Garaż albo wiata – zaplanuj miejsce na auto zanim zaczniesz budować

Projekty domów: Z378 i Zx183

Wydaje się, że garaż to prosta sprawa, ale dla tych, którzy go nie mają i zimą potrzebują dodatkowych kilkunastu minut, aby odśnieżyć i rozmrozić szyby, to niemal luksus. Ale czy w dzisiejszych czasach garaż jest naprawdę potrzebny? Zimy są coraz łagodniejsze, może aby osłonić auto wystarczy wiata? Kiedy budujesz dom, oczywiście wolisz mieć garaż. Nie tylko aby auto nie stało na zewnątrz i było bezpieczne, ale także aby mieć miejsce na rowery, narty, może coś jeszcze? Garaż to zagadnienie do przemyślenia, bo to ważna część projektu twojego domu.

Gotowe projekty domów zwykle uwzględniają garaż i coraz częściej jest on częścią budynku mieszkalnego. Takie rozwiązanie to duża oszczędność powierzchni działki, co bardzo często ma zasadnicze znaczenie, szczególnie w ciasnej miejskiej zabudowie. Jeśli garaż jest wbudowany w bryłę domu i nad nim jest pomieszczenie, to oszczędzamy również na budowie dachu. Z drugiej strony powierzchnia garażu może oznaczać konieczność budowy dodatkowego podpiwniczenia, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba ocenić warunki glebowe i wykonać kosztorys. Planując budowę garażu należy też barć pod uwagę możliwości wykonania podjazdu. Garaż sąsiadujący z mieszkaniem wymaga efektywnej wentylacji ze względu na spaliny. Z tego samego powodu oraz z uwagi na termoizolację przejście z garażu do domu prowadzi najczęściej przez kotłownię lub pomieszczenie gospodarcze. Jeśli z garażu wychodzi się tylko na zewnątrz, nie ma problemu z przedostawaniem się spalin do mieszkania i oziębianiem. Jeżeli wybierasz garaż wbudowany, oprócz oszczędności na budowie dachu i ścian możesz zaoszczędzić na instalacji elektrycznej i wykończeniu, a także na kosztach samego projektu.

Przykład garażu wbudowanego, bez pomieszczenia nad nim, z przejściem do domu przez pomieszczenie gospodarcze: projekt domu Z375

Garaż zintegrowany, z wykorzystaniem jego stropu na pomieszczenie na poddaszu: projekt domu Z469

Garaż dobudowany, bez bezpośredniego wejścia z garażu do domu: projekt domu Z7 L GL

Garaż bywa miejscem nie tylko na auto. Jeśli będzie tam stał także motocykl, quad lub rower, to musi on być odpowiednio większy. Praktycznym rozwiązaniem jest sąsiadujące z garażem pomieszczenie gospodarcze, w którym można przechowywać narzędzia, sprzęt sportowy, kosiarkę itp., dzięki któremu garaż nie stanie się graciarnią i łatwiej utrzymać w nim porządek.

Garaż wolnostojący to osobna inwestycja. Koszty mogą być większe lub mniejsze niż w przypadku garażu wbudowanego i zależą od tego, z czego będzie wykonany, na jakim podłożu. Jego zaletą jest to, że ani spaliny ani hałas nie będą przeszkadzały domownikom, ale podstawowym wymaganiem, jakie musi być spełnione, żeby go zbudować, jest wystarczająco dużo miejsca na działce. Ta wersja może wymagać dodatkowego pozwolenia budowlanego lub zgłoszenia budowy.

Zarówno garaż zintegrowany, jak i wolnostojący może być jedno, dwu albo i trzystanowiskowy. To oczywiście kwestia powierzchni i liczby aut, które masz do ochrony lub przewidujesz, że będziesz mieć.

Jeśli nie możesz albo nie chcesz zbudować garażu, twoje auto może chronić wiata garażowa. Nie umniejszy ona powierzchni mieszkalnej, będzie tańsza i nie zabierze swoją kubaturą przestrzeni na działce, a ochroni przed deszczem i śniegiem oraz przed nadmiernym nasłonecznieniem. Nie będzie też wymagała instalacji bramy garażowej, co jest kolejną istotną oszczędnością.

Zobacz, że wiata, może być bardzo ciekawie wkomponowana w konstrukcję twojego domu: projekt domu Zx201

Garaż to ważna część projektowanego domu. Zanim się zdecydujesz na któryś z wariantów, oprócz kosztów, warunków zabudowy, potrzeby ochrony auta – większej lub mniejszej, przemyśl też swój tryb życia. Jeśli z auta korzystasz codziennie, jeśli oprócz niego masz do przechowanie inne pojazdy lub urządzenia, to garaż bardzo się przyda. Zapraszamy do obejrzenia projektów z garażem jedno-, dwu- i więcej stanowiskowym.

ZOBACZ OFERTĘ PROJEKTÓW DOMÓW Z GARAŻEM

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Garaż albo wiata – zaplanuj miejsce na auto zanim zaczniesz budować"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody