Projekty domów z kosztorysem

Często słabej jakości kosztorysy zaniżają ceny, aby oferta wydawała się atrakcyjniejsza. Źle zaplanowane wydatki powodują opóźnienia, zmuszając do improwizacji lub zaciągania drogich kredytów gotówkowych czy pożyczek. Mając wiedzę i dobry kosztorys twoja inwestycja odbędzie się sprawnie. Zyskasz kontrolę nad sytuacją i finansami oraz łatwiej uzyskasz kredyt. Dobry kosztorys umożliwi ci kontrolę budżetu, oferty i pracy wykonawcy oraz określi zużycie materiałów. Dodatkowo, jeśli zamówisz wersję edytowalną pakietu kosztorysowego możesz aktualizować harmonogram i wprowadzać zmiany na bieżąco, dzięki temu unikniesz niespodziewanych kosztów i skończysz budowę zgodnie z planem.

Zalety kosztorysu:

– Zminimalizujesz niespodziewane nagłe koszty i wydatki
– Skontrolujesz budżet, pracę wykonawcy i zużycie materiałów
– Unikasz przeinwestowania i problemów z terminami
– Zaplanujesz budowę i zrealizujesz ją w terminie
– Wybierzesz optymalną kwotę kredytu bez przepłacania
– Wybierając wersję edytowalną uwzględnisz dodatkowe wydatki i określisz realną cenę inwestycji
– Możesz go wydrukować do negocjacji tyle razy, ile potrzeba

Co warto wiedzieć o kosztorysie?

Kosztorys - kosztorysowi nie równy! Biura projektowe lub wykonawcy podają koszt budowy wg indywidualnych wyliczeń biorąc pod uwagę różne stany zaawansowania budowy. Ceny się zmieniają, więc kosztorysy się dezaktualizują. Bank wymaga zwykle określenia kosztów szacunkowych. Rzeczywiste koszty budowy zawsze oceni wykonawca.

Jak powstaje kosztorys

Ceny w kosztorysie obowiązują na dany kwartał i są określane wg średnich krajowych wg cennika SEKOCENBUD lub INTERCENBUD. Sporządzenie kosztorysu zaczyna się od tzw. przedmiaru czyli wyliczenia materiałów i prac wg projektu. Pomocne są Katalogi Nakładów Rzeczowych (w skrócie KNR), które określają normy zużycia materiałów, sprzętu oraz nakłady robocizny podczas prac budowlanych.

CZYM JEST I CO ZAWIERA KOSZTORYS?

Cena kosztorysowa

W kosztorysach spotkasz oznaczenia, wg których wylicza sie cenę kosztorysową inwestycji. Stosuje się m.in. następujące oznaczenia i wzory:

CK = R + M + S + Kz + Kp + Z + Pv

CK – cena kosztorysowa czyli suma składowych
R – robocizna jest określana na podstawie ilości potrzebnych godzin pracy oraz stawki za roboczogodzinę zaproponowanej przez oferenta
M – wartość kosztorysowa materiałów budowlanych
S – wartość kosztorysowa pracy sprzętu budowlanego
Kz – koszty zakupu materiałów budowlanych
KP – koszty pośrednie czyli wszystkie wydatki, jakie wykonawca musi ponieść poza bezpośrednim wykonaniem prac budowlanych m.in.: koszty zaplecza budowy, koszty narzędzi, koszty zakwaterowania pracowników zamiejscowych, koszty BHP, ubezpieczenie itp.
Z – zysk wykonawcy
Pv – podatek VAT

Rodzaje kosztorysów

KOSZTORYS SZACUNKOWY
Wykonany na podstawie średniej ceny m2 powierzchni, ale bez dokładnych przedmiarów. Kosztorys szacunkowy stanowi ok. 15% różnicy w stosunku do pełnego kosztorysu, dlatego może służyć do określenia skali cenowej oraz do uzyskania kredytu (pobierzesz bezpłatnie na z500.pl).

KOSZTORYS INWESTORSKI
Jest dokładniejszy, ponieważ wykonuje się go na podstawie średnich cen materiałów budowlanych oraz wynagrodzenia za pracę i normowego zużycia sprzętu wg KNR-ów. Sporządza się go metodą uproszczoną, szczegółową lub mieszaną.

KOSZTORYS OFERTOWY
To oferta wykonawcy, który na podstawie dokumentacji i przedmiaru robót proponuje cenę, za którą zbuduje dom. Zależnie od systemu prowadzenia budowy (firma czy „system gospodarczy”) kosztorys ofertowy może być pełny lub zawierać tylko „robociznę”, wtedy zajmujesz się zakupem materiałów we własnym zakresie.

Dane ilościowo materiałowe

PRZEDMIAR ROBÓT
Przyda się na etapie wyboru firmy, która ma zrealizować inwestycję. Zawiera opis wszystkich robót budowlanych w kolejności ich wykonania oraz zestawienie ilości poszczególnych prac (np. pow. ścian, posadzek, stropów, tynków, itp.) Przedmiar nie zawiera żadnych cen.

OBMIAR
Zestawienie robót jak do przedmiaru, lecz sporządzone po wykonaniu robót.

Etapy kosztorysu

Prace budowlane dzieli się często na etapy, wg których określa się procentowy podział kosztów:

STAN ZEROWY 12%
Roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia, podkłady, izolacje.

STAN SUROWY OTWARTY 43%
Ściany nośne, konstrukcja i stropy, schody, kominy, konstrukcja dachu, podłoże i pokrycie, izolacje.

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY I WYKOŃCZENIE ZEWNĘTRZNE 14%
Stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna, elewacje, tarasy na gruncie.

PRACE WYKOŃCZENIOWE WEWNĘTRZNE 17%
Ściany działowe, tynki i okładziny ścian i sufitów, posadzki, drzwi wewnętrzne itp.

INSTALACJE WEWNĘTRZNE 14%
Instalacje wodno-kanalizacyjne (bez białego montażu), centralne ogrzewanie, instalacje elektryczne

Możesz spotkać się jeszcze z określeniami takimi, jak STAN DEWELOPERSKI lub stan POD KLUCZ. Sprecyzuj i dopytaj, co wykonawca ma na myśl i jaki standard wchodzi w zakres oferty, ponieważ są to określenia umowne i mogą się różnić. Wykonawca może doliczyć tzw. koszty pośrednie. Ustal szczegóły oferty np. czy cena zawiera przygotowanie terenu i dojazdu, wyposażenie działki w media, urządzenie placu budowy zgodnie z przepisami BHP, wynagrodzenie dla kierownika itp.

Kosztorys od Z500 jest w pełni modyfikowalny, co oznacza, że możesz wpisywać do niego własne ceny użytych materiałów do budowy domu. Otrzymasz go w 3 różnych plikach: PDF, EXCEL oraz RODOS.

Kosztorys szacunkowy znajduje się na karcie większości projektów domów z oferty Z500. Kosztorys budowlany możesz zamówić do dowolnego projektu domu w cenie 249 zł brutto na: KOSZTORYS BUDOWLANY Z500

ZOBACZ WSZYSTKIE GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z500!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Projekty domów z kosztorysem"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody