Projekty domów z poddaszem są bardzo popularne, ponieważ druga kondygnacja pozwala uzyskać wystarczająco dużą powierzchnię użytkową w budynku stojącym na niewielkiej działce, a samo poddasze jest tańsze w budowie niż pełne piętro. W naszym klimacie skupiamy się zwykle na izolacji cieplnej i wyborze odpowiedniego systemu grzewczego, bo już w październiku bywa chłodno, zimy bywają mroźne, a ogrzewanie domu to duże koszty. Tymczasem coraz częściej lato bywa bardzo ciepłe i wcześnie się zaczyna, a utrzymanie komfortowej temperatury na poddaszu jest wyzwaniem podczas upałów. Kiedy po przeprowadzce do nowego domu poczujesz, że na poddaszu jest za gorąco, może być za późno na poprawienie wentylacji lub instalację systemu kanałowego, dużo bardziej estetycznego niż klimatyzatory typu split, dlatego pomyśl o tym przed budową.
Co można zrobić, aby poddasze nagrzewało się mniej?
Latem temperatura na poddaszu szybko rośnie, ponieważ z jednej strony ciepłe lżejsze powietrze unosi się z dolnej kondygnacji, a z drugiej – nagrzewa się powierzchnia dachu. Skośny dach pokryty ciemną dachówką nagrzewa się szybciej niż ściany domu i oddaje ciepło do środka.
Eksperci budowlani twierdzą, że do wentylacji poddasza użytkowego należy przywiązywać wagę co najmniej tak dużą jak do ocieplenia dachu, jeśli nie większą. Niezamieszkały strych jest zazwyczaj przewiewny i suchy, bo wentyluje się przez szczeliny w okapie i ścianach szczytowych. Jeśli na poddaszu urządzamy pokoje do stałego użytkowania, uszczelniamy i ocieplamy dach, co sprzyja utrzymaniu się większej wilgotności powietrza, podobnie jak sama obecność mieszkańców. Aby zapewnić dobrą wentylację ocieplonego dachu, stosuje się wewnątrz ocieplenia szczeliny, a na pokryciu wywietrzniki ze szczotkami na brzegach, taśmy kalenicowe i specjalne dachówki wentylacyjne. Jeśli to możliwe, w projekcie domu należy uwzględnić okna dachowe, najlepiej po przeciwnych stronach dachu, i zamontować w nich nawiewniki lub wybrać okna z systemami mikrowentylacji.
Jaka klimatyzacja sprawdzi się w domu?
Jeśli wentylacja nie wystarcza i w ciepłe dni dom, a zwłaszcza poddasze, nagrzewa się do tego stopnia, że jest to zbyt uciążliwe, zaczynasz myśleć o klimatyzacji. Oprócz tego, że ma ona chłodzić pomieszczenia, powinna być cicha i energooszczędna. Dobrze, jeśli będzie wygodna w użytkowaniu i nie zaburzy aranżacji wnętrz, zwłaszcza salonu. Do wyboru są trzy typy rozwiązań: klimatyzatory przenośne, urządzenia montowane w pomieszczeniach - split i multisplit - oraz klimatyzacja kanałowa. Różnią się wyglądem,sposobem działania i instalacji, a także kosztem zakupu.
Klimatyzator przenośny, inaczej monoblokowy, można kupić w każdej chwili. Kosztuje on około 1000 zł lub więcej i może być przenoszony z pokoju do pokoju, więc dobrze, jeśli ma kółka. Nie wymaga żadnej ingerencji i instalacji z wierceniem w ścianach. Można go schować, więc nie stanowi na stałe wątpliwej ozdoby we wnętrzu. Taki klimatyzator posiada rurkę wyrzutową, którą wyprowadza się za uchylone okno, co zmniejsza efektywność chłodzenia, ponieważ ciepłe powietrze z zewnątrz stale napływa do środka. Urządzenia te zużywają dużo energii i bywają hałaśliwe, dlatego przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na te dwa aspekty.
Popularne systemy klimatyzacyjne split i mutisplit zainstalujesz w wybudowanym i już użytkowanym budynku bez wykonywania remontu, a tym bardziej nie musisz ich uwzględniać, wybierając projekt domu. Klimatyzator split składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej, które umieszcza się jak najbliżej siebie, aby uniknąć skomplikowanego montażu. Jednostka wewnętrzna może być umieszczona na podłodze lub powieszona na ścianie albo pod sufitem. Takie rozwiązanie jest odpowiednie, jeśli mamy do schłodzenia jedno pomieszczenie, na przykład strych. Jeśli na poddaszu znajduje się kila sypialni, to częściej stosuje się rozwiązanie typu multisplit, czyli kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Taka klimatyzacja działa na tej samej zasadzie co split, przy czym na zewnętrznej ścianie budynku mamy tylko jedno urządzenie, a nie kilka. Na rynku dostępne są obecnie klimatyzatory tego typu w dużym wyborze. Niektóre wyposażone są w zaawansowane filtry poprawiające jakość powietrza, także dezodorujące lub pochłaniające niepożądane zapachy. Wybierając urządzenie, zwróć uwagę na poziom hałasu, jaki generuje i zużycie energii. W systemach multi split każda jednostka wewnętrzna może być osobno sterowana pilotem lub przyciskami, dzięki czemu każdy użytkownik dostosowuje temperaturę wnętrza do swoich potrzeb. Jeśli chodzi o koszty, może okazać się, że prosty system multisplit z dwiema jednostkami wewnętrznymi będzie droższy niż dwa splity, ale przy zakupie należy się kierować nie tylko ceną, ale też właściwościami praktycznymi i estetyką rozwiązania.
Najnowocześniejszym rozwiązaniem, ale też wymagającym wcześniejszego zaplanowania lub remontu, jeśli ma być zastosowane w gotowym, zamieszkałym domu, jest klimatyzacja kanałowa, inaczej zwana centralną. Jej zaletami są pełna kontrola nad temperaturą we wszystkich pomieszczeniach, jedna jednostka zewnętrzna i brak pudełkowych jednostek wewnętrznych wiszących na ścianach lub stojących. To rozwiązanie jest popularne w krajach o łagodniejszym klimacie, gdzie nie ma bardzo dużych mrozów, i pełni tam także funkcję ogrzewania. W naszych domach można je wykorzystywać przed właściwym sezonem grzewczym lub wiosną – do dogrzania pomieszczeń. Instalację klimatyzacji kanałowej najlepiej uwzględnić w projekcie domu i wykonać w czasie budowy. Kanały, przepustnice i same klimatyzatory wmontowane w ściany i zabezpieczone nie są widoczne i nie zakłócają aranżacji wnętrz.
Projekt domu z poddaszem wybierają inwestorzy, którzy dysponują niewielką lub średnią działką, a potrzebują domu z co najmniej trzema sypialniami. To rozwiązanie tańsze, jeśli wziąć pod uwagę uśrednione koszty, i szybsze w budowie niż dom piętrowy. Ponieważ przegrzane poddasze to dość częsty problem, warto zawczasu przemyśleć jego rozwiązanie. Klimatyzacja w domu jednorodzinnym wciąż nie jest standardem w polskim budownictwie, ale na pewno poprawia ona komfort mieszkania.