Jesień to dobra pora na rozpoczęcie budowy

Jesień to dobra pora na rozpoczęcie budowy

Jeśli budujesz pierwszy i być może jedyny raz w życiu, nie możesz polegać na własnym doświadczeniu, a opinie, jakie można znaleźć w internecie, nie zawsze budzą zaufanie. Stawiasz sobie zapewne pytanie, kiedy najlepiej zaczynać budowę. Nie ma na nie jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi i każdy musi podjąć decyzję rozważając swoje warunki. Jest klika czynników, które mają największy wpływ na budowę, jak pogoda, ceny materiałów budowlanych, dostępność fachowców. Zanim przystąpisz do prac, potrzebujesz czasu na załatwienie wszelkich formalności, w tym najważniejsze będzie pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Może to potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy (jeśli działka, na której zamierzamy wybudować dom, nie posiada jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Dom według projektu Zx100, którego budowę rozpoczynano późną jesienią. Relacja z budowy dostępna na: https://z500.pl/plac-budowy/Zx100/1686/zdjecia/osiem.html

Przygotuj się latem

Aby rozpocząć budowę jesienią, kup gotowy projekt domu w wakacje i latem rozpocznij gromadzenie wymaganych dokumentów. Zamów katalog Z500 – możesz zabrać go na urlop i spokojnie wybrać gotowy projekt domu. Katalog można zamówić na stronie: https://z500.pl/projekty-dodatki/1014,katalog-edycja-2019-2020.html, a jeśli wolisz świat cyfrowy, mamy dla Ciebie nowoczesną stronę internetową dostosowaną do urządzeń mobilnych, jak smartfon i tablet. Kiedy otrzymasz projekt, zacznij starać się o adaptację i pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Wykorzystaj czas, kiedy dzieci będą na koloniach i obozach, aby poszukać najlepszego dostawcy materiałów i ekipy budowlanej, a być może także kierownika budowy. Jesienią dobrze przygotowany ruszysz z pracami.

Jesień w Polsce jest coraz dłuższa

Prace budowlane w dużym stopniu uzależnione są od pogody. Minimalna temperatura, w której można bezpiecznie budować, to plus 5 stopni Celsjusza. W niższej – cement twardnieje wolniej, a przy ujemnej – zwiększa się ryzyko zamarznięcia wody zawartej w mieszankach, a to z kolei zmniejsza wytrzymałość betonu i zaczyna on pękać. Niskie temperatury utrudniają też wykonanie hydroizolacji. Deszcz lub śnieg mogą całkowicie wstrzymać roboty, ponieważ są uciążliwe dla ekipy budowlanej i zwiększają ryzyko wypadku. W naszym klimacie z opadami deszczu musisz się jednak liczyć praktycznie o każdej porze i trudno podejmować decyzję wyłącznie z myślą o możliwych opadach. Tymczasem jesień bywa coraz dłuższa, co sprzyja rozpoczęciu budowy, a łagodne zimy także pozwalają na zakończenie pierwszego etapu. Pamiętaj jednak, że warunkiem wykonania fundamentów jesienią i kontynuowania robót wiosną jest stabilność gruntu, na którym budynek ma być wzniesiony. Zbadaj to zagadnienie i przedyskutuj z ekspertami na etapie zbierania dokumentacji.

Fundament wykonany przed zimą przez jednego z inwestorów. Pełna relacja z budowy na: https://z500.pl/plac-budowy/Zx100/1686/tablica/osiem.html

Optymalizuj wysokość i harmonogram wydatków

Ponieważ jesienią sezon budowlany ma się ku końcowi, materiały budowlane i robocizna wówczas tanieją. Można na tym skorzystać i wykonać fundamenty oraz doprowadzić budowę do stanu surowego otwartego mniejszym kosztem. Jeśli zdarzy się, że powstanie wykop i nagle spadnie śnieg, na wiosnę trzeba by go pogłębiać. Aby tego uniknąć fundamenty należy zaizolować i obsypać piaskiem – dotrwają wtedy bezpiecznie do kolejnego sezonu. Rozpoczęcie budowy domu jesienią pozwala na rozłożenie kosztów na dłuższy czas. Nie musisz mieć i wydać w jednym roku wszystkich środków przeznaczonych na inwestycję, ale pozyskujesz i planujesz wydatki na poszczególne etapy rozdzielone dość długą przerwą zimową.

Ryzyko budowy w jednym sezonie

Wybudowanie domu podczas jednego sezonu – od wiosny do zimy – obarczone jest ryzykiem, że fachowcy będą się śpieszyć i nie dotrzymają wymaganych przerw technologicznych. Wpłynie to ujemnie na wiązanie betonu, a przez to na stan ścian i stropów. Może to być przyczyną zawilgocenia, a w przeszłości – zagrzybienia budynku. Natomiast stan surowy otwarty zabezpieczony odeskowaniem otworów i przykryciem dachu papą może spokojnie przeczekać zimę. Na wiosnę, mniej więcej od połowy marca, można kontynuować prace i planować przeprowadzkę na jesieni.

Warto zacząć jesienią

Rozpoczęcie budowy jesienią daje zatem kilka istotnych korzyści: tańsze są wówczas materiały budowlane, ekipy fachowców są bardziej dostępne i można wynegocjować lepsze warunki, nie wpadniesz w pośpiech i będziesz budował z należytą starannością, bo założysz, że doprowadzasz inwestycję najwyżej do zabezpieczonego stanu surowego otwartego. Aby zbudować dom w takim bezpiecznym i korzystnym kosztowo cyklu, już teraz kup gotowy projekt domu i zacznij się starać o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Podpiszesz korzystną umowę z wykonawcami, taniej kupisz materiały i wykonasz pierwsze prace bez pośpiechu. Rozpoczęcie prac jesienią sprawi również, że wiosną nie będziesz zaczynać budowy domu od stanu zerowego.

Zobacz ofertę ponad 1300 wyjątkowych domów

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jesień to dobra pora na rozpoczęcie budowy"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody