Kup projekt teraz i przygotuj się do budowy na wiosnę

Jeśli planujesz budowę domu, kup projekt już teraz i daj sobie czas na staranne przygotowania. Zanim wbijesz w ziemię pierwszą łopatę, masz do zrobienia kilka istotnych kroków i nie warto, by były pośpieszne i niedbałe, bo z budową nie ma żartów. Nie odkładaj decyzji o zakupie projektu, bo czas jest potrzebny nie tylko na samo murowanie i wykańczanie domu. Zobacz, co masz do zrobienia, zanim zaczniesz.


Wybór gotowego projektu domu


To decyzja, z której masz być dumny najpierw w trakcie budowy, a potem przez długie lata. Jeśli masz już działkę lub masz zamysł i szukasz jej jednocześnie dobierając projekt, to masz ramy, w jakich możesz się poruszać, jeśli chodzi o wymiary bryły, czyli szerokość, długość i wysokość. Szukasz projektu o określonym w przybliżeniu metrażu, z wjazdem od konkretnej strony świata, z garażem lub bez. Rodzaj dachu determinują lokalne warunki zabudowy, a budulec wstępnie wybierasz przeglądając projekty i porady fachowców. Weź pod uwagę, że jeśli wybierzesz nowość z oferty Z500, to na dostarczenie projektu możesz poczekać do dwudziestu dni i w tym czasie niewiele będziesz mógł zrobić. Jeśli więc planujesz zacząć budowę naa wiosnę, kup projekt teraz, a nie będziesz niecierpliwie zerkał na kalendarz czekając na dokumentację.

Adaptacja i formalności


Każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji do warunków zabudowy obowiązujących dla danej działki. Niekiedy zechcesz zmodyfikować projekt, czyli na przykład zaadaptować strych, powiększyć nieco salon, zmienić przeznaczenie jakiegoś pomieszczenia, dobudować kominek itp. Zajmie się tym architekt adaptujący, którego należy szukać na terenie, na którym będzie budowany dom, bo taka osoba najlepiej zna wymagania i zwyczaje lokalnego urzędu, w którym złożysz później dokumentację. W ramach adaptacji przede wszystkim dostosowuje się projekt do obowiązujących warunków zabudowy, lub planu zagospodarowania przestrzennego. Poza tym architekt naniesie zmiany w projekcie, przygotuje plan zagospodarowania terenu działki, wraz z częścią opisową i zestawieniem dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o decyzję na pozwolenie na budowę lub zgłoszeniu budowy oraz określi warunki posadowienia budynku i jego kategorię, na podstawie obowiązkowych badań geotechnicznych gruntu. Niejednokrotnie architekt adaptujący pomaga przy wypełnianiu wszelkich wniosków i zredagowaniu potrzebnych pism, a nawet załatwi za nas wymagane dokumenty i przygotuje całą dokumentację projektową wraz z wnioskiem na pozwolenie na budowę lub zgłoszeniem. Do urzędu gminy należy złożyć: projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopię aktualnej mapy geodezyjnej, opis sposobu wykonania robót. Po złożeniu dokumentacji czekasz na udzielenie zgody lub pozwolenia budowlanego. Jeśli budujesz na podstawie zgłoszenia, wystarczy że odczekasz 30 dni od złożenia dokumentacji. Brak odpowiedzi urzędu w tym terminie traktuje się jak wydaną zgodę. Gdy działka, na której zamierzasz wybudować dom, nie posiada jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na warunki zabudowy potrzebne do przygotowania adaptacji, możesz czekać nawet kilka miesięcy. Jeżeli ten czas przypada na okres zimowy – nie tracisz cennych dni, które możesz wykorzystać wiosną na rozpoczęcie prac. Dlatego warto kupić projekt wcześniej i formalności załatwić bez nerwowego oczekiwania, że mijają ciepłe, najbardziej korzystne do budowy dni.

Wstępny harmonogram i kosztorys inwestorski


Nawet jeśli nie będziesz ubiegał się o kredyt, warto mieć całościowy obraz kosztów budowy, z terminami poszczególnych wydatków. Służy do tego kosztorys inwestorski, który zawiera listę prac, jakie należy wykonać oraz ich kolejność, liczbę roboczogodzin potrzebnych na wykonanie poszczególnych prac, wykazy sprzętu i materiałów budowlanych. Kosztorys inwestorski przygotowuje się na podstawie projektu wykonawczego, specyfikacji technicznej oraz średnich cen jednostkowych za wykonanie poszczególnych robót i cen materiałów. Pracując nad takim dokumentem, mamy możliwość przeanalizowania i porównania ofert różnych wykonawców i różnych technik budowlanych, a co za tym idzie – możemy lepiej przygotować się do późniejszych negocjacji.

Dobór i kupno materiałów


Rozpoczęcie budowy domu wiosną i jej zakończenie wraz z nadejściem zimy powoduje, że inwestor musi być przygotowany na zakup wszystkich materiałów i dobrze zaplanować dostarczanie ich na plac budowy w poszczególnych partiach. Sezon budowlany rozpoczyna się wiosną – wtedy też drożeją materiały budowlane i rośnie liczba chętnych, którzy chcą je nabyć. Jeśli kupisz materiały poza sezonem, czyli w zimie, to masz niemalże gwarancję niższych cen, a co za tym idzie szansę na oszczędności. To właśnie ceny materiałów budowlanych są główną składową całego kosztu budowy. Inwestycja w zakup materiałów zimą może być bardzo opłacalna, należy pamiętać jednak o tym, by wszelkie materiały bardzo dobrze zabezpieczyć. Tylko wtedy nie będziesz narażać się na ich zniszczenie i nie wyrzucimy pieniędzy w błoto. Warto wiedzieć, że niektóre sklepy budowlane oferują możliwość odbioru towaru w późniejszym terminie. Dobrze wziąć pod uwagę takie rozwiązanie i ustalić ze sklepem najbardziej dogodny dla nas termin odbioru materiałów.

Wybór najlepszej ekipy budowlanej


Bardzo często okazuje się, że to najtrudniejsza decyzja, która będzie miała istotny wpływ na to, jak sprawnie będzie przebiegała budowa wymarzonego domu. Każdy inwestor chciałby jak najszybciej znaleźć solidną ekipę budowlaną i również jak najszybciej przestać martwić się jej pracą. W praktyce okazuje się jednak, że musi on dopilnować ogromu spraw, żeby wykonawca zrealizował projekt według planu i zgodnie ze sztuką budowlaną. Dobre, polecane ekipy mają zapełnione kalendarze od wczesnej wiosny, dlatego warto, mając już gotową dokumentację, znaleźć solidnego wykonawcę i bez presji czasu wynegocjować umowę. Najlepiej zdecydować się na ekipę z polecenia, która pracowała u znajomego czy sąsiada i dobrze wywiązała się ze swoich zadań. Kupując projekt domu w Z500 masz dodatkowo dostęp do Autoryzowanych Wykonawców Z500, sprawdzonych i polecanych przez naszą firmę.

Wiosna – dobra pora na budowę domu


Orientacyjnie przyjmuje się, że w miarę bezpieczne będzie rozpoczęcie prac budowlanych w drugiej połowie marca, kiedy zima ustępuje miejsca wiośnie i grunt zaczyna szybko się osuszać. Dokładny czas rozpoczęcia prac musi być jednak uzależniony nie tylko od panujących aktualne warunków pogodowych, ale przede wszystkim od stanu gruntów na naszej działce. Aby efektywnie wykorzystać dobry czas, warto się do budowy dokładnie przygotować, czyli załatwić formalności, zgromadzić środki finansowe, zaplanować zakupy i umówić się z ekipą. Przy dobrej pogodzie i precyzyjnym planie budowę średniego domu ukończysz wówczas przed Bożym Narodzeniem.

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Kup projekt teraz i przygotuj się do budowy na wiosnę"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody