Posadzki w domu – materiały, pomysły, ważne szczegóły

Podłogi w domu, zarówno na parterze, jak na stropach, mają budowę warstwową i różnią się rodzajem izolacji zastosowanej przed wylewką. Na parterze będzie to izolacja termiczna, a na wyższych kondygnacjach – akustyczna. Posadzka to w terminologii budowlanej wierzchnia, wykończeniowa warstwa podłogi. Układa się ją pod koniec prac wykończeniowych w domu, po tynkach na ścianach i sufitach, po ociepleniu i zabudowie dachu. Natomiast podłoga w języku branżowym to warstwy ułożone na stropach, z których ostatnią jest właśnie posadzka. Konstrukcyjnym podkładem pod posadzki są wylewki, które przed położeniem posadzki, niezależnie od materiału którego użyjesz, muszą być całkiem suche. Jeśli położysz wierzchnią warstwę zanim dobrze wyschną, woda uwięziona w wylewce będzie wpływała niekorzystnie na mikroklimat w domu, a jeśli wybierzesz drewno na posadzkę, może spowodować jego wypaczenie.

Materiał na posadzkę wybiera się tak, aby była ona wystarczająco wytrzymała i jednocześnie spełniała wymagania estetyczne właścicieli lub odpowiadała zaprojektowanej wcześniej aranżacji pomieszczeń. Dostępne obecnie materiały są bardzo różnorodne i spełniają wszelkie możliwe kryteria techniczne, więc nie ma już żadnych reguł, że w kuchni i łazience, to koniecznie terakota, a w pokojach drewno lub panele. Jedynie przy ogrzewaniu podłogowym są pewne ograniczenia, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Posadzka jest ważnym elementem nie tylko użytkowym, ale także dekoracyjnym. Zdjęcie z ciekawej realizacji projektu Z273.

Drewniane posadzki są piękne i ciepłe i można je wykonać na przykład z desek. Deski z drewna litego, z drzew krajowych lub egzotycznych, przykleja się obecnie bezpośrednio do wylewek. Dostępne są także deski klejone warstwowo i wykończone już od razu lakierem. Do niedawna popularne było układanie na legarach desek sosnowych lub – znacznie rzadziej – modrzewiowych, ale wadą takiego rozwiązania jest to, że posadzka reaguje na zmiany wilgotności powietrza i jest podatna na wgniecenia. Nadal popularne są drewniane parkiety. W tej chwili klepki z litego drewna są przeważnie większe niż kiedyś i układa się je bardziej różnorodnie, nie tylko w tradycyjną jodełkę. Do lamusa odeszły chemoutwardzalne szkodliwe lakiery, używa się ekologicznych lakierów wodorozcieńczalnych, niewiele ustępujących poprzednikom więc pod względem twardości i odporności na zarysowania. Dobrymi sposobami zabezpieczenia drewnianej posadzki są też olejowanie i woskowanie. Najnowszą technologią używania drewna lub materiału drewnopodobnego są panele. Najdroższe produkowane są ze szlachetnych gatunków drewna i mogą służyć jak deski warstwowe, najtańsze natomiast robione są z twardych płyt pilśniowych z nadrukiem przypominającym wybrane gatunki drewna. Panele układa się na cienkiej gąbce, łączy się ja na specjalne zamki lub przykleja. Posadzka z paneli powstaje szybko, ale mimo stosowania izolacji zawsze jest dość akustyczna, słychać na niej kroki i odgłosy przesuwania przedmiotów.

Popularnym sposobem wykańczania podłóg są panele, które dostępne są w bardzo różnych cenach. Najtańsze wykonane są z twardych płyt pilśniowych, na których jest jedynie nadrukowana fotografia drewna. Najdroższe są panele, które właściwie w całości wykonane są ze szlachetnych gatunków drewna i można je traktować jako drewniane deski warstwowe. Ich cena jest często większa od kosztu położenia parkietu (łącznie z klepką, klejem i lakierem).

Dużą i bardzo różnorodną grupę materiałów na posadzki stanowią płytki kamienne i ceramiczne. Dzięki najnowszym technologiom na rynku dostępne są w tej chwili płytki o wymiarach znacznie większych niż kiedyś, dzięki czemu prace przy układaniu idą szybciej a posadzki są eleganckie. Używa się ich nie tylko w łazienkach, kuchniach, holach i pomieszczeniach technicznych, ale niekiedy także w salonach.

Wykładziny dywanowe lub winylowe w Polsce są mniej popularne niż na przykład w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, tymczasem pod względem trwałości nie ustępują ostatnio na przykład panelom, a ich zaletą jest łatwa wymiana

Jeśli stosujesz ogrzewanie podłogowe, nie musisz się ograniczać do posadzki ceramicznej lub kamiennej, bo jakiś czas temu tylko te materiały nie blokowały przekazywania ciepła. Obecnie ogrzewane podłogi można wykończyć praktycznie w dowolny sposób, wyłączając z tego jedynie deski na legarach. Należy tylko wybierać odpowiednio oznaczone klepki lub panele, przeznaczone do układania na ogrzewaniu.

Posadzki z materiałów nietypowych

Drewno, kamień, ceramika i wykładziny można zaliczyć do tradycyjnych materiałów posadzkowych Nie kończą się na nich jednak możliwości, jeśli chodzi o posadzki w domu. Modne są na przykład podłogi z malowanego betonu. Podłoże pokrywa się odpowiednią masa samopoziomującą, która po wyschnięciu maluje się specjalnymi farbami i otrzymuje się posadzkę o ciekawym wyglądzie, bardzo trwałą i odporną, a przy tym tanią! Dość rzadkie jest wykończenie podłogi blachą, ale daje świetne efekty. Do zrobienia posadzki używa się arkuszy blachy nierdzewnej polerowanej lub matowej, gładkiej lub ryflowanej. Świetnie połączą się one z deskami lub wykładziną dywanową, są trwałe, odporne na wodę, podatne jednak na zarysowania. Kolejnym mniej typowym materiałem jest korek. Jest on lekki, niepodatny na wilgoć, słabo przewodzi ciepło, więc izoluje termicznie, pochłania drgania i dźwięki, jest traktowany jako antyalergiczny, bo nie pochłania kurzu.

Wykładziny z kauczuku naturalnego i podobnego do niego syntetycznego cechuje przede wszystkim długa żywotność, ale mają one szereg innych zalet. Są antystatyczne, odporne na zabrudzenia, świetnie tłumią dźwięki. Trudno się zapalają, a jeśli już, to przy spalaniu nie wydzielają toksycznych substancji. Mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Można je wyprodukować w dowolniej kolorystyce i fakturze, co daje nieograniczone możliwości przy aranżacji wnętrz. Podobne efekty estetyczne można uzyskać dzięki coraz popularniejszym żywicom epoksydowym, poliuretanowym, akrylowym lub winyloestrowym. Łączone są one z wypełniaczami w postaci piasku kwarcowego lub pigmentów mineralnych i plastyfikatorów. Będą pasowały do nowoczesnych aranżacji i sprawdzą się pokojach dziecięcych lub w pomieszczeniach, gdzie często przebywają zwierzaki.

Bambus jest twardszy niż dąb! Z wieloletnich bambusowych łodyg wytwarza się parkiety, deski oraz panele, które są trwałe i dają świetny efekt estetyczny! To wspaniały i oryginalny materiał na posadzkę.

Szklana podłoga? Szklane pustaki podłogowe o wytrzymałości większej niż ścienne, transparentne bądź matowe nadają się do budowy np. stopni schodów, podłóg podwieszanych, antresoli, mostków, trapów. Można zbudować z nich strop, który będzie piękną oryginalną podłogą następnej kondygnacji, ale to wymaga przygotowania przez architekta i konstruktora. Szklane pustaki można też układać jak kafle i podświetlić od spodu, co da spektakularny efekt.

Posadzki to ostatni etap budowy i wstęp do wyposażenia wnętrza. Od nich zaczyna się urządzanie domu. Możliwości jest jak widać całe mnóstwo, nic tylko przebierać, dobierać i cieszyć się efektami!

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Posadzki w domu – materiały, pomysły, ważne szczegóły"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem