Domy drewniane. Obalamy 10 najpopularniejszych mitów

Gotowe projekty domów drewnianych: Z39 D, Zx78 D, Z378 D, Zx204 D

Domy drewniane to ukłon w stronę piękna natury. Tego, co proste i bliskie każdemu człowiekowi – nawet jeżeli zapomniał już o tym, od lat żyjąc w betonowej dżungli miasta. To tęsknota, która wkłada palec pod żebro potrzeb, nienachalnie, ale sukcesywnie upominając się o swoje. Drewno jako materiał budowlany wraca do łask, zyskując sobie w Polsce coraz większą popularność. Mimo tego domy z drewna – niczym stare chałupy mchem – obrosły w wiele mitów. Czy słusznie?

Domy z drewna to częsty wybór osób tęskniących za kontaktem z naturą – zmęczonych pędem życia w stale przyspieszającym świecie, znużonych pięciem się po chwiejnych szczeblach kariery, wykończonych nieustannym gonieniem króliczka konsumpcjonizmu. Miastowi coraz częściej zamieniają metropolie na prowincję i tam budują swoje drewniane domy. Nie trzeba jednak od razu wyprowadzać się na wieś – drewniane domy coraz częściej pojawiają się również w krajobrazie przedmieść.

Technologia budowy domów drewnianych, dostępna od wieków, w dzisiejszych czasach zyskuje dodatkowy atut. Dzięki zdobyczom współczesnego budownictwa domy takie buduje się szybko, ekologiczne i z dbałością o zdrowy mikroklimat. Wyjątkowym urokiem drewnianych domów można cieszyć się przez cały rok – od wiosny do zimy, bez żadnych ograniczeń. To właśnie dlatego polscy inwestorzy coraz bardziej przychylnym okiem zerkają na projekty domów z drewna. Jednak – nie bez obaw.

Domy z drewna budzą tyle samo entuzjazmu, co wątpliwości. W tym artykule obalamy 10 najpopularniejszych mitów. Jeżeli myślisz o budowie domu z drewna – to lektura obowiązkowa.

MIT 1: Domy drewniane to przede wszystkim małe domki letniskowe

Małe, drewniane domki, bardzo podobne do siebie. Taki widok zastać można oddalając się nieco od centrum miast i wędrując w pobliżu ogródków działkowych, tłumnie obleganych zwłaszcza w sezonie letnim. Grillowanie, opalanie, pielenie niewielkiego ogródka. Domki letniskowe to tymczasowa przystań dla rekreacyjnych aktywności. Nic dziwnego, że myśląc „dom drewniany”, pierwsze, co przychodzi na myśl, to domek, w którym można schować się przed burzą, ewentualnie spędzić w nim weekend. Ale mieszkać cały rok?

Mamy dobrą wiadomość: obecnie technologia szkieletowa umożliwia budowę całorocznych, rodzinnych domów. Mało tego – w technologii drewnianej można postawić również całe osiedla domów czy luksusowe rezydencje.

Przykładem jest m.in. projekt domu drewnianego Zb5 D, będący propozycją współczesnej zabudowy bliźniaczej o prostej bryle z garażem i przeszkleniami. Niespotykany wykusz od strony ogrodu oraz naturalne, drewniane okładziny elewacji uwydatniają nowatorski charakter domu, sprawiając, że ciężko skojarzyć go z domem drewnianym. A jednak!

Projekt domu Zb5 D

Innym, równie ciekawym projektem, jest projekt domu drewnianego Zr5 D – rozłożysta rezydencja z poddaszem, której miękkie, linearne kształty śmiało konkurują z kanciastością miejskich blokowisk. Salon ma oryginalny kształt łuku, rzadko spotykany w domach jednorodzinnych. Duże okna zlokalizowane na każdej ze ścian tego pomieszczenia pozwalają na obcowania z otaczającą przyrodą nawet bez wychodzenia z domu.


Projekt domu Zr5 D

MIT 2: Domy drewniane to tradycyjne domy z bali, kojarzone z górskim krajobrazem

Drewniane domy z bali mają długowieczną tradycję. Prezentują się efektownie w bliskim otoczeniu przyrody – być może dlatego tak mocno kojarzą się z górskim krajobrazem za oknem. To bardzo popularne projekty zwłaszcza wśród tradycjonalistów, zafascynowanych góralszczyzną. Góralskie domy z bali to typowy element zabudowy Podhala – i właśnie stąd czerpią swoje inspiracje. Twórcą i popularyzatorem stylu podhalańskiego, do którego nawiązuje współczesne budownictwo, był Stanisław Witkiewicz. Domy drewniane mogą zatem posiadać spadziste dachy, lukarny, wymyślną stolarkę, będącą ozdobą samą w sobie. Ale… Wcale nie muszą!

Dom drewniany może być również domem modernistycznym, przejawiającym wszystkie cechy tego stylu. Modernistyczne domy drewniane to domy o lekkiej bryle, płaskich dachach, posiadające szerokie okna wpuszczające dużo światła. Technologia nie ogranicza wyboru stylu czy wykończenia elewacji. Oto dowody.

Zx54 D to drewniany, piętrowy dom w nowoczesnym stylu z funkcjonalnym wnętrzem. Wyjątkowego charakteru nadają mu ciekawe elementy wykończenia elewacji – surowy chłód betonu, skontrastowany z ciepłym urokiem drewna. W to wcina się roślinność, łącząc – pozornie różniące się od siebie – materiały i sprowadzając je do parteru.

Projekt domu Zx54 D

Innym przykładem jest projekt domu drewnianego Zx96 D – nowoczesny dom parterowy z odwróconym układem pomieszczeń. Co to oznacza? Sypialnie mamy rozmieszczone w skrzydle od frontu. Wejście do domu zostało z kolei umieszczone w głębi budynku. To nie koniec ekstrawagancji. Bryła budynku to trzy przenikające się sześciany. Najwyższą z nich wykończono czarnym kamieniem elewacyjnym. Pozostałe ozdobiono z kolei szarym betonem i białym tynkiem. Tym, co robi ogromne wrażenie, są przeszklenia. Otwarte na oścież dają możliwość powiększenia przestrzeni salonowej o część tarasową, stwarzając idealne warunki do „przedłużenia” życia, które toczy się we wnętrzu. To rozwiązanie w szczególności spodoba się miłośnikom plenerowych przyjęć.

Projekt domu Zx96 D

MIT 3: Domy drewniane są drogie

Nie ma się co oszukiwać – budowa domu jest zazwyczaj kosztownym przedsięwzięciem. Co zaskakujące dla większości inwestorów, nie ma jednak silnego powiązania samej technologii budowy z kosztami całościowymi budowy domu. Jak to możliwe? Na koszt całościowy składają się przede wszystkim wielkość i rodzaj budynku (bryła domu, kształt dachu, itp.), rodzaj użytych materiałów, które należy zastosować bez względu na wybór technologii (okna, drzwi, dachówka itp.), rodzaj instalacji (gazowa, elektryczna, itp.) oraz zakres prac wykończeniowych.

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że – w ogólnym rozrachunku – domy drewniane są tańsze. Drewniane domy szkieletowe wznosi się bardzo szybko, a co za tym idzie – wykonawca płaci mniej za pracę fizyczną i pracę maszyn. Przeciągające się budowy domów to zmora inwestorów, która kosztuje ich nie tylko dużo wyciągniętych z portfela pieniędzy, ale także sporo straconych nerwów. Biorąc pod uwagę koszty budowy domu, należy przemyśleć również ten, mniej materialny – ale jakże ważny – aspekt.

MIT 4: Domy drewniane są mniej energooszczędne i trudniej je ogrzać

Przejmujący chłód, zarośnięte lodem okna, mroźne powietrze wciskające się do wnętrza przez szczeliny w ścianach. Być może właśnie taki widok przychodzi Ci na myśl, jeżeli przypominasz sobie zimową wizytę w którymś z drewnianych, górskich schronisk. Na szczęście w XXI w. takie warunki nie są już utrapieniem.

Proces ogrzewania drewnianych domów jest zupełnie inny niż ten, który służy budynkom murowanym. Nie oznacza to, że jest lepszy lub gorszy – to tak, jakby chcieć porównać ze sobą gruszkę i jabłko. Czym charakteryzuje się dom z drewna? Szybko się wychładza, ale też i szybko się nagrzewa. Może to być traktowane jako zaleta – wiedzą o tym doskonale właściciele domów kanadyjskich, wywodzących się z regionu o o wiele surowszym klimacie. W przypadku dłuższej zimowej nieobecności w domu instalację wystarczy wyłączyć, a wodę spuścić z rur. Gdy po powrocie włączymy ogrzewanie, bardzo szybko temperatura we wnętrzu podniesie się do warunków komfortowych. Dom kanadyjski nagrzeje się w ciągu 30-60 minut – to robi wrażenie! Tego typu dom pozwala na sporo oszczędności, zwłaszcza w przypadku stylu życia, który zakłada częstą nieobecność w domu.

Co ciekawe, dom drewniany może spełniać nawet wymogi domu pasywnego. To pojęcie jeszcze do niedawna dość rzadko pojawiało się w słowniku współczesnych inwestorów. Przywędrowało do naszego kraju wraz z modą na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne oraz rozwojem technik budowlanych, po czym dość szybko znalazło podatny grunt. Współczesne szkieletowe domy drewniane doskonale spełniają te warunki – coraz częściej wyposażone są w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a także system ogrzewania wykorzystujący energię odnawialną. Drewniane domy pasywne z powodzeniem budowane są nawet na obszarach o zimnym klimacie. Coraz łagodniejsze zimy w Polsce sprawiają, że inwestorzy decydujący się na budowę domu drewnianego, chętnie wybierają tego typu rozwiązania.

Pamiętaj również, że wszystkie projekty domów drewnianych oferowanych przez Z500 są zgodne z aktualnymi wymogami przepisów budowlanych a wskaźnik EP (energia pierwotna) wynosi mniej niż 95 kWh/(m2/rok).

MIT 5: Domy drewniane cechują się słabą akustyką

Czy to przypadek, że większość historii z filmów grozy, dziejących się w domach, zlokalizowano w domach drewnianych? Trzaski, skrzypienie, drgania, uginanie się podłóg i ścian to doskonałe tło dla mrożących krew w żyłach wydarzeń. Jednak życie to nie film – na szczęście w realnym świecie mamy dostęp do sprawdzonych fachowców od budowy domów drewnianych. Dobrze wykonany projekt będzie tak samo cichy jak w innej technologii i nie będzie przyprawiał o zawał serca w środku nocy.

Oczywiście, wszystko zależy od wybranych materiałów i jakości wykonawstwa, ale równie kluczową rolą odgrywa sam projekt domu. W projektach Z500 uwzględnione zostały zalecane normy odnośnie akustyki ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz stropów a instalacje nie kolidują z innymi elementami mogącymi przenosić dźwięki. Co to oznacza? Domy drewniane projektu Z500 chronią ich mieszkańców nie tylko przed deszczem i chłodem, ale także hałasem – zewnętrznym i wewnętrznym – zapewniając komfort mieszkania w nich na co dzień. Kluczowym elementem jest dobra izolacja. Dom drewniany może być tak cichy, jak dom murowany.

MIT 6: Domy drewniane nie są wytrzymałe i odporne na działanie żywiołów

Drewno = pożar. To skojarzenie nie jest bezpodstawne, dlatego obawa o bezpieczeństwo domu drewnianego bardzo często gości w umysłach osób zastanawiających się nad jego budową. Okazuje się jednak, że drewno – nawet mocno nadpalone – jest nadal wytrzymałe, na tyle, by umożliwić bezpieczną ewakuację w przypadku pożaru. Współczesne domy drewniane bardzo często budowane są również z wykorzystaniem nowoczesnych płyt okładzinowych, zwiększających odporność konstrukcji na działanie wysokich temperatur.

Obawy może budzić również lekkość drewnianych konstrukcji w starciu z potężnymi siłami natury, takimi jak wichura czy trzęsienie ziemi. To prawda – sama ściana szkieletowa jest konstrukcją przestrzenną, a co za tym idzie mało sztywną, ale w połączeniu z innymi elementami budynku, tworzy całość wytrzymałą na różnego rodzaju obciążenia. Krótko mówiąc – drewniany dom również jest w stanie oprzeć się silnym podmuchom wiatru czy wstrząsom tektonicznym.

Drewno to nie kamień – jest o wiele bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Nie oznacza to jednak, że szybko zniszczeje. Dowodem na to są zabytki architektury drewnianej, które stoją od setek lat i ciągle cieszą się świetnym stanem. Problem wilgoci dotyczy wszystkich materiałów, nie tylko drewna. Rozwiązaniem – we wszystkich przypadkach – jest odpowiednia izolacja i konserwacja, która znacznie wydłuża żywotność domu. Drewno schnie również o wiele szybciej, co istotne w przypadku ewentualnego podtopienia. Raz wysuszone drewniane elementy są definitywnie wolne od wilgoci – w przeciwieństwie do konstrukcji tradycyjnych, których osuszanie wymaga o wiele większego nakładu czasu i pieniędzy.

MIT 7: Domy drewniane to domy na jedno pokolenie

Przeczą temu zarówno ponad stuletnie domy, stojące np. w Kanadzie, jak i drewniane domy zlokalizowane na polskich wsiach. Jedne i drugie pamiętają kilka pokoleń mieszkających w nich rodzin. Mimo tego, że standardy budownictwa przez ten czas bardzo się zmieniły, domy drewniane bardzo często po dziś dzień są zachowane w świetnym stanie. Zdarza się, że drewniane domy z bali są rozbierane, a drewno po odświeżeniu służy za budulec nowego budynku. Domy, które stoją w Kanadzie, zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na bardziej ekstremalne warunki atmosferyczne niż w Polsce. Mimo srogich zim i dużych mrozów, również mają się świetnie przez długie lata. Wbrew opiniom dobrze zaprojektowane i wykonane domy drewniane mają taką samą trwałość jak domy murowane.

Sprzeczne opinie związane z drewnianymi domami kanadyjskimi wzięły się z zupełnie innego powodu, który jest dość prosty. Wiele pierwszych domów kanadyjskich powstających w Polsce wzniesiono popełniając szereg błędów. Drewniany dom kanadyjski można zbudować pięć razy szybciej niż budynek z cegły, betonu, pustaków – często jednak za szybkością tego typu budowy nie szła jakość. Przypisywanie złej prasy samym konstrukcjom, z pominięciem braku doświadczenia samych budujących, jest krzywdzące dla drewnianych domów kanadyjskich.

MIT 8: W domach drewnianych pękają tynki i płytki na ścianach

„Drewno pracuje” – to uzasadnienie pękających tynków i płytek na ścianach w domach drewnianych. Zapomina się jednak o tym, że murowany dom… Też pracuje. Rysy na ścianach, bardzo często przecinające je z dołu do góry, to widok, który można zastać również w nowoczesnym, murowanym budownictwie. Problem pojawia się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie osiedli bloków, które wybudowano szybko, by jak najprędzej oddać nieruchomość do użytku. Budowa własnego domu pozwala na nieco więcej uwagi.

Pamiętając o tym, że każdy materiał pracuje, należy wybierać takie materiały, które będą pracowały minimalnie. Jeżeli chodzi o drewno, musi być ono jak najlepiej wysuszone. Mokre, wysychające drewno znacznie zmienia swoją objętość – i właśnie to prowadzi do pękających tynków i płytek. Po postawieniu konstrukcji drewnianej i odpowiedniej jej izolacji, można rozważyć dodatkowe dosuszenie budynku. Jak było wspomniane wcześniej – drewniany budynek bardzo szybko się nagrzewa, więc i zgromadzona (np. z deszczu) wilgoć, bardzo szybko odparowuje, minimalizując ryzyko późniejszej pracy drewna, niosącej negatywne skutki.

MIT 9: Brak wyspecjalizowanych ekip wykonawczych oraz wysokiej jakości drewna w Polsce

Na szczęście w dzisiejszych czasach – wraz z rosnącą popularnością domów drewnianych – przybywa i solidnych firm, specjalizujących się w stawianiu domów kanadyjskich. Jakość prowadzonych prac wymusza sam rynek. W czasach tak łatwej możliwości dzielenia się opiniami, solidność ekip budujących domy z drewna, musi obronić się sama.

W ostatnich latach na rodzimym rynku pojawiły się profesjonalne firmy oferujące kompleksowe realizacje domów w technologii drewnianej – z gwarancją i serwisem posprzedażowym, nie tylko doradztwem i wykonawstwem. Aby pomóc w wyborze odpowiedniej ekipy i maksymalnie skrócić czas jej poszukiwania, specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy program Buduj z Z500. Z szeregu firm specjalizujących się w budowie domów drewnianych, wybieramy te, które śmiało możemy polecić innym. Każda z firm obecnych w programie przechodzi restrykcyjny proces weryfikacji Z500 pod kątem zakresu oferty, kompleksowości, jakości wykonania, gwarancji, zrealizowanych projektów czy referencji od klientów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrana ekipa sprosta Twoim wysokim wymaganiom, a budowa domu z drewna potoczy się szybko i bezproblemowo.

Wysokiej jakości drewno, z którego powstają domy drewniane, to jeszcze inna kwestia. Faktycznie, drewna wysokiej jakości nie ma w Polsce zbyt wiele, jest go jednak wystarczająco dużo, by pokryć zapotrzebowanie rodzimego budownictwa w technologii drewnianej. Mimo rosnącej popularności domów drewnianych, budownictwo tradycyjne na szerszą skalę wciąż cieszy się większym uznaniem.

MIT 10: Domy drewniane to mniejsza wartość nieruchomości

To częsty argument, który podnoszą zwolennicy budownictwa tradycyjnego – jednak niczym nie uzasadniony. Na wartość nieruchomości składa się nie tylko sam budynek i technologia jego wykonania, a także (w może nawet przede wszystkim) lokalizacja działki, jej powierzchnia, jakość użytych materiałów i wykonawstwa, standard wykończenia wnętrz, poziom energooszczędności, rodzaj instalacji, itp. Dobrze wykonany dom drewniany na pewno będzie miał wyższą wartość niż źle wykonany dom w tradycyjnej technologii. Dom drewniany może być równocześnie o wiele bardziej nowoczesny niż dom wybudowany w tradycyjnej technologii – coraz częściej w ofercie biur projektowych można spotkać drewniane domy śmiało wpisujące się w kategorię domów inteligentnych. Jeszcze do niedawna dom inteligentny kojarzył się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, dostępnymi tylko dla wybranych – równie ekskluzywnymi, co drogimi. Obecnie systemy inteligentnego domu są coraz bardziej popularne, a co za tym idzie i łatwiej dostępne. Jeżeli marzy Ci się inteligentny dom drewniany – łatwo możesz to marzenie spełnić.

Projekty domów drewnianych dla Ciebie

To tylko 10 najpopularniejszych mitów, z którymi spotkaliśmy się, śledząc branżę architektoniczną w Polsce. Obawy przyszłych inwestorów, rozważających budowę domu drewnianego, są czasem o wiele bardziej prozaiczne. Najczęściej odstrasza ich mały wybór gotowy projektów domów w technologii szkieletowej, wysokie ceny projektów lub konieczność wykonywania czasochłonnej i kosztownej adaptacji z technologii murowanej na drewnianej.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, przygotowaliśmy bardzo szeroką i różnorodną ofertę domów drewnianych. Tylko teraz wszystkie projekty domów z drewna możesz kupić w cenie ich podstawowej, murowanej wersji. Nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, funkcjonalność i ergonomia oraz optymalne koszty budowy to nasz priorytet. Jeżeli dom drewniany jest Twoim marzeniem, zapoznaj się z naszymi propozycjami i wybierz najlepszą dla siebie. Każdy z gotowych projektów domów możesz bezpłatnie dostosować do swoich potrzeb.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW DREWNIANYCH Z500!

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 4
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Domy drewniane. Obalamy 10 najpopularniejszych mitów"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody