Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i utratą ciepła zimą. Co więcej montaż tego typu produktów sprawi, że poziom hałasu wewnątrz pomieszczeń będzie znacznie niższy, a twój dobytek dodatkowo zabezpieczony przed włamaniem. A dzięki możliwości bezpośredniej integracji rolet z moskitierami, skutecznie ochronisz wnętrze swojego mieszkania przed uciążliwymi owadami. Sprawdź, jakie są typy i rodzaje rolet zewnętrznych, i od czego zależy sposób ich montażu.
Przez długie zimowe miesiące bardzo tęsknimy za słońcem. Jednak już nawet wiosną wysokie temperatury mogą być bardzo uciążliwe. Aby ochronić się przed zbyt dużym nasłonecznieniem wewnątrz pomieszczeń od lat stosujemy różne sposoby. Najskuteczniejszym i zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem są z pewnością rolety zewnętrzne.
Rolety zewnętrzne – wydatki na energię niższe nawet o 30%
Rolety zewnętrzne działają skuteczniej niż zwykłe zasłony czy okiennice, ponieważ dzięki ich konstrukcji pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety, wytwarza się poduszka powietrzna stanowiąca doskonały izolator. Dzięki temu, w naszym mieszkaniu, nawet przy wysokich temperaturach na zewnątrz, będzie panował komfortowy klimat. Pozwoli to na ograniczenie konieczności wykorzystania urządzeń klimatyzacyjnych, a co za tym idzie kosztów przeznaczonych na ich eksploatację.
Montaż rolet zewnętrznych w nowym i istniejącym budynku
Na montaż rolet nigdy nie jest za późno. Odpowiedni wybór systemu zależy jednak w znacznym stopniu od tego czy mają być one zastosowane w obiekcie nowobudowanym czy też w już istniejącym, gdyż dostępne na rynku produkty różnią się między sobą sposobem instalacji. Zaletą systemów adaptacyjnych niewątpliwie jest brak ingerencji w obecny stan budynku, z uwagi na fakt, że nie wymagają one specjalnych przygotowań pod montaż. Dlatego też rozwiązanie to jest polecane do zastosowania w budynkach istniejących. Możliwość kolorystycznego dopasowania rolety do elewacji sprawia, że staje się ona elementem dekoracyjnym.
Gdy przy wyborze systemu roletowego istotne jest aby skrzynka była niewidoczna przy równoczesnej energooszczędności, najlepszym rozwiązaniem są systemy podtynkowe. Są to rolety, których skrzynki są zabudowane, a czoło skrzynki stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk, klinkier). Elementy rolety nie ingerują w konstrukcję okna i drzwi oraz samego nadproża, tym samym nie naruszają szczelności budynku co stanowi doskonałą izolację termiczną. Pamiętajmy jednak, ze możliwość zastosowania tego systemu w istniejących obiektach możliwe jest po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębia nadproża przy konsultacji z architektem.
Na rynku dostępne są również rolety w systemach nadstawnych, które są bardzo często wykorzystywane w budownictwie wielomieszkaniowym. Są to produkty bardzo uniwersalne i wszechstronne, umożliwiające montaż bez zabudowy, z zabudową częściową bądź całkowitą, gdyż czoło skrzynki jest jednocześnie podkładem pod dowolny materiał wykończeniowy (np. styropian, tynk, klinkier etc.), dzięki czemu pozostaje ona niezauważalnym elementem fasady.
W ofercie firmy Aluprof dostępne są rolety we wszystkich systemach. Adaptacyjne SKO oraz SKO-P zostały opracowane tak, by nadawały się do montażu na ścianie. Ich owalne skrzynki stanowią element dekoracyjny elewacji budynku. W przypadku montażu wnękowego polecane są systemy skrzynek półowalnych SKP, które stanowią doskonałe połączenie z elewacją lub system SK, gdzie skrzynka ścięta jest pod kątem 45 stopni. Dla klientów, którzy chcą ukryć skrzynki w warstwie ocieplenia zaprojektowano specjalne systemy rolet podtynkowych SP i SP-E, które stanowią dodatkową izolację termiczną poprawiając tym samym bilans energetyczny budynku. Docenił to zwłaszcza Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI), uznając, że rolety w systemach SP i SP-E dla skrzynek o wielkości 165mm i mniejsze jako jedyne produkty w Polsce, przy spełnieniu wymagań montażowych mogą być z powodzeniem stosowane w budownictwie pasywnym. Rolety SKT OPOTERM to z kolei propozycja dla osób, które zdecydują się na montaż rolet wraz ze stolarką okienną. Skrzynki roletowe zostały w nich wykonane z wysokiej jakości elementów PVC. Także w tym produkcie producent zadbał o odpowiednią termoizolację i dodatkowo ocieplił wnętrze skrzynki.
Nowością w ofercie firmy Aluprof jest system rolet nadstawnych SKB STYROTERM. Jest to wysoko zaawansowane technicznie rozwiązanie, które zostało stworzone przede wszystkim z myślą o poprawie bilansu energetycznego budynku. Głównym elementem tego systemu jest skrzynka, która wykonana została z wysokiej jakości, specjalnie zaprojektowanego materiału, posiadającego bardzo dobre właściwości termiczne, co zostało potwierdzone badaniami w renomowanym instytucie niemieckim IFT ROSENHEIM. Co istotne, przemyślana konstrukcja systemu umożliwia zastosowanie w skrzynce także mechanizmu żaluzji fasadowych, co w przypadku chęci zastosowanie na budynku zarówno osłon jak i rolet gwarantuje jednolity i estetyczny wygląd fasady.
Poprawa bezpieczeństwa, wysoka odporność na włamanie
Powszechnie przyjęło się, ze każda roleta jest antywłamaniowa. Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż nie wszystkie produkty tego typu posiadają odpowiednie zabezpieczania gwarantujące skuteczną ochronę przed włamaniem.
Dla wymagających inwestorów na rynku są dostępne także bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania rolet, które posiadają odpowiednie klasy antywłamaniowości. Tego typu produkty najczęściej wykonane są z wysokiej jakości aluminium ekstrudowanego, co zapobiega uszkodzeniu pancerza podczas mocnego uderzenia. Co więcej, rolety antywłamaniowe często posiadają specjalne wzmocnienia, co zapobiega odgięciu oraz wyciągnięciu profili roletowych. Ponadto produkty tego typu są wyposażone w dodatkowe elementy zabezpieczające jak np. mechanizm zapadkowy w dolnej części rolety, zapobiegjący podniesieniu zamkniętej kurtyny. Firma Aluprof posiada w swojej ofercie systemy rolet antywłamiowych w klasie RC2 oraz RC3.
Msokitiery - skuteczny sposób na uciążliwe owady
Wiosna i lato to nie tylko czas wysokich temperatur, przed którymi ochronią Cię rolety. O tej porze roku coraz częściej pojawiają się natrętne owady, których mnogość może przyprawić o zawrót głowy. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie moskitier. Niestety niewielu klientów zdaje sobie również sprawę z faktu, że systemy rolet zewnętrznych firmy Aluprof zarówno adaptacyjne, podtynkowe oraz nadstawne mają możliwość bezpośredniej integracji z moskitierą. Kupując roletę, jeszcze na etapie zamówienia możemy wyposażyć ja w system Moskito. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę przed insektami latem, przy jednoczesnym zabezpieczeniu wnętrza budynku przed stratami ciepła zimą.
Jeśli jednak nie zdecydowaliśmy się na tego typu ochronę przy zakupie rolet, to w ofercie firmy Aluprof dostępne są trzy systemy moskitier ramkowych: stałe, otwierana i przesuwna oraz systemy moskitier zwijanych MZN i MZH, które można zamontować w każdej chwili. Nowością w ofercie firmy Aluprof S.A. jest moskitiera plisowana MPH, która została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o zapewnianiu oszczędności miejsca, pozwalając na optymalne wykorzystanie powierzchni dzięki montażu na przesuwnych drzwiach tarasowych. Moskitiera plisowana występuje również w wersji pionowej, dzięki czemu może być stosowana na stolarce okiennej, Dzięki tej różnorodności możemy dobrać odpowiednią moskitierę do każdego rodzaju okna czy pomieszczenia.
Realne korzyści z montażu rolet zewnętrznych i moskitier
Rolety zewnętrzne to praktyczne rozwiązania, które wiosną i latem chronią wnętrza pomieszczeń przed nadmiernym nagrzaniem, zimą z kolei zabezpieczają przed zbytnią utratą ciepła, minimalizując koszty eksploatacji budynków przeznaczonych na ogrzewanie i chłodzenie. Produkty te, dzięki swoim właściwościom akustycznym dodatkowo pozwalają także zminimalizować poziom hałasu. Co ważne, odpowiednio dobrana roleta może stanowić także skuteczne zabezpieczanie antywłamaniowe.
Moskitiery natomiast zapewnią wszystkim domownikom skuteczną ale zarazem estetyczną barierę przeciw insektom. Dzięki tym elementom Twój dom stanie się naprawdę przyjaznym i komfortowym miejscem przez cały rok.