Lukasz S.
lubuskie
lubuskie
dzień budowy
Witam serdecznie,
W zeszłym roku, tj. 2019 zaczęliśmy razem z żoną el dorado związane z budową domu. Standardowo przejrzeliśmy xxxx projektów zanim wybraliśmy finalnie nasz projekt.
Na początku chcieliśmy pójść w rozwiązanie tradycyjne, czyli domek murowany / parterowy, ale problemy z fachowcami (a raczej ich brak) oraz ich stawkami spowodowały, że porzuciliśmy wcześniejszy projekt i zdecydowaliśmy się na budowę domu szkieletowego. Natrafiliśmy na projekt Z388 D, który bardzo nam się spodobał. W sumie takie dwie "nowoczesne stodoły". Rozwiązanie z podziałem domu na strefę dzienną oraz prywatną bardzo nam się spodobało.
Zaczęliśmy formalności związane ze zdobyciem niezbędnej dokumentacji, itp. Ze strony Urzędu Gminy bez większych problemów uzyskaliśmy zgodę w WZ na płaski daszek na łączniku (wymogiem jest minimum 20 st.), działka dość duża, więc spokojnie projekt też spełniał inne wymagania zawarte w WZ. Na początku tego roku złożyliśmy pakiet dokumentów wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Obecnie w lokalnym Starostwie Powiatowym jest dość dużo wniosków, więc jeszcze czekamy na decyzję.
Mamy już umówioną firmę, która będzie nam wykonywała płytę fundamentową oraz firmę wykonującą dom do stanu "częściowo otwartego". Zdecydowaliśmy się na wykonanie pewnych rzeczy własnymi siłami lub dzięki znajomym firmom, co pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy.
Co do samego projektu, to nie wprowadzaliśmy w nim za dużo zmian, ponieważ samo rozmieszczenie pomieszczeń dość dobrze nam pasuje. Małe zmiany w oknach (np. zamiast otwieranego witryna w salonie) i stworzenie pralni przy głównej łazience.
W miarę możliwości postaramy się umieszczać zdjęcia na bieżąco z poszczególnych etapów budowy.
Startujemy 30.03.2020 r. :)
17 lutego 2020, 14:56
buduje Z388
Sam korytarz jest dość szeroki i człowiek nie ma wrażenia poruszania się w tunelu. U nas zmieniliśmy układ kotłownia / spiżarnia, powiększyliśmy garderobę kosztem prywatnej łazienki, w której zrobiliśmy pralnię z wejściem od strony głównej łazienki. Oprócz sypialni, to wszystkie okna są praktycznie od podłogi. Polecam dobrze zastanowić się nad dachem i rodzajem pokrycia. Do tego płaskie okapy / daszki polecam zrobić z odwodnieniem, a nie jak podają w projekcie z obróbką blacharską z tzw. kapinoskiem, ponieważ wszystko się będzie lało na zasadzie wodospadu. Ja u siebie zrobiłem odprowadzenia wody za pomocą rynienek zrobionych z obróbek blacharskich + rura kwadratowa Galeco Stal 2. Zwróćcie uwagę na poziom okien w salonie... nie są na poziomie podłogi, posadzki. Brak zadaszenia nad wejściem do domu - pergola, więc wszystko się leje na drzwi... Będę dorabiał u siebie coś na zasadzie okapu jak nad oknami. Podobnie zrobiłem nad wyjściem z łącznika na taras. Ogólnie projekt sam w sobie super, ale bardzo niedopracowany i momentami niepraktyczny.
Będziecie mieli ogrzewanie podłogowe? Czy jest w projekcie? Czy jest specyfikacja konstrukcji? Chciałbym wysłać do kilku firm zestawienie drewna do wyliczenia.
buduje Z388
Pozdrawiam