Dzisiaj technologia rozwija się szybciej niż kiedykolwiek – oddziałując na każdą dziedzinę naszego życia. Podobnie dzieje się w budownictwie – świadomi korzyści konsumenci coraz częściej decydują się na nowoczesne rozwiązania, szczególnie jeśli są one przydatne, wygodne i oszczędne oraz pomagają racjonalnie gospodarować energią budynku.
System domu inteligentnego w pigułce:
– Integracja wszystkich instalacji domowych w jeden centralnie zarządzany system
– Automatyzacja i optymalizacja wykorzystania urządzeń i mediów: oświetlenia, temperatury, sprzętu RTV/AGD, alarmu, monitoringu, wideodomofonu, rolet okiennych, bramy garażowej itp.
– Sterowanie za pomocą podstawowych urządzeń: panelu dotykowego, smartfona, tabletu, laptopa itp.
– Dostęp z dowolnego miejsca na świecie, dzięki komunikacji internetowej
– Możliwość rozbudowy i konfiguracji systemu według własnych potrzeb
Jaki system wybrać?
Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele systemów inteligentnego domu, które różnią się od siebie funkcjonalnością oraz ceną. Można jednak dokonać ogólnego podziału na 2 rodzaje – przewodowe oraz bezprzewodowe. Podział ten dotyczy medium transmisyjnego sygnału pomiędzy urządzeniami systemu.
SYSTEMY PRZEWODOWE
Największą zaletą systemów przewodowych jest wysoka stabilność działania i łatwość w zdiagnozowaniu usterki, wynikająca z zastosowania tzw. kabla magistralnego. Systemy tego typu, z uwagi na to, że wykorzystują do komunikacji przewód, są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju zakłócenia oraz problemy związane z komunikacją pomiędzy urządzeniami (np. duża odległość, gruba ściana, strop, itp.). Wadą tego typu rozwiązań jest to, że musimy o nich pomyśleć już na etapie kablowania domu, a jakiekolwiek zmiany w instalacji wiążą się brudnymi pracami.
SYSTEMY BEZPRZEWODOWE
Zaletą tego typu rozwiązań jest to, że w większości wypadków nie wymagają ingerencji w strukturę budynku i instalację elektryczną. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami odbywa się drogą radiową. Największą wadą tego typu rozwiązań są natomiast zakłócenia, wynikające najczęściej z ilości i grubości przeszkód (ściany, stropy, meble, itp.), jakie muszą pokonać fale radiowe, aby dotrzeć od jednego urządzenia do drugiego. Powyższe cechy systemów bezprzewodowych powodują, że systemy tego typu głównie sprawdzają się w mieszkaniach i mniejszych domach oraz w miejscach, gdzie nie ma już możliwości ingerencji w strukturę budynku i instalację elektryczną.
Inwestycja, która się opłaca
1. KOMFORT I WYGODA
To kluczowe korzyści inteligentnego domu. Automatyczna regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu (dopasowana do pory roku, dnia tygodnia
i godziny), wyłączanie zbędnych urządzeń jednym przyciskiem, czy ustawienie nastrojowych scen świetlnych – to tylko nieliczne funkcje oferowane przez system.
2. ATRAKCYJNOŚĆ I PRESTIŻ
Zainstalowanie inteligentnego systemu podnosi wartość rynkową nieruchomości. Taki dom postrzegany jest przez potencjalnych nabywców jako bardziej atrakcyjny i luksusowy, dzięki czemu możesz liczyć na lepsze oferty przy ewentualnej sprzedaży lub wynajmie.
3. OSZCZĘDNOŚĆ I EKOLOGIA
Automatyczna optymalizacja zużycia energii to najwygodniejsza forma oszczędzania. Dzięki zintegrowanemu zarządzaniu mediami możesz zminimalizować zużycie energii elektrycznej oraz grzewczej nawet do 50%! Oszczędzisz na rachunkach oraz przyczynisz się do redukcji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
4. BEZPIECZEŃSTWO
Integracja systemów alarmowych oraz monitoringu, symulacja obecności, przycisk „paniki”, zdalny podgląd oraz kontrola – to funkcje, które sprawią, że Twój dom stanie się synonimem spokoju i bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich najbliższych.
5. INTEGRACJA – JEDEN, CENTRALNY SYSTEM ZARZĄDZANIA
Głównym zadaniem domów inteligentnych jest integracja wszystkich instalacji (w tym: oświetlenia, ogrzewania, urządzeń multimedialnych, rolet, alarmu, monitoringu, bramy garażowej itp.) w jeden spójny system sterujący. Dzięki efektowi synergii optymalnie wykorzystasz możliwości każdego z systemów, ograniczając jednocześnie koszty jego eksploatacji.
6. NOWOCZESNE TECHNOLOGIE
Systemy inteligentnego domu to przeważnie innowacyjne, najnowocześniejsze rozwiązania na rynku, które, dzięki specjalistycznym modułom oraz oprogramowaniu, oferują praktycznie nieograniczone możliwości. Zastosowane w systemach technologie wykorzystują sprawdzone w przemyśle standardy, tj.: CAN, LON, KNX, itp.
7. INTUICYJNA OBSŁUGA
Mimo zaawansowanych technologii, stosowanych w systemach domu inteligentnego – interfejs użytkownika przeważnie pozostaje prosty oraz intuicyjny. W przypadku większości liczących się na rynku producentów wystarczy kilkadziesiąt minut „obcowania” z systemem, aby poznać zasady jego funkcjonowania i obsługi.
8. ZDALNE STEROWANIE
Nie ma znaczenia, czy odpoczywasz na hamaku w ogrodzie, czy znajdujesz się na drugim końcu świata – dzięki internetowej komunikacji możesz sterować wszystkimi funkcjami systemu za pomocą mobilnych urządzeń np. smartfona, tabletu, przenośnego komputera itp. Twój dom będzie zawsze pod pełną kontrolą!
9. ELASTYCZNOŚĆ
Prawidłowo zainstalowany system pozwala na dowolną zmianę konfiguracji, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Przycisk, który sterował scenami świetlnymi może służyć do obsługi rolet lub ekranu projektora. Wystarczy go jedynie przeprogramować.
10. MINIMALIZACJA INWESTYCJI POCZĄTKOWEJ
Zaplanowanie instalacji już na etapie okablowania budynku, daje Ci możliwość rozwoju funkcjonalności systemu w każdym momencie (nawet po kilku latach
mieszkania), bez konieczności brudnej roboty (kucia ścian itp.). Dzięki temu koszt początkowy ogranicza się do minimum - najczęściej nie przekracza 1% całościowej inwestycji.
Bardzo ważną rzeczą jest to, aby o tego typu systemach pomyśleć już na etapie kablowania instalacji elektrycznych, ponieważ pozwoli to w przyszłości znacząco obniżyć koszty związane z jakimikolwiek zmianami. Dotyczy to zarówno systemów przewodowych, jak i bezprzewodowych.