Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Pomysł na ciekawe wnętrze: antresola!

(Antresola w projekcie ZX108)

Antresola to ciekawy zamiennik typowej drugiej kondygnacji. Wnętrze, w którym się znajduje, zyskuje na dodatkowej przestrzeni użytkowej. Potocznie można o niej powiedzieć, że jest rodzajem półpiętra, które tworzy otwarte wnętrze, ponieważ nie oddziela się jej ścianami od strony pomieszczenia, nad którym ją utworzono. Znajduje się ona nad pokojem, w którym zostało wydzielone na nią miejsce i jej powierzchnia musi być od niego mniejsza.

Kiedy i dlaczego warto zbudować antresolę?

Antresolę buduje się przede wszystkim po to, aby zyskać więcej przestrzeni użytkowej we wnętrzu budynku. Dobrze zaprojektowana antresola to nie tylko funkcjonalne, ale również efektowne rozwiązanie. Najczęściej budowana jest w salonie, co powoduje jego optyczne powiększenie, a on sam zyskuje na oryginalności. Jeśli więc szukasz miejsca, w którym uda Ci się zagospodarować dodatkowy pokój lub kilka, popatrz w górę i wyobraź sobie kolejny pokój czy sypialnię na półpiętrze. Z antresoli nie widać całości pokoju na dole i na odwrót. Może to być ciekawe rozwiązanie np. dla osób, którym marzy się prywatna biblioteczka. Dodatkowe miejsce, funkcjonalność i efektowność to najczęściej wymieniane zalety tego rodzaju półpiętra. Aby pomieszczenie miało dobre proporcje, architekci zazwyczaj dostosowują wysokość pokoju do jego wielkości. Stąd w dużych salonach łatwiej wygospodarować dodatkową przestrzeń po sufitem. Maksymalne wykorzystanie miejsca jest czynnikiem, dzięki któremu inwestorzy najczęściej decydują się na budowę antresoli. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób ceniących oryginalne rozwiązania i urozmaicenia. Dzięki odpowiedniemu zaaranżowaniu antresoli można stworzyć niezwykłe efekty i wyjątkowe wnętrza. Dostosowanie balustrady i barierek, wystrój schodów czy pnące rośliny to detale, o które będą mogli zadbać miłośnicy urządzania i dekorowania wnętrz.

Wady antresoli

Budowa antresoli to przede wszystkim dodatkowe koszty i to nie tylko jej konstrukcji, co wydaje się oczywiste. Do budżetu, który przeznacza się na jej wykonanie, należy doliczyć wydatki za poprowadzenie instalacji elektrycznej i przewodów świetlnych.
Największą wadą antresoli jest to, że trudno utrzymać w niej komfortową temperaturę. Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry, więc w trakcie ogrzewania wnętrza, w którym znajduje się antresola, ciepło kumuluje się w niej, a w pokoju niżej, gdzie zazwyczaj domownicy przebywają częściej, jest dużo zimniej. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu grzejników i zwiększeniu mocy grzewczej w dolnym pomieszczeniu. Może to wygenerować dodatkowe koszty, zwłaszcza zimą. W domach o dużej powierzchni, z wysokimi sufitami problem powstaje na większą skalę niż na mniejszym metrażu. Na półpiętrze zawsze będzie cieplej, przez co może tworzyć się dyskomfort dotyczący różnicy temperatur – na antresoli za ciepło, a w salonie za zimno. Ze względu na bezpieczeństwo, nie polecamy przeznaczania jej na pokój dziecięcy, a przez konieczność doprowadzenia tam schodów lub drabiny – na sypialnię dla osób starszych.

Mit: antresolę można zbudować tylko w bardzo wysokich wnętrzach

Najwygodniej byłoby zbudować antresolę w pomieszczeniu o wysokości przynajmniej 4,2 metra. Przypadałoby na nią około dwóch metrów wysokości i spokojnie mogłaby służyć jako dowolne miejsce do użytkowania, gdzie nie trzeba by było się schylać.. Taka wysokość pokoju nie jest konieczna, i można zdecydować się na niższe półpiętro, jeśli będzie ono przeznaczone na przykład na sypialnię. Dzięki tak wydzielonej przestrzeni nawet w domu skromnej wielkości można stworzyć dwukondygnacyjny pokój.

Jak wygląda budowa antresoli?

Antresola, jeśli jest wzięta pod uwagę w projekcie domu, może być zbudowana z żelbetu. Często się zdarza, że decyzja o jej stworzeniu rodzi się w głowie inwestora później. Wtedy wybiera się najczęściej lite drewno lub stal. Rodzaj materiału powinno się dostosować do ciężaru, jaki będzie znajdował się na antresoli. Cała konstrukcja jest podtrzymywana przez słupy, chyba że architekt odpowiedzialny za projekt budynku wyrazi zgodę na zakotwienie jej w ścianie. Ponieważ jest ona mocowana do ścian nośnych, w projekcie trzeba zadbać o ich odpowiednią grubość. Na budowę antresoli nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia, jednak obciąża ona konstrukcję nośną budynku, więc wymaga zgłoszenia do odpowiedniego organu administracyjnego. Do półpiętra prowadzą schody. Decyzja o nich należy do inwestora lub architekta. Mogą być one jednobiegowe, dwubiegowe lub wielobiegowe w zależności od tego, ile jest na nie miejsca. Jeśli antresola będzie w małym pokoju, zamiast schodów można zdecydować się także na drabinę. Trzeba wziąć jednak pod uwagę funkcję, jaką będzie spełniało dodatkowe półpiętro. Jeśli będzie to biblioteka czy kino domowe, drabina może okazać się dobrą opcją, ale nie w przypadku sypialni dla osoby starszej.
Budowę antresoli warto rozważyć już na etapie wyboru projektu domu. Wtedy możliwe jest dostosowanie parametrów budynku, takich jak grubość ścian czy wysokość pomieszczenia, podczas adaptacji projektu. Dodatkowa powierzchnia użytkowa i wiele możliwości stworzenia ciekawej przestrzeni to czynniki, które przekonują do tego, by wziąć pod uwagę jej budowę.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.