Podczas łańcuszka formalności przez który należy przebrnąć aby szczęśliwie zamieszkać w nowym domu możemy wyróżnić 3 etapy.
KROK PIERWSZY:
Uzyskanie "DECYZJI O WARUNKACH ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU" lub WYPISu Z MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA TERENU.
Procedura może różnić się zależnie od lokalnych wymagań konkretnej gminy, najpewniejsze i aktualne informacje, uzyskacie Państwo w rejonowym wydziale architektury.
► Uzyskać od geodety, zaktualizowane mapy działki do celów projektowych w skali 1:500 (najlepiej poszukać człowieka z "rejonu", który szybko i sprawnie załatwi niezbędne mapy i podkłady geodezyjne, porusza się w danym terenie i ma swoje "przetarte ścieżki" - w urzędach można spotkać tablice ogłoszeń o usługach geodezyjnych).
► Na aktualnej mapie działki (mapa do celów projektowych), w skali 1:500 (1cm na mapie oznacza 5m w terenie) lub 1:1000 (1cm=10m) wrysować, kontur planowanej inwestycji (domu, garażu itp.). Oznaczyć granice działki (kolorowym zakreślaczem).
► Budynek powinien być usytuowany zgodnie z prawem w odległości 3 m od granicy działki (ściana bez okien) i 4 m(ściana z oknami). W innych przypadkach należy uzyskać zgodę sąsiadów na projektowaną zabudowę w odległości 1,50m, lub też - jeśli zachodzi taka konieczność - na zabudowę w granicy działki (są to przypadki indywidualne i zalecamy konsultować je w lokalnym urzędzie gminy - czyli z "grupą trzymającą władzę" tj. z tymi co będą zatwierdzać).
► Wypełnić wniosek o wydanie decyzji lub wypisu (gotowy formularz można dostać w urzędzie i w razie problemów poprosić o instrukcje jak "to" wypełnić).
► Możliwe, że gmina zażąda przedstawienia koncepcji planowanej inwestycji lub nawet gotowego projektu (wtedy proponujemy- wykonać odbitki stron katalogowych wybranego projektu, lub wydrukować rysunek szczegółowy z naszej strony i dołączyć do wniosku, zaznaczając, że chodzi również o zaopiniowanie koncepcji projektu).
► Komplet dokumentów złożyć w urzędzie.
(Wniosek rozpatruje właściwy organ administracyjno-budowlany, na terenie, którego znajduje się planowana budowa, trwa to zwykle 14 - 30 dni). Wypis z Miejscowego Planu uzyskuje się o wiele szybciej (czasem nawet od ręki).
KROK DRUGI:
Polega on na wypełnieniu szczegółowych warunków zawartych w otrzymanej "DECYZJI O WARUNKACH ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIU TERENU" lub WYPISU.
Są to sprawy indywidualne, które mogą dotyczyć uzyskania m.in.:
► zapewnienia dostawy energii elektrycznej, wody, gazu
► decyzji o wyłączeniu gruntów z użytkowania rolnego lub leśnego
► zapewnienia odbioru ścieków i odpadów stałych
► opinii Konserwatora Zabytków lub Konserwatora Przyrody
► innych opinii, pozwoleń specyficznych dla konkretnej lokalizacji
KROK TRZECI:
Decyzja o Warunkach Zabudowy + Projekt gotowy + Adaptacja + wniosek do urzędu => upragniona zgoda na budowę.
W wypadku zakupu projektu gotowego należy zlecić wykonanie adaptacji projektu typowego i projektu zagospodarowania działki uprawnionemu projektantowi - najlepiej "z rejonu".
► Adaptacja polega na dostosowaniu projektu do istniejących w danym terenie warunków klimatycznych oraz wymagań Inwestora.
► Wykonanie Projektu Zagospodarowania Terenu polega na naniesieniu projektowanego budynku, przyłączy instalacyjnych wraz z bilansem terenu na aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową (taką z pieczątką geodety "do celów projektowych" ) i sporządzenia opisu.
► W zależności od warunków zabudowy może być wymagany projekt wjazdu na działkę, projekt ogrodzenia, projekt szamba, etc. (po dostarczeniu odpowiednich wytycznych oraz opinii i pozwoleń, adaptację projektu do działki wykonać może STUDIO ADAPTACJI za dodatkową opłatą ~ 2100 zł, dot. Warszawa + okolice)
Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje właściwy dla terenu lokalizacji inwestycji, organ architektoniczno-budowlany na podstawie wniosku Inwestora. Czas rozpatrywania wniosku o pozwolenie na budowę zależny jest od specyfiki działania danego urzędu ale wynosi ustawowo - max. do 60dni.
Do wniosku należy dołączyć:
► Projekt budowlany 4 egz. zgodny z wydaną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, wraz z niezbędnymi opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami wynikającymi z przepisów ogólnych i szczegółowych.
► Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
► Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu lub Wypis z Miejscowego Planu
► Dodatkowe dokumenty lub opinie wymagane przez rejonowy urząd
Rozpoczęcie robót w terenie, poprzedzić należy zawiadomieniem urzędu o rozpoczęciu budowy, składane w terminie co najmniej siedmiu dni przed ich rozpoczęciem. Jest to wymóg formalny, którego nie można pominąć, narzucony ustawą prawo budowlane.