Przeprowadzamy upgrade systemów - jeśli zauważysz problemy ze stroną WWW, zgłoś to : CZAT, e-mail lub WhatsApp

Taras przed zimą

Drewniany taras z projektu Z7 w realizacji.

Piękny taras na wiosnę , czyli o tym jak zdążyć przed zimą

Taras to miejsce reprezentatywne dla domu, szczególnie wiosną i latem, kiedy zapraszamy gości i podajemy napoje i posiłki na świeżym powietrzu. Zaprojektować i wybudować piękny taras to jedno, a utrzymać go w świetnej formie jak najdłużej – to drugie. Zima to czas, kiedy wilgoć, niskie temperatury i zamarzająca woda wpływają negatywnie na tarasy – drewno może zmienić kolor, wylewki betonowe – ulec erozji, a okładziny ceramiczne –popękać. Warto zadbać o zabezpieczenie tej przestrzeni, aby na wiosnę zamiast się rozczarować i szukać ratunku, po prostu zacząć korzystać z niej.

Jesienne porządki i przygotowanie tarasu na zimę

Pierwszy i jeden z istotniejszych kroków to oczywiście staranne oczyszczenie powierzchni całego tarasu. Tą czynność najlepiej wykonać wczesną jesienią. Zleżały kurz, piasek lub resztki roślinne mogą być na wiosnę bardzo trudne lub nawet niemożliwe do usunięcia bez zastosowania specjalistycznych środków chemicznych. Przy tarasach drewnianych lub wyłożonych drewnianymi deskami należy popracować ze szczególną uwagą. Zanieczyszczenia zbierają się nie tylko na ich powierzchni, ale również w szczelinach pomiędzy deskami. Drewno nieustannie pracuje i oddycha, a osady zanieczyszczeń, zwłaszcza tłustych, mogą przeszkodzić w jego prawidłowej wentylacji. Z powierzchni tarasu warto pozbywać się liści, by w trakcie butwienia nie pozostawiały po sobie plam na deskach lub płytach.

Pustych doniczek najlepiej nie zostawiać na powierzchni tarasu. Zimą mogą pod nimi powstać plamy i przebarwienia okładziny. Meble wykonane z materiałów, które mogą ulec zniszczeniu , warto zabezpieczyć pokrowcami i schować, by czekały bezpieczne na swój sezon. Osoby, które pragną, aby meble na tarasie stały cały rok, zachęcamy do przeczytania artykułu do końca, bo mamy na to rozwiązanie!

W październiku lub listopadzie warto zdecydować się na olejowanie. W ten sposób zabezpiecza się drewno przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych. Zabieg jest stosunkowo tani i najlepszy, na jaki można się zdecydować. Odpowiednia pora na jego wykonanie to taka, kiedy poziom wilgotności nie przekracza 80%, temperatura powinna być w granicach 10 – 20ºC, a ładna pogoda utrzymuje się 2 – 3 dni zarówno przed, jak i po konserwacji. Wtedy olej będzie miał czas na wsiąknięcie i wyschnięcie.

Jak dbać o taras w trakcie mrozów i opadów śniegu

To, czy taras należy przykryć na zimę, zależy od materiału z jakiego jest zbudowany. Posiadacze tarasów wykończonych płytkami ceramicznymi, gresem lub betonem nie mają się o co martwić. Takie tarasy oczywiście można przykryć, ale nie jest to konieczne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tarasów drewnianych. Mimo regularnej konserwacji, olejowania i malowania farbą ochronną, jest to cały czas materiał, który szybko się niszczy. Można do jego zabezpieczenia wykorzystać zwykłą plandekę i zamocować ją za pomocą gwoździ albo haczyków. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci i wypaczaniu drewna. Tarasy wyłożone płytkami dobrze jest zabezpieczyć markizą, ażurowymi paletami z drewna, wikliny albo technorattanu.

Zimą, gdy doświadczamy wszystkich jej uroków, warto pamiętać o regularnym odśnieżaniu całego tarasu. Dzięki temu będzie on mniej narażony na jakiekolwiek usterki spowodowane wilgocią lub zamarzającą wodą. Do odśnieżania najlepiej sprawdzi się duża łopata wykonana z tworzywa sztucznego. Jeśli Twój taras jest wykonany z drewna, usuwaj śnieg równolegle do ryflowań powierzchni deski. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko zadrapania czy obłupania drewna.

Piękny taras zimą

Późną jesienią większość mebli czy ozdób tarasowych trafia do piwnicy, na strych lub w inne miejsce, gdzie czeka na swój sezon. To wcale nie oznacza, że taras musi stać pusty przez kilka miesięcy! Istnieją meble, którym mróz i śnieg nie są straszne. Jeśli krzesła i stół mają stać cały czas na zewnątrz muszą być wykonane z odpowiednio wytrzymałego materiału. Plastik pod wpływem niskiej temperatury robi się kruchy i może popękać, dlatego nawet meble wykonane z wysokiej jakości PCV nie są dobrym wyborem na mroźne zimowe dni. Meble wykonane z technorattanu mogą stać na zewnątrz przez cały rok. Takie tworzywo bardzo dobrze znosi śnieg, wilgoć i promieniowanie słoneczne. Podobnie w przypadku sprzętu drewniano-żeliwnego. Wymaga on regularnej konserwacji, przynajmniej 2 razy w ciągu roku. Zamalowane farbą antykorozyjną żeliwne elementy mebli oraz drewno zabezpieczone farbą ochronną mogą posłużyć przez wiele lat i wciąż wyglądać prawie jak nowe. Wielbiciele roślin mogą stworzyć ciekawy wystrój tarasu nawet zimą. Do takiej kompozycji najlepiej wykorzystać drzewa iglaste. Jodły, świerki i sosny karłowate potrafią z najnudniejszego tarasu zrobić przyjemny kąt. Można zdecydować się również na krzewy zimozielone. Ognik szkarłatny oprócz tego, że nie zrzuca liści, ma owoce w kolorach od żółtego po czerwony i to przez całą zimę. Donicę dobrze jest postawić na płycie ze styropianu lub regularnie ją przesuwać, aby w jednym miejscu nie powstała trudna do usunięcia plama.

Najpopularniejszą zimową ozdobą tarasu są oczywiście przeróżne światełka. Dzięki nim można uzyskać przytulny klimat i wyróżnić swój dom w sąsiedztwie.

Jak widać taras zimą wcale nie musi być nudny i można korzystać z uroków, które ma do zaoferowania. Pogodny dzień można spędzić na nim pod kocykiem i z herbatą, a poza tym na każde jesienne i zimowe święta może wyglądać inaczej! Dynie w Halloween, światełka i Mikołaj na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Taras przed zimą"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody