Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, czyli co wpływa na komfort mieszkania


Dom Zx100, 121 + 37 m², cena już od 312 300 zł

Kiedy myślimy o wygodnym i idealnym domu, mamy na uwadze rozkład pomieszczeń oraz funkcjonalność. Chcemy też, żeby cieszył oko, czyli był atrakcyjny. Wyobrażamy sobie budynek, który będzie ponadczasowy i zaprojektowany w taki sposób, że spełni oczekiwania wszystkich mieszkańców. Jednak, żeby tak się naprawdę stało, już na etapie budowy musimy podjąć kilka ważnych decyzji, które wpłyną na komfort mieszkania. O najważniejszych rzeczach wpływających na wygodę rozmawiamy z Piotrem Słomkowskim, dyrektorem technicznym Bee House Technology.

Komfort mieszkania związany jest przede wszystkim ze spokojem i ciszą. Co możemy zrobić na etapie budowy, żeby zapewnić sobie te dwa aspekty?

Piotr Słomkowski: Przede wszystkim możemy zadbać o odpowiednią izolację akustyczną. Kojarzy się ona głównie z budynkami wielorodzinnymi, a to błąd! W budownictwie jednorodzinnym również należy pochylić się nad odpowiednią akustyką, która ma ogromne znaczenie dla wszystkich osób przebywających w budynku. Dzięki dobrej izolacji mieszkańcy będą mogli odpoczywać, spać i pracować w spokoju.

Dom Z264, 71 m², cena już od 147 000 zł

Jak zapewnić komfort akustyczny w budynku?

Piotr Słomkowski: Jednym z ważniejszych czynników wpływającym na akustykę będzie oczywiście otoczenie. Inaczej poczujemy się w domu położonym w cichym miejscu w lesie, a inaczej w takim przy drodze. Na szczęście na rynku są dostępne materiały, które można wykorzystać do ochrony przed hałasem i uzyskania prawidłowej akustyki. Na przykład w budowie ścian stosuje się płyty fibrolitowo-cementowe. To specjalny materiał, który ma właściwości dźwiękochłonne i często stosuje się go do wyciszania parkingów wielopoziomowych oraz lotnisk.

Co z mikroklimatem przyjaznym człowiekowi? W jaki sposób możemy o niego zadbać?

Piotr Słomkowski: Obecnie modne są tzw. domy ekologiczne. Wzrost świadomości w tym temacie to bez wątpienia jedna z przyczyn trendu. Nic dziwnego, chcemy mieszkać zdrowo i ograniczać negatywny wpływ na środowisko. Dodatkową zaletą domów ekologicznych są oszczędności, płynące ze zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.


Dom Zx63 A, 104 + 27 m², cena już od 246 256 zł

Jak zatem wybrać technologię budowy domu, która będzie przyjazna zarówno naturze, jak i człowiekowi?

Piotr Słomkowski: Jedną z ciekawszych propozycji na rynku jest zastosowanie ulepszonej wersji technologii szkieletowej, która kryje się pod nazwą Bee House. Ta technologia odwołuje się do natury i koncepcji pszczelego ula. Owady czują się najlepiej w naturalnym środowisku, a sam ul staje się dla nich azylem. Na tworzenie domu możemy spojrzeć analogicznie – budynki tworzone w takiej konwencji gwarantują przyjazny mikroklimat za sprawą konstrukcji z „oddychających” ścian. Nie wymagają też dodatkowego nawilżania powietrza dzięki dyfuzji pary wodnej.

Wygodny dom to przede wszystkim ciepłe pomieszczenia zimą, szczególnie w warunkach polskich. Na co zwrócić uwagę, myśląc o ogrzewaniu?

Piotr Słomkowski: Czasami zdarza się, że w danym pomieszczeniu kaloryfery ustawione są na maksymalną temperaturę, nie sposób ich nawet dotknąć, a mimo to marzną ręce czy stopy.

Dlaczego tak się dzieje?

Piotr Słomkowski: Niewiele osób wie, że w przypadku zastosowania grzejników, najwięcej ciepła gromadzi się przy suficie. Poza tym może ono uciekać przez nieszczelne okna. W takiej sytuacji nie może być odpowiednio wykorzystane do ogrzania pomieszczeń. Żeby uzyskać korzystniejszy dla mieszkańców rozkład temperatur, stosuje się niskotemperaturowe ogrzewanie płyty fundamentowej. Rozwiązanie to zapewnia równomierny rozkład ciepła w całym budynku. Co więcej, taki sam komfort cieplny będzie odczuwany przy temperaturach niższych: od 1 do 2ºC, co pozytywnie wpłynie na wilgotność powietrza i pozwoli oszczędzać energię. Przede wszystkim to najlepsze rozwiązanie z perspektywy fizjologii człowieka, ponieważ najcieplej jest przy podłodze, a najzimniej na wysokości głowy.


Dom Zx105, 86 m², cena już od 161 600 zł

A co z wentylacją pomieszczeń?

Piotr Słomkowski: Tradycyjnie wykorzystuje się wentylację grawitacyjną, która opiera się na zasysaniu powietrza przez kominy. To rozwiązanie ma niestety wady, może m.in. powodować wychładzanie domu.

Co w takim razie wybrać?

Piotr Słomkowski: Warto zainteresować się innym sposobem wentylacji, czyli rekuperacją. To system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza z domu na czyste i świeże z zewnątrz, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Jeśli budynek będzie źle wentylowany, grozi mu niszczenie (zarówno konstrukcji, jak i wyposażenia), może też powstawać pleśń. Dopływ świeżego powietrza nie tylko przełoży się na trwałość domu, ale także będzie sprzyjać dobremu samopoczuciu i zdrowiu mieszkańców.


Dom Z92, 129 m², cena już od 278 400 zł

Piotr Słomkowski – dyrektor Działu Technicznego związany z marką BEE HOUSE Technology od 6 lat. Absolwent Politechniki Warszawskiej na wydziale Budownictwa. Brał czynny udział przy budowie kilkudziesięciu obiektów w tym: TransCanada Tower, Pantages Tower. Laureat licznych nagród i wyróżnień tak samodzielnie jak i z BEE HOUSE. Osoba w całości oddana procesowi tworzenia, głęboko angażuje się w każde rozpoczęte przedsięwzięcie. Swojemu zawodowi poświęca praktycznie cały swój czas, ponieważ jest to jednocześnie jego pasja i hobby.

Bee House Technology – innowacyjna firma, która specjalizuje się w produkcji ekologicznych i energooszczędnych domów. Proponuje wykonanie z zastosowaniem technologii Bee House Technology pełnego zakresu prac – od fazy projektowania, poprzez wytworzenie elementów prefabrykowanych, aż po ostateczny montaż na placu budowy. Od 2017 roku Autoryzowany Wykonawca Z500. Więcej o firmie na: http://www.beehousetechnology.com/

POZNAJ OFERTĘ BUDOWY WYBRANYCH DOMÓW Z500 W TECHNOLOGII BEE HOUSE

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, czyli co wpływa na komfort mieszkania"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody