Budowa domu w technologii murowanej

Na polskim rynku budowlanym wciąż triumfy święci technologia tzw. tradycyjna, czyli murowana. Wszyscy ją znamy. Jest wszechobecna. W czym tkwi jej popularność? Technologia murowana sprawdza się od lat. Kojarzy się nam z solidnością i trwałością. Większość z nas, budując dom, myśli o konstrukcji na pokolenia, a w takiej sytuacji technika tradycyjna wyda je się być najodpowiedniejsza. Skąd to przekonanie? Zapewne stąd, że ufamy temu, co dobrze znane i często spotykane w naszym otoczeniu. Wszak w domu murowanym mieszka większość z nas.

Czym się charakteryzuje technologia murowana?

Ściany są wznoszone przy użyciu małych elementów: cegły, bloczków lub pustaka, łączonych przy pomocy odpowiednich zapraw lub spoiw. Są one zarówno elementem nośnym, jak i termoizolacyjnym. Zastosowanie takich materiałów pozwala niemal dowolnie formować bryłę budynku. Nie mamy w zasadzie większych ograniczeń w projektach. Budynek może posiadać kilka kondygnacji oraz piwnice. Warto pamiętać, że im bardziej zwarta bryła budynku, tym mniejsze ubytki ciepła. Popularna w tej technologii cegła ceramiczna dodatkowo wpływa na izolację cieplną budynku – latem zapewnia chłód, zimą – ciepło. Przy innych materiałach w naszym klimacie koniecznie jest docieplenie budynku. Najczęściej stosuje się w tym celu styropian lub wełnę mineralną. Budowę domu murowanego możemy rozciągnąć w czasie, np. przy ograniczonych środkach finansowych. Stosowane materiały są trwałe zarówno jeśli chodzi czas, warunki atmosferyczne, jak i np. ogień. Popularność tej technologii przyczynia się do dużej konkurencyjności firm na rynku. Walka o klienta owocuje ogromną różnorodnością materiałów i atrakcyjnością cen. Czy wobec powyższych argumentów, jest to technologia idealna? Zapewne nie. Posiada też swoje wady – budowa trwa długo, wiele prac możemy wykonywać sezonowo (np. tynkowanie jest możliwe w temperaturze nie niższej niż -5 st. C). Budowa domu w technologii murowanej trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy (murowanie, betonowanie, tynkowanie zmusza do odczekania aż zniknie tzw. „wilgoć technologiczna”). Używane materiały są ciężkie i duże, a przez to trudne w transporcie i składowaniu na małych działkach. Słabą stroną tej technologii jest występowanie tzw. mostków powietrznych. Zwykle te newralgiczne miejsca to dachy. Trudno jest też przebudować taką murowaną konstrukcję.

Jaki jest ogólny bilans tej technologii? Przyjrzyjmy się raz jeszcze argumentom „za” i „przeciw”. Czy ta technologia to, wobec powyższego, wybór słuszny? Zależy od oczekiwań.

Dla kogo dom murowany?

Na domy murowane decydują się zwykle tradycjonaliści; osoby, którym bliskie jest to, co sprawdzone, które nie do końca ufają nowinkom. Dla nich atutem będzie trwałość, konstrukcja, która posłuży pokoleniom. Z pewnością nasz zmienny klimat – gorące lata, mroźne zimy, częste deszcze to też argument za tym, by wybrać dom, który stawi czoła takim niekorzystnym warunkom atmosferycznym.

Podsumowanie

Budulec: cegła, pustak, bloczki
Dostępność fachowców: duża ze względu na popularność technologii
Popularność: wciąż najczęściej stosowana
Koszty budowy: dość wysokie
Izolacja cieplna: raczej konieczne jest docieplenie
Tempo prac: dość wolne
Trwałość: duża, „na pokolenia”
Możliwe kilka kondygnacji i piwnice

Zalety technologii murowanej

– Trwała
– Sprawdzona
– Budynki służą pokoleniom
– Duża dostępność i różnorodność materiałów
– Budowę można rozłożyć w czasie
– Duża akumulacja ciepła
– Możliwość budowania domów podpiwniczanych i kilkukondygnacyjnych

Możliwe wady / ograniczenia

– Długi czas budowy
– Stosunkowo droga
– Kłopot ze składowaniem materiałów
– Problematyczna przebudowa i adaptacja
– Występowanie mostków powietrznych

POZNAJ OFERTĘ PONAD 890 WYJĄTKOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW W TECHNOLOGII TRADYCYJNEJ MUROWANEJ!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Budowa domu w technologii murowanej"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
 
Malwina
Bardzo dziękuję za rozjaśnienie tematu, chyba właśnie dzięki państwu udało mi się podjąć decyzję - celuję w klasykę:) Buduję w technologii murowanej, dobrze, że mam zaufaną firmę z Katowic (JW Budownictwo, polecam szczerze), to teraz budowa pójdzie z kopyta, mega sprawnie.
 
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem