Dom na wąską działkę – nowoczesna stodoła
Projekt domu-stodoły Black Barn został wyróżniony nagrodą National Architecture Award w Nowej Zelandii, Barn House Solon Studio dostał w Anglii nagrodę Emerging Architect of the Year. W Polsce długi, wąski dom-stodoła pod Poznaniem dostał wyróżnienie Stowarzyszenia Architektów RP. Co takiego mają w sobie projekty domu-stodoły, że cieszą się tak wielkim zainteresowaniem?
Jeśli uda się przerobić na dom stodołę, która już stoi na działce, to będą nas obowiązywać przepisy dla budynków gospodarczych (luźniejsze normy budowlane czy choćby o wiele niższy podatek roczny).
Można sporo zaoszczędzić, kupując działkę z samym budynkiem gospodarczym i tworząc na jego bazie projekt domu-stodoły (w porównaniu z sytuacją, gdy dom trzeba byłoby budować od podstaw lub kupić działkę z gotowym domem).
Projekty domu-stodoły łączą klimat polskiego siedliska (na którym bardzo często już jest stodoła) z najnowszymi trendami architektonicznymi – dużo drewna, skandynawski klimat i przeszklenia.
Dom szkieletowy na wąską działkę
Wiele osób boi się komplikacji, które wiążą się z budową domu na wąskiej działce. Dobrym rozwiązaniem mogą być wtedy domy szkieletowe, które mają wyjątkowo prostą konstrukcję.
Zobacz przykładowy dom szkieletowy na wąską działkę o powierzchni 109 m2.
Domy szkieletowe często powstają właśnie tam, gdzie nie ma miejsca na bardziej skomplikowany projekt. Są też nieco tańsze, niż tradycyjne, a jeśli dodatkowo zmieścimy się w limicie 70 m2 powierzchni, to będą obowiązywały ograniczone formalności (choć już pojawiają się głosy, że to nie takie proste. Przeczytaj: Domy bez pozwolenia do 70 m2 - szansa na własne lokum czy bubel prawny?).
A może dom z antresolą?
Innym rozwiązaniem problemu projektu na wąską działkę jest dom z antresolą. Inwestor rozbudowuje się wertykalnie, zamiast dążyć do jak największej powierzchni obrysu budowli. To może być też dom z senioratką. Co to znaczy? Chodzi o dodatkowe mieszkanie np. dla seniora, ale równie często wykorzystywane pod wynajem lub dla studenta. Dobre rozwiązanie, jeśli w domu na wąskiej działce ma zamieszkać większa rodzina.
Wąskie domy modułowe
Przypuśćmy, że Twoja wąska działka ma tylko 500 czy 700 m2. Jaki dom się na niej sprawdzi? Odpowiedzią może być dom modułowy, bo jego szerokość to tylko 3-5,5 m. Nie jest przy tym prawdą, że taki domek na wąską działkę to bazowy kontener mieszkalny jak z placu budowy. Obecnie da się zamówić projekt kontenerowego domu na wąską działkę z drewnianym tarasem i przeszkleniami, który wygląda jak prawdziwy budynek mieszkalny.
Ile m od granicy może stanąć dom na wąskiej działce?
Pierwszym pytaniem, jakie zadają sobie właściciele wąskich działek, jest to, czy można budować dom w granicy działki, a także jaka odległość domu od granicy działki jest dopuszczalna przez prawo? § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. precyzuje, że domy na wąską działkę można stawiać:
4 m od granicy działki, jeśli w danej ścianie są okna lub drzwi;
3 m od granicy działki, jeśli w ścianie nie ma okien ani drzwi;
1,5 m od granicy działki, jeśli nie zabraniają tego miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a w ścianie domu nie ma okien ani drzwi;
1,5 m od granicy działki w przypadku ścian wyposażonej w okna i drzwi za zgodą władz na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.
Czy istnieje minimalna powierzchnia działki pod zabudowę?
Jeśli chodzi o wymiary terenu, to na jakiej działce można wybudować dom? Prawo tego nie określa. Biorąc jednak pod uwagę, że odległość od granicy działki powinna wynosić z każdej strony ok. 3-4 m, dla najmniejszego domku o powierzchni 35 mkw musiałoby to być minimalnie mniej więcej 150 m2, a dla dwa razy większego domu bez pozwolenia do 70 mkw powierzchni, byłoby to 300 m2. Taka powierzchnia wydaje się racjonalna w mieście, gdzie działki zazwyczaj są bardzo małe.
Jednak już na wsi, biorąc pod uwagę, że większość osób poszukuje tam swobody i przestrzeni życiowej, byłoby to już co najmniej 1000 m2. Tyle potrzeba, by znaleźć miejsce na narzędziownię, ogródek, auto czy miejsce na ognisko. Mieszkańcom miasta 1000 m2 może wydawać się olbrzymim terenem, gdy sami mają działkę 500 m2 i zastanawiają się, jaki dom, czy nawet bliźniak tam postawić. Warto jednak zauważyć, że w modelu popularnej w Polsce „ulicówki”, poszczególne działki są często bardzo wąskie i mogą mieć tylko 7 m szerokości. Wówczas nawet 1000 m2 nie zapewni prywatności – dlatego mowa tu o minimalnej powierzchni.
Jaka minimalna szerokość domu?
Wbrew pozorom nie istnieją minimalne dopuszczalne wymiary domu jednorodzinnego. Deweloperzy nie powinni wprawdzie budować kawalerek mniejszych, niż 25 mkw., ale nawet oni obchodzą te przepisy, oferując „lokale inwestycyjne” o powierzchni 15, a nawet 10 mkw. Na warszawskiej Woli można odwiedzić Dom Kereta – zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego budynek, którego szerokość wynosi 152 cm w najszerszym miejscu i tylko 92 cm w najwęższym. Na stronie z500.pl możesz znaleźć np. Dom o szerokości ok. 7 m, który da się postawić już na działce szerokiej na 13 metrów.