Dotychczas projekt budowlany był jednolitym dokumentem zawierającym elementy zagospodarowania działki, projekt architektoniczny budowlany oraz projekt techniczny.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Prawa budowlanego ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 poz. 471) wprowadziła nowy podział projektu budowlanego:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu
- projekt architektoniczno-budowlany
- projekt techniczny
Podział projektu ma za zadanie uproszczenie procedur i przyspieszenie postępowania :
- organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie zatwierdzać projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę.
- projekt techniczny przedkładany będzie organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.
Zgodność projektu technicznego z zatwierdzonym przez organ administracji architektoniczno-budowlanej projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym ma zapewnić architekt adaptujący jako autor projektu.
Zatwierdzeniu przez urząd podlegają trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego, z których jeden egzemplarz przeznaczony jest dla inwestora, jeden egzemplarz dla organu zatwierdzającego projekt oraz jeden egzemplarz dla właściwego organu nadzoru budowlanego.
Projekty architektoniczno-budowlane często określane są jako "projekty powtarzalne" lub "gotowe". Wchodzą one w skład "projektu budowlanego" i służą jako podstawa do jego opracowania. W celu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę projekt architektoniczno-budowlany należny uzupełnić i dostosować na etapie tzw. "adaptacji" tworząc projekt budowlany. Uzupełnienie polega na przygotowaniu przez podmiot adaptujący projektu zagospodarowania działki oraz dołączenia niezbędnych opinii i uzgodnień. Dostosowanie polega na przystosowaniu do warunków lokalizacji uwzględniają wymogi i zapisy w warunkach zabudowy działki (WZ) lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
Uwaga! Projekt techniczny nie może zostać przygotowany w dowolnym momencie, np. dopiero w trakcie budowy lub już po zrealizowaniu inwestycji. W art. 42 ust. 1 pkt 4 postanowiono, że przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor jest obowiązany przekazać kierownikowi budowy projekt budowlany, w tym projekt techniczny (jeśli jest wymagany).
Pełna dokumentacja architektoniczno-budowlana może posłużyć do przygotowania tylko jednej dokumentacji budowlanej w celu realizacji tylko jednej inwestycji. Projektu nie można wykorzystać ponownie lub wybudować na jego podstawie kolejnego budynku.
W momencie nabycia projektu architektoniczno-budowlanego, który w świetle przepisów praw autorskich jest uznawany za "dzieło" - kupujący uzyskuje prawo tylko do jednorazowego wykorzystania jego zawartości. Bez zgody autora zabronione jest także jakikolwiek powielania dowolną techniką, czy rozpowszechnianie dokumentacji lub poszczególnych jej części.
STAN na dzień 17.05.2021r
W Z500 W SKŁAD KAŻDEGO PROJEKTU ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANEGO WCHODZĄ następujące tomy dokumentacji:
TOM I Projekt architektoniczno-budowlany zawiera:
- Opis techniczny obejmuje założenia funkcjonalne budynku, zestawienia podstawowych wielkości oraz przyjęte rozwiązania technologiczno-materiałowe. Detale projektowe.
- Część rysunkowa przedstawia rzuty domu, przekroje, elewacje, zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej.
TOM II Projekt techniczny zawiera:
- Opis konstrukcji, założenia konstrukcyjne (strefy wiatrowe/śniegowe, obciążenia i grunty) oraz przyjęte rozwiązania technologiczno-materiałowe.
- Część rysunkowa przedstawia rozwiązania techniczne wszystkich rzutów kondygnacji w tym fundamentów oraz rysunki detali konstrukcyjnych. Obliczenia statyczne wraz z zestawieniem materiałów do konstrukcji (drewno/stal).
- Opis techniczny instalacji elektrycznych zawierający proponowane rozwiązania technologiczno–materiałowe, obliczenia techniczne i zestawienie materiałów.
- Część rysunkowa instalacji elektrycznych to: plany i schematy rzutów kondygnacji mieszkalnych wraz z rysunkami technicznymi instalacji elektrycznej.
- Opis techniczny instalacji centralnego ogrzewania (CO i CWU), wodno-kanalizacyjnej, gazowej (jeśli występuje) oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją wraz obliczeniami i doborem materiałowym. Charakterystykę ekologiczną oraz Analizę Zaopatrzenia w energię i ciepło.
- Część rysunkowa instalacji sanitarnych to: rzuty techniczne przyjętych rozwiązań instalacyjnych.
* Wszystkie oryginalne dokumentacje opatrzone są zabezpieczeniami w formie kolorowych pieczątek, unikalnych odcisków w papierze oraz naklejanych hologramów.