Jak połączyć maksimum komfortu i oszczędności przy ocieplaniu poddasza?

Nawet 3000 złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, właściwie go ocieplając - obliczyli eksperci ISOVER. W jaki sposób uzyskać takie oszczędności? Na co zwrócić uwagę przy projekcie? Czym kierować się wybierając materiał izolacyjny? Jak uniknąć błędów, które mogłyby przekreślić korzyści płynące z użycia znakomitych materiałów? I jak połączyć oszczędności z maksymalnym komfortem? Na te pytania odpowiada dziś ISOVER.


Ile można zaoszczędzić?

Efektywna izolacja nie jest widoczna na co dzień w domu, ale ma ogromny wpływ na komfort mieszkania, jak również na wydatki związane z ogrzewaniem.

Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjęto izolację podłogi o grubości 20 cm, izolację ścian o grubości 30 cm i dachu – 40 cm. Zestawiono te założenia z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścian zwykle nie większą niż 5 cm. Jeśli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartości właściwych, a dom ogrzewamy węglem „eko-groszkiem” – roczne oszczędności wyniosą ok. 1750 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy dwa i pół tysiąca złotych. Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną. Wówczas w naszych portfelach pozostanie ponad trzy i pół tysiąca złotych.

Oprócz wymiernej korzyści finansowej dobre ocieplenie poddasza to także komfort życia – właściwa temperatura, zdrowy mikroklimat, brak problemów z grzybem i pleśnią, a także dłuższa trwałość konstrukcji poddasza dzięki odprowadzaniu wilgoci przez inteligentną paroizolację o zmiennym oporze dyfuzyjnym zależnie od pory roku.

A co można zrobić z zaoszczędzonymi tysiącami? Na to pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam.



Czym kierować się przy doborze materiału izolacyjnego?

- Izolacja domu to inwestycja długofalowa i zwraca się stosunkowo szybko. Przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego warto spojrzeć więc w przyszłość i wybrać produkty, które właściwie spełnią swoją funkcję, a przy tym pozwolą maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu – mówi Janusz Łyczko, kierownik marketingu ISOVER – w ofercie ISOVER klienci znajdą produkty o parametrach gwarantujących energooszczędność, a to wartość, która z pewnością zaprocentuje.

Dachy skośne należy izolować materiałem lekkim i sprężystym, nie będzie on obciążał konstrukcji, a jednocześnie wypełni całą przestrzeń między krokwiami. Unikniemy przez to strat ciepła przez niedokładnie zaizolowany dach. Sprawdźmy koniecznie, jaki współczynnik przewodzenia ciepła ma materiał izolujący. Na etykiecie jest oznaczany grecką literą λ (lambda).

Im mniejsza lambda, tym lepiej materiał izoluje. Z oferty ISOVER godna polecenia jest Profit-Mata o lambdzie 0,035, zapewniającej znakomite właściwości termiczne, a co za tym idzie – znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania. To lekka, niepalna, sprężysta wełna w rolce, niewymagająca przy montażu sznurkowania. Profit-Mata została wyróżniona godłem Teraz Polska.

Kardynalnym błędem jest stosowanie grubości izolacji wg zasady „bo tak się robi” lub wg zasady, że nieważne jaką lambdę ma materiał, ważne żeby był tani. 30 cm wełny szklanej o lambdzie 0,044 izoluje o 33% gorzej niż izolacja o lambdzie 0,033, konieczne jest więc sprawdzenie, czym wykonawca izoluje, inaczej możemy płacić wyższe rachunki za ogrzewanie chociaż niby zastosowaliśmy „odpowiednią” grubość izolacji.



Czy nasz projekt jest energooszczędny?

Jeszcze zanim zmierzymy się z budową domu, warto przyjrzeć się projektowi lub projektom, które bierzemy pod uwagę, pod kątem izolacji przegród odpowiedzialnych za efektywność energetyczną całej bryły budynku. W szczególności chodzi tu o dach oraz fasady, ale też i krawędzie styku izolowanych powierzchni.

Jak sprawdzić, czy architekt dobrze zaprojektował izolację naszego energooszczędnego domu? Wystarczy wziąć długopis i „objechać” przy jego pomocy przekrój pionowy budynku. Następnie „obrócić” budynek o 90 stopni – czyli w ten sam sposób zbadać drugi przekrój pionowy. Poza drzwiami i oknami nie powinno być żadnej przerwy w izolacji.


Co powinien wiedzieć wykonawca?

Zanim zaczniemy izolować, przemyślmy, czy każdy element dachu możemy ocieplić. Potem może być już za późno i nie unikniemy strat ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę. Izolacja musi otulać dom jak kołdra – bez żadnych przerw. Jeśli użyjemy materiału w rolkach, to ograniczymy jego zużycie.

Po prostu odmierzymy rozstawy między krokwiami i potniemy rolkę na kawałki o długościach większych o 2cm niż rozstaw krokwi. Ocieplajmy zawsze w dwóch warstwach, jedna warstwa prostopadle do drugiej. W ten sposób unikniemy liniowych mostków termicznych. Należy przyjąć, że grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum 30 cm, co zresztą potwierdzają polscy eksperci.

Niestety wykonawcy nie są często świadomi problemu mostków liniowych, dlatego też zwyczajowo wełnę szklaną instalują tylko między krokwiami, a nie w dwóch warstwach, pierwszą między, a drugą pod krokwiami.

Zapominają też o tym, że stosując wełnę w matach i przycinając ją do wymiaru rozstawu krokwi należy robić to w poprzek rolki, a nie wzdłuż, bo w takim wypadku spora część izolacji się marnuje, chyba że wykonawcy resztki zaczynają „upychać” co jest kolejnym błędem bo wtedy nikt nie jest w stanie skontrolować grubości materiału.

Ważne jest też, aby zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją, jej brak może skutkować, w zależności od rodzaju pokrycia, wykraplaniem się pary wodnej w izolacji co prowadzić może do powstania grzybów lub pleśni, które są groźne nie tylko dla naszego zdrowia ale również dla drewnianej konstrukcji dachu.



Dom musi oddychać

Pamiętajmy, że ocieplone poddasze trzeba chronić przed wilgocią również tą pochodząca z wnętrza domu. Przenikaniu pary wodnej pochodzącej z wnętrza domu do środka przegrody przeciwdziała paroizolacja. Ta najnowocześniejsza cechuje się zmiennym oporem dyfuzyjnym w zależności od pory roku.

Część producentów rekomenduje stosowanie paroizolacji tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, pralnie). ISOVER zaleca zastosowanie jej na całej powierzchni – wszak para wodna może bez ograniczeń przemieszczać się z łazienki do przylegającego pokoju, nie ma możliwości jej zatrzymać. Koszt paroizolacji jest niewielki, kilka złotych za m2, a szkody które mogą wyniknąć w wyniku jej braku, np. grzyb w konstrukcji dachu, są trudno odwracalne.

Dach skośny musi być wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie). Jeśli wykonawca zapomni o wentylacji, w naszym domu może pojawić się grzyb i pleśń.

Stosujmy zawsze paroizolację pod izolacją i wiatroizolację nad izolacją. Ważną rzeczą jest też zastosowanie odpowiedniej paroizolacji. Ponieważ ciepło ucieka poprzez dach zimą na zewnątrz budynku, a latem napływa ono do wewnątrz budynku, izolacja paroizolacyjna powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny (zimą wysoki, latem niski).

Takie folie są już obecne na polskim rynku – nowością o szczególnie godnych polecenia parametrach i właściwościach aplikacyjnych jest ISOVER Vario XtraSafe. Aby zapewnić szczelność, system ISOVER Vario XtraSafe oprócz folii o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego (0,3-20m) zawiera również odpowiednie taśmy i kleje niezbędne do odpowiedniego, szczelnego, a przy tym łatwego (dzięki nowatorskiej technice łączeń) montażu.




Autor artykułu
Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.


Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak połączyć maksimum komfortu i oszczędności przy ocieplaniu poddasza?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem