowe można przestawiać lub usunąć. 

ŚCIANA SZCZYTOWA

Zewnętrzna ściana na poziomie poddasza w domach o dachach dwuspadowych (Najczęściej przypomina trójkąt). 

ŚCIANA KOLANKOWA

Ściana na poddaszu wzniesiona ponad ścianami zewnętrznymi. Wykonuje się ją aby podnieść wysokość dachu i uzyskać dodatkową przestrzeń na poddaszu

WYSOKOŚĆ BUDYNKU

Inaczej wymiar mierzony od poziomu terenu (przyjętego w projekcie typowym) do najwyższego punktu dachu - czyli do kalenicy.

KALENICA

Najwyżej położona, pozioma krawędź dachu.

WYKUSZ

Wystający z elewacji fragment budynku. Urozmaica bryłę domu i doświetla wnętrze. Najpowszechniejsza jest forma trójścienna (na rzucie trapezu). Wykusze różnią się również konstrukcją, która może być oparta na słupkach między oknami lub niezależna od nich. Wykusz można schować pod okapem dachu, bądź umieścić na nim balkon.

Minusy zastosowania wykuszu:

zwiększa szerokość domu (kłopotliwe na wąskiej działce).

jego konstrukcja jest pracochłonna i wymaga większej precyzji w murowaniu i wykonaniu dachu;

podnosi koszty budowy (m.in. ze względu na dodatkowe, zazwyczaj kosztowne okna)

LUKARNA/FACJATA

Jest to nadbudówka w konstrukcji dachu z oknem umieszczonym w ściance frontowej. Doświetla i powiększa pow. użytkową poddasza.

PODCIEŃ

Osłania wejście do domu przed opadami. Możesz zmienić sposób zadaszenia wejścia.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "SŁOWNICZEK BUDOWLANY"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
 
Jeannie
Love your design! So spacious for little square footage. Design is both practical and sophisticated yet simple. Smooth is best description I can think of. I’m in US however and sadly cannot read your webpage. Am very interested however and would love to know if your selling in US! [email protected]

Peggy Nadutey
Hi, my name is Peggy Nadutey. I'm looking for designs for small homes with envelope roof. I'm interested in design for Z195 or a design with a master bedroom and bath with two other bedrooms with a shared bathroom. Of course kitchen, storage room. Not forgetting a small den/office. Could I get a design for this with price quotation?
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem