Budowa domu w technologii drewnianej

Polski rynek budowlany, choć wciąż bardzo zachowawczy, zaczyna otwierać się na nowe technologie, w tym na technologię drewnianą. Co sprawia, że w Kanadzie czy USA jest niezwykle popularna? Czego najbardziej obawia ją się nasi rodzimi inwestorzy? Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na domy tańsze, budowane szybciej i ekonomiczne jest technologia drewniana. Głównie chodzi o domy szkieletowe, które doskonale sprawdza ją się od lat np. Kanadzie. Czy to dobra propozycja dla polskiego inwestora?

Czym się charakteryzuje technologia drewniana?

Dom szkieletowy, jak nazwa wskazuje, opiera się na drewnianym szkielecie – belkach o różnym przekroju, tworzących elementy konstrukcyjne ścian. Ściany zewnętrzne wykonane są z płyt OSB. W podobny sposób tworzy się ściany wewnętrzne. Te lekkie konstrukcje można postawić na każdym fundamencie, dlatego możliwe jest też zbudowanie domu podpiwniczanego i piętrowego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że drewniany szkielet to tylko główna konstrukcja. Dom kanadyjski może wyglądać, jak tylko chcesz – może być budynkiem z elewacją z desek czy też szalówką z półbala, może zostać otynkowany w tradycyjny sposób, można go obłożyć cegłą klinkierową. Do ocieplenia w tej technologii wykorzystuje się wełnę mineralną. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o wybór systemu grzewczego czy wielkość budynku. Taki dom możemy wybudować nawet w 3 miesiące. Oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Przy budowie nie ma przerw sezonowych. Domy kanadyjskie są energooszczędne, a więc tanie w eksploatacji. W naszym zmieniającym się klimacie koszty ogrzania domu zimą czy ochłodzenia latem są niebagatelne. Zaletą jest też łatwość adaptacji i przebudowy czy remontu – wymienić można nawet cała ścianę.

Nie jest to oczywiście technologia bez wad. Ma swoje słabsze strony, ale też po prostu krąży na jej temat wiele mitów. Technologia drewniana to wciąż wybór rozwiązania mniej popularnego. Powstaje coraz więcej firm oferujących budowę takich domów, ale nie zawsze jeszcze są to doświadczone ekipy, a przecież w każdej technologii łatwo o błędy. Tego typu konstrukcje wywołują na naszym rynku jeszcze kontrowersje. Pojawiają się liczne pytania o trwałość i bezpieczeństwo. Pamiętać należy, że domy kanadyjskie muszą spełniać w tej kwestii takie same standardy, jak każda inna technologia. Doświadczenia innych krajów pokazują też, że są to konstrukcje, które mogą przetrwać niejedno – trudne warunki atmosferyczne, upływ czasu, pożar.

Dla kogo dom drewniany?

Reasumując, jest to technologia tania, energooszczędna i estetyczna. Z pewnością jest to propozycja dla wszystkich, którym zależy na czasie i niższych kosztach budowy oraz późniejszej eksploatacji, jak i dla osób pragnących żyć ekologicznie, zbliżyć się do natury. Dom z drewna doskonale wtopi się w każde otoczenie. Zapewni komfortowe warunki życia nawet alergikom, gdyż, jak podkreślają eksperci, jest bardzo zdrowy.

Podsumowanie

Budulec: drewno i płyta OSB
Dostępność fachowców: wciąż mała ze względu na jeszcze niską popularność technologii
Popularność: rośnie, jednak wciąż przegrywa konkurencję z technologią tradycyjną
Koszty budowy: niskie
Izolacja cieplna: bardzo wysoka
Tempo prac: bardzo szybkie
Trwałość: duża, „na pokolenia”
Możliwe kilka kondygnacji i piwnice
Oferta domów całorocznych, letniskowych, altanek

Zalety technologii drewnianej

– Krótki czas budowy
– Oszczędność
– Łatwość adaptacji i remontu
– Elewacja może wyglądać, jak chcesz
– Energooszczędne
– Ekonomiczne
– Zdrowy mikroklimat wewnątrz
– Doskonała izolacja termiczna
– Wbrew obiegowym opiniom, trwałe

Możliwe wady / ograniczenia

– Wciąż mało popularna technologia
– Technologia obrosła w niechlubne mity, stąd częste stereotypy w jej ocenie
– Kłopot ze znalezieniem wykwalifikowanych fachowców
– Łatwo o błędy konstrukcyjne

POZNAJ OFERTĘ PONAD 190 WYJĄTKOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW W TECHNOLOGII SZKIELETOWEJ DREWNIANEJ!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Budowa domu w technologii drewnianej"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Sławomir S.

  • Dodaj do znajomych

Przy budowie domu szkieletowego ważne są detale, dlatego wykonawca powinien mieć odpowiednie doświadczenie przy takich realizacjach. Polecam https://hausm2.pl/

Kamil
U nas wyglądało to trochę inaczej, wybraliśmy firmę która prowadziła naszą inwestycje od A do Z pod klucz. Budowaliśmy się w Nowym Sączu dlatego wybraliśmy miejscową firmę dla lepszego kontaktu.

Marek
Polecam firmę AMG Bau System domy dostarczane na plac budowy w pełni sprefabrykowane z instalacjami elektrycznymi i hydraulicznymi Polecam

Sylwia
My zdecydowaliśmy się z mężem na dom szkieletowy. Znaleźliśmy firmę, która stawia domy w Polsce i zagranicą. Jesteśmy w trakcie wykończeń wewnątrz budynku oraz ocieplenia zewnętrznego. Bardzo jesteśmy zadowoleni.
  
Rafał
Do Joanna : polecam firmę Zimmermann haus ,ogladałem 2 razy dom modelowy firmy w odstępie pół roku.
  
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem