O wąskiej działce mówi się, jeśli jej szerokość jest mniejsza niż 20 metrów. Takie parcele powstają często przy podziałach spadkowych ziemi rolnej, która po odrolnieniu jest sprzedawana pod budowę. Są one dość atrakcyjne cenowo i często położone są w miejscach, które chętnie wybieramy na dom, np. na przedmieściach. Przeważnie są uzbrojone, co również przyciąga inwestorów. Projekty domów na wąską działkę muszą rozwiązywać problemy, z jakimi mierzy się inwestor na takim terenie.
Jednym z najważniejszych zagadnień do rozwiązania podczas planowania domu na wąskiej działce jest położenie garażu i wejścia do domu. W projekcie Z293 są one usytuowane z przodu, na węższej ścianie. Zobacz też układ całego domu parterowego. Mimo wąskiej działki dom może być komfortowy i piękny.
Jeśli odziedziczyłeś wąską działkę i jesteś bliski decyzji, aby zbudować na niej dom, lub jeśli rozważasz zakup takiego kawałka ziemi, zanim wybierzesz projekt domu, postaraj się o aktualne informacje o możliwościach i warunkach zabudowy tej posesji. Sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub, jeśli takowy nie istnieje, wystąp do Urzędu Gminy o ustalenie Warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Znajdziesz tam najbardziej szczegółowe zasady budowy w tym konkretnym miejscu. Standardowe niezbędne odległości od sąsiednich budynków reguluje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” i są to następujące odstępy: 4 metry powinna wynosić odległość między ścianą a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe. Wymóg ten dotyczy także okien połaciowych. Gdy ściana pozbawiona jest otworów okiennych i drzwiowych, odległość między ścianą a granicą działki powinna wynosić 3 metry. Od lipca 2009 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają właścicielom wąskich działek (poniżej 16 m) bez dodatkowych formalności lokowanie budynków w odległości do 1,5 m od granic parceli. Między granicą działki a tarasem, okapem, gzymsem, balkonem, daszkiem nad wejściem, galerią, pochylnią, rampą czy schodami zewnętrznymi należy zachować odstęp 1,5 metra. Jeśli działka, na której zamierzasz budować, sąsiaduje z inną – nie budowlaną, to nie masz obowiązku zachowywania odległości, o których była mowa, ale rozsądnie jest zostawić 1,5 metrową przerwę między domem a granicą działki.
Jasne, że na wąskiej działce nie można pozwolić sobie na rozłożysty dom parterowy z dwustanowiskowym garażem. Projekty domów parterowych na wąską działkę zakładają, że będzie to dom na planie prostokąta z jednym bokiem dużo dłuższym od drugiego. Aby dom był wystarczająco wygodny i praktyczny, nie powinien być węższy niż 6 metrów. Salon, sypialnię, łazienkę oraz resztę pokoi użytkowych planuje się w takim długim prostokącie w części południowej, północna jest przeznaczona na pomieszczenia gospodarcze, jak kotłownia, składzik itp. i może ona być wówczas pozbawiona okien, dzięki czemu dom uda się „dosunąć” na odległość 1,5 metra do granicy działki. Zdecydowanie częściej na małych i wąskich działkach buduje się domy wielokondygnacyjne. Piwnica w takim domu może pełnić funkcję garażu, a może też być jedynym miejscem, gdzie urządzimy składzik narzędziowy, spiżarnię, czy mały przydomowy warsztat lub przechowalnię narzędzi ogrodowych. W dużych miastach, gdzie liczy się każdy metr terenu, idealnym projektem domu na wąską działkę jest bliźniak, a właściciele działek o szerokości mniejszej niż 12-13 metrów nie mają wyboru – muszą wybrać dom bliźniaczy. Połówkę bliźniaka możesz zaplanować nawet wtedy, gdy na sąsiedniej działce już jakaś połówka stoi albo gdy sąsiad ma prawomocne pozwolenie na jej budowę. Bliźniak jest często bardziej atrakcyjny, niż podłużny budynek wybudowany wzdłuż płotu sąsiada. Projekty domów na wąską działkę z piwnicą wymagają wprawdzie dodatkowego pozwolenia, ale uzyskanie go jest często formalnością.
Bliźniak to idealne rozwiązanie na wąską działkę. Jeśli inwestorzy budują w tym samym czasie, oprócz oszczędzonej powierzchni zyskują świetny efekt estetyczny, jak na wizualizacji z projektu zb26 Duo.
Jeśli na wąskiej działce chcesz mieć dom z garażem, to powinieneś dobrze przemyśleć położenie samego garażu oraz bramy wjazdowej. Na działce o optymalnej wielkości zakłada się umiejscowienie wejścia i garażu od frontu zabudowania, po jej szerszej stronie. Niestety, takiego rozwiązania nie zastosujesz w przypadku wąskiej działki, która zmusza do usytuowania wejścia od ściany węższej, choć wciąż frontowej. Najkorzystniejszą opcją jest zbudowanie garażu przed domem od strony ulicy. Drugie popularne rozwiązanie jest nieco problematyczne. Zakłada ono wejście do domu z boku, czyli na szerszej ścianie domu i garaż przenosi się wówczas za budynek. Tutaj trzeba jednak być ostrożnym, zachowując miejsce niezbędne do wykonania prawidłowego manewru autem. Za mało miejsca przed garażem i za duży kąt skrętu przed bramą wjazdową będą bardzo niewygodne na co dzień, nawet jeśli potrafisz dobrze manewrować samochodem.
Niezależnie od zastosowanych sposobów na wybudowanie na wąskiej działce wygodnego i funkcjonalnego domu, jeśli będzie on położony w terenie gęsto zabudowanym, to odległość od sąsiadów będzie na tyle nieduża, że trzeba będzie zadbać o prywatność. W sukurs przychodzą rolety okienne, zwłaszcza zewnętrzne, oraz … rośliny. Dobry żywopłot ograniczy widok na dom i da wytchnienie oczom.
Projekt domu na wąską działkę powinien uwzględniać specyfikę miejsca, które wybrałeś na budowę, lub którego kupno rozważasz. Zwróć uwagę na położenie wejścia do domu i garażu oraz salonu i innych pomieszczeń użytkowych, szczególnie jeśli marzą Ci się duże przeszklenia. Jeśli potrzebujesz większej powierzchni użytkowej, zapewne rozważasz co najmniej dwie kondygnacje. Wąska działka to wyzwanie dla inwestora, ale po dokładnym rozpracowaniu kilku szczegółów, można na niej śmiało zbudować bardzo wygodny i piękny dom.