Budowa domu w 2020 roku będzie łatwiejsza. Sprawdź, dlaczego!


Prawo budowlane to swego rodzaju biblia szeroko pojętej branży – od architektów, poprzez wytwórców materiałów budowlanych i wykonawców po inwestorów, deweloperów, zarządców nieruchomości. Co kilka lat jest ono modyfikowane w celu dostosowania do zmieniających się technologii, prawa międzynarodowego i innych warunków życia społecznego. Zmiany w prawie budowlanym, które weszły w życie w 2020 roku przyniosą kilka uproszczeń, które dotyczą także inwestorów indywidualnych, planujących budowę domu jednorodzinnego i są to istotne ułatwienia.
Nowelizacja prawa budowlanego w 2020 obejmuje kilka obszarów. Po pierwsze, z punktu widzenia osób rozważających budowę domu, znacznie uproszczono procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę lub jej zgłoszenia i ograniczono biurokrację w tym procesie. Rozszerzono listę inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę lub zgłaszania robót. Doprecyzowano niektóre niejasne przepisy, zadbano o zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego budynków, dla których zmienia się przeznaczenie użytkowe – z prywatnego na usługowe oraz wprowadzono ułatwienia podłączania nowych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Łatwiejsze pozwolenie na budowę lub zgłoszenie Zmniejsza się wyraźnie ilość dokumentów, które należy złożyć, aby uzyskać pozwolenie na budowę lub ją zgłosić. Projekt budowalny będzie sią składał z trzech części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, zawierającego dane o usytuowaniu i układzie komunikacyjnym oraz informacje o obszarze oddziaływania budynku, projektu architektoniczno-budowlanego, przedstawiającego układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe i projektu technicznego z opisem konstrukcji, instalacji i charakterystyką energetyczną, przy czym tej ostatniej części nie ma już obowiązku składać przed rozpoczęciem budowy, a dopiero z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo ze zgłoszeniem zakończenia robót. Dodatkowym udogodnieniem jest zmniejszenie liczby egzemplarzy projektu z 4 do 3.

Obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczej – kto nie musi się podłączać?
Na listę obiektów, które można wznieść bez pozwolenia trafiły takie jak: wpłatomaty, biletomaty, paczkomaty, automaty sprzedające, automaty przechowujące przesyłki i automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie oraz – co już bardziej interesuje osoby zamierzające budować dom albo takie , które niedawno budowały – montaż instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, montaż naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m², urządzenia melioracji wodnej, obiekty małej architektury w przestrzeni publicznej, np. huśtawki. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to nie tylko ułatwienie dla inwestorów, ale też znaczna oszczędność wszelkiego rodzaju zasobów w urzędach wydających pozwolenia.

Uproszczona legalizacja samowoli budowlanych

Procedura legalizacji samowoli budowlanych, których budowę zakończono nie później niż 20 lat temu, również będzie prostsza. Do tej pory aby zalegalizować te obiekty należało wykazać ich zgodność z planem zagospodarowania lub warunkami zabudowy. Obecnie trzeba będzie przedstawić ekspertyzę techniczną potwierdzającą, że budynek może być bezpiecznie użytkowany. Z nowych przepisów nie skorzystają właściciele samowoli, wobec których już toczy się postępowanie mające ustalić, czy doszło do złamania prawa.

Ograniczenie do 5 lat okresu, w który można podważyć pozwolenia na budowę lub użytkowanie budynku

Dotychczas z takim wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku można było wystąpić w każdym momencie, co tworzyło po stronie osób zarządzających budynkami oraz ich użytkowników niepewność w kwestii np. stabilności prowadzenia działalności gospodarczej w obiekcie. Obecnie można to zrobić w ciągu pięciu lat. Przepis ten dotyczy częściej budynków użyteczności publicznej, kamienic i bloków, niż domów jednorodzinnych.

Większe bezpieczeństwo pożarowe budynków i lokali przeznaczonych na usługi

Zaostrza się przepisy przeciwpożarowe dla budynków lub ich części, których sposób użytkowania uległ zmianie. Jeśli właściciel domu lub mieszkania będzie chciał zmienić je na lokal usługowy, będzie zobowiązany sporządzić oraz przedstawić ekspertyzę przeciwpożarową.
Okresowe zmiany prawa budowlanego są nieuniknione, ponieważ reguluje on ważną sferę życia społecznego, która zmienia się równie dynamicznie jak cała otaczająca nas rzeczywistość. Zmiany wprowadzane w 2020 r. są korzystne zarówno dla inwestorów, jak i dla otoczenia, przede wszystkim z punktu widzenia ekonomii i ekologii przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Budowa domu w 2020 roku będzie łatwiejsza. Sprawdź, dlaczego!"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody