Jeszcze niedawno, kiedy nasze domy nie były chronione przez systemy elektroniczne, ogrodzenie budowało się głównie dla bezpieczeństwa. Chroniło nasz dom i posesję przed złodziejami i niechcianymi gośćmi. Obecnie ta funkcja nadal ma znaczenie, ale już nie tak duże, jak dawniej, a ogrodzenie jest jednym z elementów dekoracyjnych naszej posiadłości. Razem z domem i ogrodem, tworzy efektowną i spójną kompozycję. Żeby cieszyć się nim przez długie lata, warto dobrze przemyśleć wybór materiału oraz załatwić niezbędne formalności. W trakcie projektowania ogrodzenia zwróć uwagę na jego dopasowanie do stylu i charakteru domu i nie zapominaj, że ogrodzenie stanowi ramy ogrodu i będziesz oglądać je również od wewnątrz.
Współczesne ogrodzenia bardziej zdobią niż chronią przed intruzami, ponieważ bezpieczeństwo zapewniają nam częściej systemy elektroniczne. W wizualizacji projektu Z372 ogrodzenie jest idealnie dopasowane do elewacji domu.
Bezpieczeństwo
Jeśli chodzi o pierwotną funkcję ogrodzenia, czyli ochronę, to dla jednych bezpieczne ogrodzenie to takie, które nie przepuści żadnego intruza, a dla innych – które swoją konstrukcją i formą nie zagraża ludziom i zwierzętom. Bezpieczeństwo może być zatem różnie rozumiane. Podstawową cechą ogrodzenia związana z bezpieczeństwem jest jego wysokość. Powinna uniemożliwiać swobodne przekroczenie, ewentualnie przeskoczenie go. Ażurowa konstrukcja umożliwia ograniczony wgląd na posesję z zewnątrz, ale też – obserwację terenu na zewnątrz ogrodzenia. Kolejna rzecz to forma utrudniająca lub wykluczająca wspinaczkę po elementach ogrodzenia. Górna krawędź płotu może być wykończona ostrymi elementami, ale tylko przy wysokości równej lub przekraczającej 1,8 m. Sposób posadowienia powinien uniemożliwiać dzikim i wolno żyjącym zwierzętom przeciśnięcie się lub podkopanie pod dolną krawędzią. Ogrodzenie powinno być tez odporne na silne podmuchy wiatru i próby zdemontowania.
Solidne ogrodzenie niekoniecznie musi być pełne i wysokie. Często właśnie w ten sposób pojmuje się bezpieczeństwo, jednak w niektórych przypadkach pełny i wysoki płot nie tylko nie zniechęci włamywaczy, ale może im wręcz ułatwić zadanie. Przy pełnym i wysokim ogrodzeniu praktycznie nie da się dostrzec, co się dzieje w jego granicach. Wydaje się, że to zaleta, ale wystarczy wyobrazić sobie, co się stanie, gdy jakimś sposobem złodziej dostanie się do wnętrza posesji? Niewidoczny dla sąsiadów będzie mógł swobodnie działać. Dobieramy wysokość według zasady, że im dalej od skupisk ludzkich, tym wyższy i pełniejszy płot. Przy gęstej zabudowie wystarczająca wysokość to 1,5.
Wybierając formę ogrodzenia, unikaj efektu drabiny. Bezpieczne ogrodzenie to takie, w którym nie ma miejsca na podparcie stóp i dłoni ułatwiającego wspinaczkę, czyli na przykład palisadowe o pionowych szczeblach, szczególnie jeśli występuje w wersji lekkiej (bez ramy). Jeśli wolisz palisadę, w której kształtowniki są ustawione poziomo, to pamiętaj, żeby odległość między nimi nie przekraczała 15 mm. W przypadku ogrodzeń panelowych kluczowa jest wielkość oczka. Im gęściej ułożone są druty, tym trudniej wcisnąć w nie stopę i przejść na drugą stronę.
Potencjalnych intruzów zniechęci z pewnością kolczasta górna krawędź ogrodzenia albo zakończone sztachety Mogą one jednak stanowić zagrożenie dla dzieci albo spłoszonych zwierząt domowych. Dlatego ostre zakończenia zaleca się wyłącznie do ogrodzeń odpowiednio wysokich, tj. przekraczających 1,8 m. Odpowiednie posadowienie płotu na podmurówce powinno uniemożliwiać podkop większym zwierzętom, jak lisy, bezpańskie psy lub dziki.
Projekt i materiały
Ogrodzenie dobieramy do stylu domu oraz jego umiejscowienia na działce. Istotna jest elewacja i jej wykończenie. Czy użyto w niej kamienia, drewna czy sidingu? Ogrodzenie powinno tworzyć spójną całość z domem i ogrodem. Jeśli w ogrodzie znajdują się np. dekoracje stalowe kute czy drewniane, wtedy szukamy rozwiązania, które sprawi, że ogród i ogrodzenie będą funkcjonowały jako całość.
Dawniej ogrodzenia budowano z tego, co było dostępne w danej okolicy, czyli z drewna lub kamienia. Domostwa tworzyły dzięki temu harmonijną całość z otoczeniem. Obecnie każdy materiał jest do dyspozycji inwestora, co daje ogromne możliwości, ale niekoniecznie ułatwia wybór.
Ogrodzenie jest wizytówką mieszkańców domu i dużo mówi o ich upodobaniach czy stosunku do ludzi. Jedni wolą takie, które się nie wyróżnia, lekkie, bezpretensjonalne, nie przesłaniające widoku. Dla innych płot musi być okazały, ma przykuwać uwagę albo szczelnie izolować. Chociaż stopień izolacyjności to nie tylko kwestia gustu, bo gdy ktoś mieszka przy ruchliwej trasie, potrzebuje skutecznej osłony od kurzu i hałasu.
Tradycyjne ogrodzenia z bali lub surowych desek ciągle mają są popularne, szczególnie na działkach wiejskich, leśnych, podmiejskich i w gospodarstwach agroturystycznych, bo dodają posesji spokojnego, swojskiego klimatu i podkreślają urok innych drewnianych elementów, na przykład ganków lub okiennic. Przęsła i panele z metalu są najczęstszym typem ogrodzeń. Kupisz je w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Jeśli stać Cię na indywidualny projekt, możesz zamówić wyjątkowe bogato zdobione, ręcznie kute przęsła stalowe w zakładach kowalstwa artystycznego. Nieco taniej kupisz imitację tego rodzaju wyrobu w postaci odlewu z żeliwa albo nowoczesne ogrodzenie ze stalowych prętów czy kształtowników.
Panele z cienkich prętów metalowych są lekkie i delikatne, niemal jak siatka ujęta w ramy, ale są także stabilne. Równie popularne co metalowe, są przęsła drewniane. Panele z drewna natomiast pełnią bardziej funkcję ozdobną, czyli dzielą ogród na części lub osłaniają miejsce wypoczynku przed wzrokiem sąsiadów. Dość popularne są prefabrykowane panele betonowe – niezbyt estetyczne, ale trwałe i szybkie w montażu. Często po latach zamaskowane są roślinnością.
Najtaniej ogrodzisz działkę rozciągając na słupkach siatkę metalową (często okala ona posesję po bokach i z tyłu, podczas gdy od frontu znajduje się mur lub droższe przęsła). Siatka może być pleciona lub zgrzewana – z prostokątnymi oczkami. Im średnica drutu i gęstość siatki większa, tym ogrodzenie sztywniejsze, co jest ważne z punktu widzenia trwałości i odporności na nacisk, szczególnie jeśli ty albo sąsiad posiadacie dużego psa.
Gabiony to kosze z metalowej siatki, wypełnione kamieniami, tłuczniem lub gruzem. To w ostatnich latach modny sposób na ogrodzenie. O surowym wyglądzie, świetnie pasują do nowoczesnej architektury. Stanowią trwałą, szczelną przegrodę. Na ogrodzenia poleca się kosze z siatki plecionej, która ma mniej spawów, więc jest mniej narażona na korozję. Wielkość oczek musi być dostosowana do rodzaju wypełnienia. Zaletą gabionów jest to, że nie wymagają fundamentów i wyrównywania terenu wzdłuż ogrodzenia, a jedynie pod poszczególnymi koszami.
Ogrodzenie może być w całości murowane, częściej jednak na podmurówce z kamienia czy cegły opiera się różnego typu przęsła, co prezentuje się znacznie lżej. Najbardziej elegancko i solidnie wyglądają mury kamienne, które doskonale pasują do domów w stylu dworkowym. Nie każdy rodzaj kamienia jest tak samo trwały. Prawie niezniszczalne są granit, bazalt, porfir, sjenit, kwarcyt. Wapień i piaskowiec to tzw. skały miękkie, o ciepłym kolorze i przyjemnej, chropowatej powierzchni, nie mają tak surowego charakteru jak skały twarde. Imitacją kamienia są silikatowe i betonowe bloczki do budowy ogrodzeń. Dostępne są w wielu barwach i fakturach. Szybkie postawienie muru umożliwiają specjalnie wyprofilowane kształtki betonowe, które łączy się bez zaprawy (tzw. suchy mur). Trwałą podmurówkę można też wylać z betonu (w deskowaniu) i pomalować lub obłożyć płytkami.
Ogrodzenie można oczywiści wymurować z cegieł. Najbardziej polecane są silikatowe (wapienno-piaskowa) i klinkierową. Mają one różne faktury i kolory, a mur z nich nie wymaga wykończenia. Ogrodzenie wybudowane ze zwykłych cegieł, pustaków lub z lanego betonu w deskowaniu tynkuje się i obkłada wybraną okładziną. Efekt wizualny będzie porównywalny. Dodatkowo płytki dają możliwość ujednolicenia wyglądu ogrodzenia, cokołu domu i elementów małej architektury ogrodowej.
Formalności i pozwolenia na budowę ogrodzenia
Jeżeli budujemy ogrodzenie przy drodze gminnej, państwowej czy wojewódzkiej, musimy mieć pozwolenie na postawienie nowego ogrodzenia lub przeprowadzenie remontu. Bardzo ważne jest, by mieć wytyczoną i zatwierdzoną granicę działki, czyli pewność, że ogrodzenie budujemy na swoim terenie. Zanim zaczniemy budować, dobrze jest zorientować się, czy droga w najbliższej przyszłości nie będzie remontowana. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której zainwestujemy w ogrodzenie, a niedługo potem będziemy musieli je zdemontować z powodu poszerzania drogi, budowy chodnika lub kopania rowu odwadniającego.
Jeżeli mamy wiedzę o planowanych zmianach wzdłuż naszej posiadłości, musimy je uwzględnić podczas budowy ogrodzenia. Ważne jest wtedy, by zachować odpowiednie odległości, aby ogrodzenie nie znalazła się na skraju rowu lub drogi. Jeśli wznosisz ogrodzenie od strony sąsiada, to uzgodnij z nim granicę, najlepiej pisemnie. Będziesz mieć jasność w razie jakiegokolwiek konfliktu w przyszłości. Idealnie, jeśli ogrodzenie może być budowane wspólnie z sąsiadem. Wówczas koszty dzielą się proporcjonalnie do potrzeb i wkładu pracy podczas konserwacji takiego ogrodzenia. Współpraca z sąsiadem nie kończy się bowiem na budowie płotu. Później należy go remontować i konserwować.
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Ogrodzenie działki"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług,
personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz
się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.