Warstwa wstępnego krycia to ważny element konstrukcji dachu, którego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie budynku przed przedostawaniem się do jego wnętrza wilgoci. Rozwiązania tego rodzaju – jak na przykład membrany dachowe, folie paroizolacyjne czy pełne deskowanie kryte papą – różnią się od siebie parametrami technicznymi oraz skutecznością. Dlatego też wybór właściwego produktu jest niezwykle istotną kwestią, przekładającą się na nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Co więc należy wiedzieć przed dokonaniem zakupu?
Ochrona przed deszczem oraz śniegiem
Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się wiele elementów. Ich rolę dokładniej przybliżają eksperci CREATON w specjalnie przygotowanym filmie. Usłyszeć w nim można między innymi o zabezpieczającej membranie. Jest ona najnowocześniejszym rodzajem warstwy wstępnego krycia. Alternatywnymi, tańszymi rozwiązaniami są folie dachowe oraz papa. Główne zadanie tych produktów stanowi zabezpieczenie warstwy izolacyjnej dachu (na przykład wełny mineralnej) przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz – nawiewanym pod dachówki deszczem czy wodą pochodzącą z topniejącego na połaci śniegu.
Gdyby doszło do zamoknięcia ocieplenia, utraciłoby ono swoje właściwości termoizolacyjne. W konsekwencji dotkliwie wzrosłyby koszty ogrzewania domu. Choć zawilgocony materiał da się wymienić, to jednak jest to przedsięwzięcie trudne, pracochłonne i drogie. Kluczowym parametrem dla warstw wstępnego krycia pozostaje więc wodoszczelność, związana z wytrzymałością na działanie słupa wody. Najlepszą szczelność dachu zapewniają membrany – zwłaszcza produkty wyposażone w specjalne paski klejące. W ofercie CREATON posiadają je modele CREATON Extra – między innymi DUO 150 Extra, DUO 270 Longlife Extra czy TRIO 270 Extra. CREATON QUATTRO Longlife 360 Extra pozwala natomiast na zgrzewanie ze sobą fragmentów membrany, co przekłada się na jeszcze skuteczniejszą ochronę.
Istotna rola wentylacji
Wilgoć zagraża warstwie izolacyjnej jednak nie tylko z zewnątrz. Problem stanowić mogą również gromadzące się pod pokryciem skropliny, tworzące się z pary wodnej. Ta nieustannie wydzielana jest wewnątrz budynku. Pochodzi ona między innymi z wydychanego powietrza, ale powstaje także w dużych ilościach podczas czynności takich jak pranie, mycie na mokro, zmywanie naczyń czy kąpiel. Najnowocześniejszy rodzaj warstwy wstępnego krycia – membrany dachowe – przepuszczają jednak parę wodną na zewnątrz. W efekcie wilgoć zgromadzona pod dachem jest skutecznie odparowywana z domowych pomieszczeń.
Takich właściwości nie posiada znacznie starsze rozwiązanie – papa dachowa. To jednak nie jedyna różnica pomiędzy tymi produktami – z dokładnym ich porównaniem można zapoznać się na blogu firmy CREATON. W przypadku innego konkurencyjnego rozwiązania – folii dachowych – niektóre modele umożliwiają odprowadzenie wilgoci z wnętrza budynku, jednak posiadają gorszy od membran współczynnik przepuszczalności. W konsekwencji nie zapewniają aż tak skutecznej ochrony.
Rozwiązania dostosowane do specyfiki dachu
Co istotne, aby warstwa wstępnego krycia prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi zostać dopasowana do specyfiki konkretnego dachu. Papa – ze względu na swój skład chemiczny – ma dużą wagę, co odczuwalnie utrudnia montaż. Dodatkowo przed jej położeniem obowiązkowo musi zostać wykonane deskowanie. Pod dachem pokrytym papą należy także pozostawić szczelinę wentylacyjną, ulokowaną między warstwą ocieplenia a deską. W przypadku membran deskowanie stosuje się wyłącznie przy niskim kącie nachylenia połaci, a wykonanie szczeliny wentylacyjnej nie jest konieczne. Co więcej, na rynku znajdziemy membrany dostosowane do różnych typów dachów. Przykładowo na połaci o niedużym nachyleniu sprawdzi się model CREATON QUATTRO Longlife 360 Extra. Stosować można go na dachu o kącie nachylenia wynoszącym już od 7°.
Kiedy decydujemy się na membranę, powinniśmy pamiętać, że są to produkty wrażliwe na promieniowanie UV. Należy więc unikać ich eksponowania na działanie słońca podczas montażu. Ponadprzeciętnie wysoką wytrzymałością na promieniowanie UV wyróżniają się jednak wysokiej jakości membrany z oferty CREATON. Przykładowo dla membrany CREATON TRIO 210 Longlife Extra okres zabezpieczenia przed działaniem słońca wynosi aż 4 miesiące, a w przypadku membrany CREATON TRIO 270 Longlife Extra jest dożywotni.
Spośród różnych rodzajów warstw wstępnego krycia membrany pozostają więc najlepszym wyborem – zarówno pod kątem parametrów, jak i funkcjonalności. Decydując się na ten typ produktów, możemy skorzystać z przygotowanego przez ekspertów CREATON poradnika, który ułatwi nam wybór modelu odpowiedniego na nasz dach. Marka ta posiada w swojej ofercie aż dziewięć wysokiej jakości membran dachowych o zróżnicowanych parametrach. Z dokładnymi informacjami na ich temat można zapoznać się na stronie internetowej producenta.