Odrolnienie działki.

Nie ma zakazu nabycia ziemi rolnej przez nierolników, możesz zatem zaryzykować i próbować taką ziemię nabyć. Musisz jednak liczyć się z tym, iż jeżeli zechcesz jako nierolnik kupić ziemię rolną, w sprawę wtrąci się Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR).

Dzięki regulacjom ustawy, agencja ma prawo pierwokupu ziemi. Wszystko to dlatego, iż w naszym kraju grunty rolne, pastwiska itp. podlegają prawnej ochronie. Ochrona ta polega na tym, iż Państwo stosuje pewne ograniczenia w stosunku do zmiany przeznaczenia ziemi, która jest w pełni wartościowa rolniczo.

 

Aby odrolnić działkę ...

 

w pierwszej kolejności musisz zmienić przeznaczenie gruntów rolnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a następnie wyłączyć grunt z produkcji rolnej. W sytuacji, gdy gmina posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym znajduje się zapis, iż grunt ma przeznaczenie rolne z zakazem zabudowy musisz pogodzić się z tym, iż Twoje szanse na odrolnienie są małe.

Konieczne jest bowiem dokonanie zmiany planu, a aby zarząd gminy zmienił taki plan miejscowy dla danego fragmentu gminy muszą zostać spełnione pewne przesłanki. Po pierwsze musiałoby się okazać, iż zbyt mało jest terenów budowlanych dla dalszego rozwoju Twojej gminy, a także, iż teren, który chcesz odrolnić ma niską przydatność produkcyjną.

 

W przypadku, gdy chodzi o odrolnienie gruntu lepszej klasy, gmina, aby zmienić jego przeznaczenie musi wystąpić o zgodę do:

 

  • ministra odpowiedzialnego za sprawy rolnictwa (użytki rolne I - III klasy, obszar ponad 0,5ha) albo
  • wojewody (użytki rolne IV klasy, obszar ponad 1ha).

 

Sprawa jest dużo prostsza, jeśli Ty jako inwestor posiadasz ziemię, dla której plan miejscowy ustala jedynie ogólne przeznaczenie gruntu jako rolnego, bez zakazu zabudowy. W tym wypadku możesz wybudować budynek pod warunkiem, że udowodnisz jego rolnicze wykorzystanie, czyli obiekt wchodził będzie w skład gospodarstwa rolnego lub będzie jednym z elementów zabudowy zagrodowej.

Pamiętaj jednak, iż zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest jednoznaczna z przekształceniem gruntu rolnego w nie rolny i tym samym nie stanowi podstawy do zmiany wpisu w rejestrze, co do ich charakteru.

Kiedy już zmieniony został miejscowy plan, czas na wyłączenie z produkcji rolnej. Jest to kolejny niezbędny krok w drodze do uzyskania pozwolenia na budowę na działce pierwotnie rolnej.

 

Decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej jest niezbędna, gdy:

  • chcesz korzystać z użytków rolnych klas I, II, III, IIIa, IIIb wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego,
  • chcesz korzystać z użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego.

 

Na cele nie rolne przeznaczane są grunty klas IV-VI złożone z gleb pochodzenia mineralnego i one nie wymagają uzyskania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej. Pamiętaj przy tym, iż takiemu wyłączeniu podlegają tylko te części działki, które są faktycznie przeznaczone pod zabudowę: domem, garażem, tarasem, oczkiem wodnym.

Jako inwestor musisz wystąpić z wnioskiem o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej do starosty. Pamiętaj, iż decyzja o wyłączeniu musi być wydana przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli organ wydający pozwolenie na budowę nie sprawdzi tego, kłopoty możesz mieć Ty.

Jeżeli już uzyskałeś zezwolenie na wyłączenie gruntów, masz obowiązek zapłacić za wyłączenie ich z produkcji rolnej oraz uiszczać opłaty roczne.

 

Jednakże nie płacimy za wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkalnego:

  • do 0,5 ha w przypadku budynku jednorodzinnego,
  • do 0,02 ha na każdy lokal mieszkalny w przypadku budynku wielorodzinnego.

 

Sposobem na ominięcie powyżej opisanych procedur jest od razu dokonanie zakupu siedliska z domem. Albo inaczej – kupić ziemię (tyle, ile w świetle przepisów jest już gospodarstwem rolnym w danej gminie) i wybudować tam dom (wtedy to będzie zabudowa siedliskowa, w pełni możliwa i dozwolona).

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Odrolnienie działki."
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody