Wybierasz gotowy projekt domu i budujesz go po to, aby było w nim miejsce dla wszystkich i na wszystko. To właśnie wystarczająca do życia przestrzeń jest głównym powodem przeprowadzki z mieszkania lub z domu rodziców do swojego. Nie zawsze można wybudować dom, w którym wszystkie pokoje będą miały wymarzone duże lub średnie rozmiary. Czasem wielkość działki lub budżet ograniczają inwestycję, a w ślad za tym – przestrzeń w nowym domu. W takiej sytuacji przyda Ci się garść pomysłów na optyczne powiększanie pomieszczeń. Zobacz, co możesz zrobić, aby w niewielkim pomieszczeniu uzyskać wrażenie przestronności.
Po pierwsze: kolory
Powszechnie wiadomo, że małe pomieszczenia maluje się jasnymi kolorami, zwykle wybieramy odcienie beżu lub bieli. Dodanie do tego jasnej podłogi uwypukla efekt. Jeśli koniecznie chcesz w takim pokoju dodać wyraźny kolor, to pomaluj jedną ścianę na zdecydowany, kontrastowy odcień, który stanie się akcentem kolorystycznym. Pamiętaj przy tym, że sufit powinien być jaśniejszy od ścian i żeby w kolorze sufitu zostawić na ścianie pas kilkunastocentymetrowej szerokości, bo to podwyższa optycznie wnętrze. Elementy drewniane i listwy do małego pomieszczenia dobierz o jeden stopień ciemniejsze niż ściany. Pokreślisz w ten sposób jego kształt, a ściany będą wydawać się nieco wycofane, przez co pokój będzie się sprawiał wrażenie większego.
Jeśli pomieszczenie jest za niskie, to zniwelujesz ten efekt, jeśli zaplanujesz pionowe pasy na ścianach lub pomalujesz ściany na ciemny, a sufit na jasny kolor. Podłoga w tym wypadku też powinna być jasna. Podobnie można skorygować pomieszczenie długie i wąskie – krótszą ścianę malujesz ciemnym kolorem, podłogę robisz w paski i sufit także ciemniejszy. Jeśli chodzi o ogólne zastosowanie pasów, to – intuicyjne – pionowe optycznie podwyższają, a poziome – poszerzają pomieszczenie.
W niewielkim wnętrzu warto postawić na jeden mocny akcent kolorystyczny, artystyczny lub graficzny. Drobiazgi, figurki, ozdobne naczynia zgromadzone to tu to tam zabierają optycznie przestrzeń.
Oświetlenie, okna, lustra, powierzchnie szklane
Jeśli w niewielkim pokoju zawiesisz u sufitu duży żyrandol, to od razu ten pokój wyda się niższy. Lepiej sprawdzają się takich wnętrzach światła punktowe, podświetlające wnęki lub rogi pokoju i zwiększające poczucie lekkości i przestrzeni. Jeśli chodzi o okna, lepiej pozostawić je bez zasłon i firanek, które nie tylko stanowią przeszkodę dla dziennego światła, ale też zmniejszają optycznie przestrzeń wewnątrz. Jeśli potrzebujesz zasłonić czasem okna, zainstaluj lekkie żaluzje lub rolety, które mniej rzucą się w oczy, a spełnią swoją rolę ochrony prywatności może nawet lepiej niż firanki i zasłony.
Na pewno słyszałeś, że lustra powiększają pomieszczenia, ale nie tylko taki efekt można uzyskać dzięki nim. Zawieszone poziomo optycznie poszerzą wnętrze, natomiast pionowo – wydłużą. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie lustra w drzwiach dużych przesuwnych szaf wysokich od podłogi niemal do sufitu, ponieważ znacznie powiększają one optycznie przestrzeń. Trzeba tylko uważać, by nie były umieszczone naprzeciwko kanapy lub stołu, aby nie spowodować wrażenia, że ktoś z boku patrzy na użytkowników tych stref mieszkania. Zawieszenie lustra w sąsiedztwie przejścia do kolejnego pomieszczenia dodaje złudnej głębi pomieszczeniu. Aby uzyskać jak najlepszy efekt rama lustra powinna być bardzo delikatna, a najlepiej użyć lustra bez ramy.
Podobny jak lustra efekt dają przeszklone drzwi, witryny lub gładkie błyszczące powierzchnie, które odbijając światło oszukują oczy użytkownika lokalu.
Meble
W małym pomieszczeniu unikaj wielu i dużych mebli, szczególnie masywnych lub ciężkich, bo zabiorą przestrzeń – fizycznie i optycznie. Sprawdź, czy nie przydadzą się tu meble wielofunkcyjne, jak ławka w przedpokoju, która może posłużyć również za schowek na buty czy pufy ze skrytkami. Nawet jeśli trzeba będzie je zamówić, to ich dobra funkcjonalność zrekompensuje poniesione dodatkowe koszty. Sofę i fotele kup na nóżkach, będą robiły wrażenie wyższych. Półki na książki zabuduj do sufitu – uzyskasz efekt podwyższenia i maksymalnie wykorzystasz miejsce. Dobrze sprawdzają się ażurowe regały, które subtelnie podzielą przestrzeń na strefy, jeśli zajdzie potrzeba, a daję wrażenie lekkości.
Dodatkowo – nie zakrywaj podłogi wielkim dywanem, ale użyj małych dywaników o różnych kolorach, żeby podzielić przestrzeń na odrębne strefy. Można je podzielić także wyrazistymi akcentami koloru na ścianach.
Fototapety
Odpowiednio dobrana fototapeta świetnie sprawdzi się jako centralny element małego pomieszczenia. Popularnym motywem optycznie powiększającym jest uciekająca w głąb perspektywa, zwana linearną lub geometryczną. Najczęściej jest to głębia lasu, molo, lub uliczka z klimatem. Podobny efekt da krajobraz nadmorski lub górski albo widok na plac znanego lub lubianego przez domowników miasta. Dobre emocje wyzwalają pastelowe wzory geometryczne i odpowiednio dobrane również dadzą wrażenie głębi.
Fototapety 3D
Take tapety dają naprawdę zaskakujące, spektakularne efekty i optycznie powiększają wnętrze. Ich twórcy wykorzystując wielkoformatową fotografię, która łatwo sprawia, że niewielkie wnętrza, wyglądają okazale i niebanalnie. Dzięki dostępnym obecnie trwałym materiałom, na jakich można takie wzory drukować, fototapetę 3D można zastosować nie tylko w sypialni lub kuchni, nie mówiąc o salonie, ale także w łazience, gdzie będzie narażona na działanie wody i wyższej temperatury.
Małe pomieszczenie w domu nie jest więc sytuacją bez wyjścia. Można je atrakcyjnie zaaranżować, aby nie przytłaczało i było w pełni funkcjonalne. Kolory ścian i podłogi, odpowiednio dobrane oświetlenie i meble, nienarzucające się tekstylia, w końcu lustra i szkło – każdy detal może przysłużyć się do optycznego powiększenia wnętrza.
ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500