Projekty domów -jak wybierać i na co uważać aby się nie przeinwestować

Projekty domów -jak wybierać i na co uważać aby się nie przeinwestować

Od czego zacząć?

 

Zanim wybierzesz konkretny projekt, wystąp do gminy po „warunki zabudowy”, ( jak uzyskać warunki zabudowy opisaliśmy w dziale o projektach)

Przeanalizuj warunki i pamiętaj, aby skonfrontować je z projektem, który się Tobie podoba. Mogą tam być zapisane wytyczne dotyczące kąta nachylenia dachu, wysokości budynku, czy układu domu na działce, to bardzo istotne czynniki wpływające na wybór projektu.

Następnie siądź z rodziną i zastanówcie się, czego potrzebujecie. Pomyśl, ile metrów kwadratowych ma mieć dom (np.200m kw. może okazać się za dużo, kiedy dzieci się wyprowadzą). Określ liczbą kondygnacji (dom parterowy czy z poddaszem), Ustalcie liczbę pokoi i program funkcjonalny - pomieszczenia gospodarcze etc, kotłownia, pralnia. Przemyślcie też, z jakich materiałów dom ma być zbudowany.

Jest to również dobry moment, aby zastanowić się m.in. nad takimi szczegółami jak rodzaj ogrzewania (elektryczne, olejowe, gazowe itp.) czy budynek ma mieć piwnicę, kominek, czy wybudować garaż jako osobny budynek, czy jako część domu. Jeśli nie zaplanujesz na etapie projektu, że lokal ma mieć np. rekuperator (urządzenie do odzyskiwania ciepła), to jego późniejszy montaż może się okazać kosztowny i trudny.

 

Nie oszczędzaj na materiałach.

Za słabe materiały zapłacisz z nawiązką w przyszłości. Przykładowo poskąpisz na izolację termiczną, to koszty ogrzewania będą rujnować ci zimą domowy budżet. Jeśli chcesz oszczędzać na budowie, wybierz projekt o prostszej konstrukcji. Tańsza jest budowa domów o prostej bryle, bez skomplikowanego dachu. Najtańsze są domy z pustaków gazobetonowych ocieplanych wełną, o stropach betonowych, np. TERIVA. Do droższych materiałów należą m.in. stal oraz drewno. Kosztuje też ekstrawagancja, droższe są domy z nietypowymi rozwiązaniami technicznymi.

 

Czym więcej kondygnacji, tym drożej.

Optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia kosztów budowy i eksploatacji jest dom parterowy z poddaszem użytkowym. Takie domy mają bardziej zwartą, ekonomiczną bryłę, mają mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych niż dom parterowy, a co za tym idzie, są cieplejsze. Dom parterowy bez poddasza, o takiej samej powierzchni, będzie bardziej rozłożysty, z większym i bardziej skomplikowanym dachem. Będzie więc droższy i bardziej wychładzany.

 

Zamiast piwnicy pomieszczenie gospodarcze.

Osoby szukające oszczędności nie powinny myśleć o budowie piwnicy, która, mimo że jest przydatna, może uszczuplić kieszeń o dodatkowe 30-50 tys. zł. Warto zamiast piwnicy pomyśleć o pomieszczeniu gospodarczym na parterze. Piwnice mają uzasadnienie w przypadku domów położonych na zboczu.

 

Garaż w domu.

Polecamy garaże wbudowane w dom. Koszty jego budowy są często niższe niż garażu wolno stojącego w takim samym standardzie. Dużym plusem wbudowanego garażu jest to, że aby dostać się do samochodu, nie musisz wychodzić na dwór, a nad garażem możesz zyskać dodatkową powierzchnię użytkową.

 

Na raty - tylko poddasze.

Fachowcy odradzają też budowę domu na raty. Jeśli zaczynamy budować dom, to od razu warto wydać trochę więcej. Rozbudowa, gdy wymaga niszczenia wcześniejszej pracy, np. burzenia ścian, często nie opłaca się ze względów finansowych i jest uciążliwa funkcjonalnie. Co innego, jeśli mamy dom parterowy i chcemy w nim zaadaptować do mieszkania poddasze. Taka rozbudowa jest korzystna i pozwala ograniczyć wydatki w pierwszym etapie budowy domu. Należy jednak przewidzieć ją już na etapie wyboru projektu, aby nie wiązała się z istotnymi zmianami konstrukcyjnymi.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Projekty domów -jak wybierać i na co uważać aby się nie przeinwestować"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody