Kiedy lepszy będzie projekt domu z zamkniętą kuchnią?
Otwarta kuchnia koreluje ze współczesnym stylem życia. Gospodarz domu nie chce już gotować zamknięty w „ślepej kuchni” i donosić potraw swoim gościom. Chętniej spędzamy czas wspólnie, obserwując się i rozmawiając w trakcie gotowania. Ale czy zawsze? Projekt domu z zamkniętą kuchnią może mieć też niezaprzeczalne plusy:
zapachy pozostają w kuchni, co ma znaczenie, jeśli gotujesz dużo.
Zazwyczaj możesz lepiej zaplanować sobie pracę, a przy okazji nikt Ci nie przeszkadza.
Jeśli bardzo dbasz o czystość, bo masz w domu np. alergika, to lepiej będzie oddzielić pomieszczenie, w którym są kubły na odpadki czy produkty spożywcze od salonu.
W teorii może się wydawać urocze, gdy dzieci odrabiają lekcje przy kuchennym blacie, ale w rzeczywistości lepiej mieć wydzielone strefy do takich aktywności.
Jeśli masz zwierzęta lub małe dzieci, to być może docenisz, że kuchnię da się zamknąć.
Imponujące wielkością, otwarte kuchnie robią wrażenie w mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr powierzchni. W kilkusetmetrowym domu dodatkowa ścianka nie stanowi problemu. Może się okazać, że lepiej wybudować oddzielne pomieszczenie do gotowania, by móc rozdzielić te dwie strefy.
Półotwarta kuchnia i salon
Wyjściem kompromisowym jest dom z kuchnią i jadalnią, które są półotwarte na salon. Wówczas strefy są podzielone i da się zaznać spokoju podczas gotowania, ale jednocześnie gotujący nie jest się „odciętym” od pozostałych domowników. Można też swobodnie przemieszczać się pomiędzy strefą gotowania a stołem jadalnym, co pozwala łatwo zaaranżować wspólne pieczenie czy biesiadowanie. Tak jest np. w projekcie domu Z419. Tak naprawdę jeśli kuchnia jest otwarta, to możesz zamówić adaptację projektu i postawić dodatkową ściankę działową między dwoma pomieszczeniami. Znacznie trudniej byłoby ją wyburzyć, jeśli zdarzyłoby się, że te dwa pomieszczenia rozdziela ściana nośna. W aranżacji projektu domu z zamkniętą kuchnią pomoże architekt wnętrz. Przeczytaj: jadalnia – centrum domu i rodzinnego życia, a łatwiej zadecydujesz, czy chcesz ją u siebie mieć.
A może projekt domu z kuchnią i spiżarnią?
W dużym domu bez problemu da się wygospodarować miejsce na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Niektórzy zadowalają się pokoikiem na zapasy w pobliżu garażu lub w kotłowni, ale jeśli dużo gotujesz, to możesz wybrać projekt domu z kuchnią i spiżarnią umieszczoną w jej pobliżu. To bardzo wygodne i praktyczne. Sama spiżarnia może mieć zaledwie 2-5 mkw. powierzchni, a zdecydowanie poprawi funkcjonalność w kuchni i jadalni. Poza tym zapasy dłużej będą się trzymać, jeśli zapewnisz im osobne, ciemne pomieszczenie, zamiast przypadkowych półek i schowków. Przykładu może dostarczyć projekt Zb3, w którym spiżarka to zaledwie 2,3 mkw. W niektórych projektach domów spiżarnia jest ukryta gdzieś w korytarzu lub pod schodami, ale może też stanowić centralny punkt pomieszczenia, jak w projekcie domu z kuchnią i spiżarnią Z404.
Podsumowanie
Wciąż popularne są zarówno projekty domu z zamkniętą kuchnią, jak i takie, gdzie kuchnia, salon i jadalnia stanowią jedno pomieszczenie. Koncepcje takich pomieszczeń zazwyczaj nie są definitywne, to znaczy możesz jeszcze dodać ściankę działową, jeśli rozmyślisz się na etapie budowy domu. Niezależnie od koncepcji, warto dodatkowo mieć spiżarnię, by móc robić zapasy i nie zagracać przy tym kuchni.