Przeprowadzamy upgrade systemów - jeśli zauważysz problemy ze stroną WWW, zgłoś to : CZAT, e-mail lub WhatsApp

Taras przy domu - jak zaprojektować, z czego budować?

Możliwość zjedzenia posiłku lub spędzania czasu na tarasie jest jedną z najważniejszych przewag posiadania własnego domu nad mieszkaniem w bloku. Taras jest ważną przestrzenią dodatkową, która w ciepłe dni przejmuje funkcje jadalni i salonu i często stanowi reprezentacyjną część budynku. O tym, jaki ma być taras, z czego go zbudować i jaką konstrukcję zastosować, warto pomyśleć przed budową domu, aby go uwzględnić w planie prac, ale możliwe jest też wykonanie tarasu po zakończeniu budowy, przy czym ta druga opcja będzie skutkowała wznowieniem placu budowy na działce i w czasie użytkowania domu może być w jakimś stopniu uciążliwa.



Taras i aranżacja ogrodu z relacji z budowy według projektu Z158 w województwie podlaskim. Kliknij tutaj by zobaczyć więcej 

Położenie, wielkość i charakter użytkowy tarasu

Praktycznie i wygodnie jest, jeśli taras graniczy z salonem lub jadalnią. Dodatkową jego zaletą będzie położenie od południa lub południowego zachodu, ponieważ będzie wówczas nasłoneczniony w ciągu dnia i zacieniony po południu. Wszystko zależy jednak od lokalizacji działki względem stron świata, a zwłaszcza od wjazdu na posesję. Jeśli wjazd i wejście są od strony południowej, to taras zaleca się projektować z boku domu, aby zapewnić użytkownikom prywatność i swobodę korzystania z niego. Jeśli szerokość działki nie jest wystarczająca na taras boczny, trzeba rozważyć kolejne opcje, czyli taras przed domem, w miejscu optymalnym z punktu widzenia nasłonecznienia, lub za – zacieniony, ale z dala od spojrzeń przechodniów. Trzeba przy tym pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami taras powinien się znajdować w odległości co najmniej półtora metra od granicy posesji.

Jeśli chodzi o wielkość, to można przyjąć, że im większy taras tym lepiej, ale poza warunkami parceli, trzeba będzie rozważyć koszty budowy, więc ogromny taras może być po prostu zbyt kosztowny, jeśli założymy wykorzystanie droższych materiałów. Z kolei za mały taras może świecić w przyszłości pustkami, bo nie pomieści odpowiednich mebli – czy to wygodnych foteli lub leżaków, czy to stołu z krzesłami i grilla. Żeby taras był użyteczny, dopasuj jego wielkość do swoich możliwości i potrzeb. Uważa się, że nie powinien on być mniejszy od jadalni. Jeśli nie masz odpowiednich warunków przy domu, może lepszym rozwiązaniem będzie altana w głębi ogrodu? W sytuacji gdy nie ma lepszego wyjścia niż taras od frontu domu, staraj się odsunąć cały dom w głąb działki, tak daleko, na ile to będzie możliwe. Dzięki temu zwiększysz dystans między ulicą a swoją strefą relaksu i po obsadzeniu tarasu roślinami lub dodaniu nawet częściowej osłony w postaci pergoli, stworzysz zupełnie komfortowe miejsce.

Aby uniknąć dodatkowego zgłaszania robót budowlanych, warto uwzględnić taras w pierwotnym projekcie domu, ponieważ dobudowanie tarasu wymaga dopełnienia formalności budowlanych.

Technologia budowy i dobór materiałów na taras

Taras może być wykonany z bardzo różnorodnych materiałów, które decydują nie tylko o kosztach budowy i właściwościach użytkowych tej przestrzeni, ale także o estetyce. Najbardziej popularne są tarasy ziemne, betonowe lub wyłożone gresem albo innymi płytkami, i tarasy drewniane.

Starannie wykonany taras betonowy można traktować jako tymczasowy. Nie wymaga on konserwacji i można korzystać z niego swobodnie do czasu położenia warstwy wierzchniej w postaci na przykład gresu czy kamienia. Dobrze jest jednak wcześniej zdecydować, czym będzie wykończony, aby dostosować grubość wylewki do materiału, który będzie użyty. wykonanie tarasu ziemnego należy zacząć od wytyczenia jego obrysu i zdjęcia dwudziesto- do czterdziestocentymetrowej warstwy humusu i wypełnienia przestrzeni powstałej po usunięciu ziemi zagęszczonym piaskiem - do wysokości 10-20 centymetrów, a następnie żwirem lub pospółką zmieszaną z cementem na sucho. KOlejny etap to wykonanie płyty betonowej i zaizolowanie jej papą lub folią. Ostatnia będzie warstwa spadkowa - cienka warstwa betonu ze spadkiem w kierunku od budynku na zewnątrz. Takie prace wystarczą, jeśli taras ma być położony na gruncie. Jeśli jednak ma być wyniesiony wyżej, to będzie wymagał fundamentu, podobnie jak pod płytę stropową domu i taka konstrukcja wymaga projektu. Tarasy betonowe przeważnie pokrywa się mrozoodpornym, antypoślizgowym gresem lub płytkami kamiennymi. Są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Pewną wadą tego typu tarasów jest to, że latem mogą się nadmiernie nagrzewać, co uniemożliwia chodzenie po nich boso.

Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem jest taras drewniany. Jego zalety to piękny, elegancki klasyczny wygląd i to, że nie parzy stóp nawet w największe upały. Chociaż wymaga pielęgnacji i konserwacji, bo pod wpływem słońca i deszczu może zmienić kolor, to przyjemność korzystania z takich tarasów skłania do nich właścicieli domów i są one bardzo popularne. Komponują się idealnie nie tylko z tradycyjną, ale też z nowoczesną architekturą, świetnie współgrają z przeszklonymi salonami zaaranżowanymi z wykorzystaniem podobnych materiałów, a także z zielenią. Deski lub panele drewniane układa się na słupkach betonowych i legarach lub na utwardzonej konstrukcji ziemnej. Podbudowa takiego tarasu odpowiada za drenaż powierzchni. na której jest on ułożony. Pierwszym etapem budowy jest wykop w zaplanowanym kształcie o głębokości około 40 cm. Wypełnia się go piętnastocentymetrową warstwą żwiru, na której układa się warstwę zagęszczonego piasku o nieco mniejszej grubości. Na tej podbudowie ustawia się drewniane bale (najlepiej dębowe) o średnicy 15 cm, wysokie na 25 cm lub betonowe słupki, do których mocuje się legary. Boki tarasu należy obramować, aby konstrukcja się nie rozsuwała. Deski, które będą stanowiły powierzchnię tarasu należy przykręcić. Nie powinny one do siebie przylegać i nie należy stosować desek szerszych niż 15 cm, aby nie ulegały wypaczeniu. Są różne typy konstrukcji tarasów drewnianych, niektóre wręcz kunsztowne, zwłaszcza, jeśli na taras mają prowadzić schody lub jeśli budujemy dwa połączone tarasy na różnych wysokościach. Tego rodzaju obszerniejsze konstrukcje nie tylko powiększają przestrzeń przeznaczoną na relaks, ale także tworzą osobne strefy, które mogą być jednocześnie użytkowane przez różne osoby, niekoniecznie spędzające czas w ten sam sposób. Drewno, z którego zbudowany jest taras należy okresowo olejować lub impregnować, wówczas będzie służyło długie lata w niemal niezmienionej postaci.

Na powierzchnie tarasów często wykorzystuje się także kompozyty drewniane, produkowane z mączki drzewnej i polimerów. Wyglądają one identycznie jak drewno, czasem też pachną drewnem, a są dużo odpowrniejsze na warunki atmostefyczne, szkodniki, korozję biologiczną. Nie wymagają szczególnej konserwacji, można je czyścić detergentami.

Taras to bardzo ważne miejsce łączące dom z ogrodem. Zadaszony lub częściowo osłonięty może pełnić funkcję letniego salonu i być ulubionym miejscem spotkań. Warto mieć piękny, funkcjonalny taras, by w pełni korzystać z uroków mieszkania w domu i cieszyć się świeżym powietrzem i ogrodem, kiedy tylko pogoda na to pozwala.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Taras przy domu - jak zaprojektować, z czego budować?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody