Wyobraź sobie dom, który jest komfortowy i spełnia oczekiwania wszystkich domowników. Brzmi utopijnie? Mimo to wierzymy, że można znaleźć taki projekt, który będzie zarówno przytulny, jak i funkcjonalny. Jak to zrobić?
Aby wymarzony dom spełniał te kryteria, zanim wybierzesz projekt, musisz dokładnie mu się przyjrzeć. Od wyglądu zewnętrznego projektu, ważniejszy jest układ i wymiary wszystkich pomieszczeń, bo to przecież w nich będą spędzać najwięcej czasu mieszkańcy domu!
Przygotowaliśmy krótki przewodnik, z którego dowiesz się, jak wyglądają prawidłowo zaprojektowane wnętrza, zapewniające wysoki komfort użytkowania. Obejrzyj film i przeczytaj krótką „ściągę”, charakteryzującą sześć najważniejszych pomieszczeń.
1. Salon
Wygodny salon powinien posiadać powierzchnię minimum 30 m² i zostać zaprojektowany w kształcie prostokąta. Zastanów się nad tym, w jaki sposób zamierzasz go umeblować – w pomieszczeniu powinno znaleźć się miejsce na kanapę, półki na książki i szafki na sprzęt RTV. Pokój dzienny musi zapewniać dobre oświetlenie naturalnym światłem, warto więc zadbać o przeszklenia, które umożliwią dostęp promieni słonecznych.
Projekt domu Z378 - aranżacja salon + jadalnia
2. Jadalnia
Miejsce wspólnego spożywania posiłków jest jednym z najczęściej obleganych punktów w całym domu. Dobrym pomysłem będzie połączenie jadalni z salonem. W ten sposób pomieszczenie optycznie się powiększy oraz zyska nowoczesny styl. Jadalnia należy do tak zwanej strefy dziennej, dlatego też ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w wykuszu, który zapewni naturalny dostęp światła.
3. Kuchnia
Funkcjonalność to główna cecha pomieszczenia do przyrządzania posiłków – przyzna to każdy, komu choć raz zdarzyło się gotować w źle zaprojektowanej kuchni. Wybierz taki projekt, w którym kuchnia została zaplanowana w kształcie prostokąta i przewidziano w niej miejsca na głębokie szafki. Ważnym elementem jest tak zwany trójkąt roboczy, czyli odpowiednie rozmieszczenie zlewu, kuchenki i lodówki, gwarantujące szybsze poruszanie się po kuchni i sprawniejsze przygotowanie posiłków. Jeśli dom będzie stosunkowo mały, zastanów się nad kuchnią otwartą na salon, żeby pomieszczenie było przestronniejsze.
Projekt domu Z12 - aranżacja kuchni
4. Spiżarnia
Przejdźmy teraz do ulubionego miejsca każdego domowego łasucha. Posiadanie spiżarni to dobre rozwiązanie, jeśli kuchnia jest niewielka. W małym domu powinna mieć około 2 m² i, co najważniejsze, zostać tak zaprojektowana, aby łatwo można było zabudować ją półkami. Warto również wyposażyć ją w niewielkie okno zapewniające wentylację.
5. Sypialnia
Trendem, który utrzymuje się od kilku lat w projektowaniu, są tak zwane master bedrooms, czyli sypialnie z osobną garderobą oraz łazienką. Po pierwsze, zapewnisz sobie osobne pomieszczenie całkowicie przeznaczone do przechowywania ubrań. Po drugie, tak funkcjonalne rozwiązanie daje Ci poczucie większej prywatności i intymności. Pamiętaj, żeby przy rozmieszczeniu łóżka zachować pewną odległość, która umożliwi wygodny dostęp i ulokowanie szafek nocnych.
Projekt domu Zx188 - aranżacja sypialni
6. Garaż i pomieszczenie gospodarcze
Wybierając garaż, weź pod uwagę liczbę posiadanych samochodów oraz ich wielkość. Standardowe miejsce na jeden pojazd wynosi: 2,5 na 5,5 m z zachowaniem odstępów umożliwiających swobodne wysiadanie. Zarezerwuj także miejsce na inne sprzęty – rower, kosiarkę itp. Jeśli chodzi o pomieszczenie gospodarcze, to najczęściej planuje się je na tyłach garażu. Jego wielkość zależy od rodzaju ogrzewania i dodatkowych funkcji, które będzie pełnić.