Ogrzewanie podłogowe – jakie i czy warto?
Ogrzewanie podłogowe daje duży komfort i jest estetyczne. Cała podłoga w wybranym pomieszczeniu lub w domu staje się powierzchnią grzewczą. W pierwszej kolejności stosuje się je tam, gdzie jest terakota, czyli w łazience, w kuchni, ale to rozwiązanie doskonale sprawdza się także w salonie. Ciepła podłoga jest miła dla stóp, a nieco chłodniejszym powietrzem w górnej przestrzeni przyjemniej się oddycha. Brak grzejników pozwala urządzić wnętrza elegancko, nie zabierają też one miejsca na ścianie, które można wykorzystać na elementy praktyczne lub dekoracyjne. Trzeba tylko pamiętać, aby nie zastawić większej części podłogi meblami, bo utrudni to cyrkulację ciepła. Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem energooszczędnym, ponieważ do wytworzenia komfortu cieplnego potrzeba przy zastosowaniu go mniej energii, niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Aby to osiągnąć płyta grzejna musi być dobrze zaizolowana. Ogrzewanie płaszczyznowe może zastąpić tradycyjne kaloryfery w całym domu, jedynie w łazience warto dodać nieduży grzejnik drabinkowy, bo tu potrzeba zawsze trochę więcej ciepła. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania: ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne. Zapoznaj się z ich specyfiką i kosztami, aby wybrać właściwe, dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości.
Instalacja ogrzewania podłogowego, w szczególności wodnego, będzie miała istotny wpływ na grubość stropu i należy to uwzględnić w projekcie domu, jeśli chce się zachować zakładaną, przeważnie standardową, wysokość pomieszczeń. Maty grzewcze są dość cienkie, dlatego stosuje się je w budynkach gotowych, między innymi ze względu na to, że minimalnie zmniejszają pomieszczenia. Prawidłowo wykonana podłoga grzejna z zatopionymi w jastrychu przewodami powinna bezawaryjnie służyć co najmniej 50 lat. Koszty eksploatacji takiego systemu będą minimalne, jeśli instalacja zostanie poprawnie zaprojektowana i wykonana, a właściwa regulacja wyeliminuje przegrzewanie pomieszczeń.
Wodne ogrzewanie podłogowe jest dość elastyczne, jeśli chodzi o połączenie z różnymi źródłami energii. Będzie współgrało z gazowymi kotłami kondensacyjnymi, kotłami olejowymi, elektrycznymi, pompami ciepła, kolektorami słonecznymi. Warunkiem kompatybilności jest możliwość regulacji temperatury. Parametry rur - średnice i rozstaw oraz temperaturę wody oblicza się indywidualnie dla każdego pomieszczenia. Najczęściej stosuje się rury z tworzywa sztucznego, wielowarstwowe, z wkładką aluminiową, lub z miedzi czy stali z płaszczem z tworzywa sztucznego. Rury układa się na płaszczyźnie w kliku obwodach grzewczych, a rozdział wody pomiędzy nimi umożliwiają rozdzielacze z zaworami regulującymi przepływ. Działaniem zaworów sterują termostaty. Do usuwania powietrza z instalacji służą odpowietrzniki.
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest niewątpliwie droższa niż najprostszego ogrzewania grzejnikowego i to może być główną przeszkodą do skorzystania z tego wygodnego rozwiązania. Pewną niedogodnością jest też to, że przy ogrzewaniu podłogowym zmiana pokrycia podłogi jest operacją dużo trudniejszą. Wadą może też być dość duża bezwładność takiej instalacji – dość wolno się ona nagrzewa i podobnie wolno się schładza.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe polega na umieszczeniu pod panelami kabli, mat lub folii grzewczych. Kable grzewcze z izolowanego drutu oporowego występują w dowolnej długości, można kupić też gotowe zestawy, przeznaczone do układania, o długości przewodu od 5 do 240 m i mocy od 10 do 20 W/m. Kable do systemów grzewczych pokryte są miedzianym ekranem z powłoką ochronną, który zabezpiecza przed porażeniem oraz przeciwdziała powstawaniu pola elektrycznego. W domach powinno się stosować kable jednostronnie zasilane (dwużyłowe), które częściowo eliminują pole magnetyczne (prąd zasilający i powrotny przepływają obok siebie zatem wytwarzane przez te prądy pola magnetyczne wzajemnie się znoszą). Zamiast kabli można użyć mat grzewczych z tworzywa sztucznego , z wbudowanym przewodem grzewczym, przymocowanym do specjalnej siatki. Ich moc jednostkowa wynosi od 80 do 150 W/m². Zaletą mat jest to, ze są cienkie (nawet 2 mm), dzięki czemu można je układać bez wylewek betonowych, wymaganych przy układaniu kabli. Jeszcze cieńsze (0,2 mm) są poliestrowe folie grzewcze, z wtopionymi przewodami aluminiowymi. Cokolwiek by to nie było, materiały to powinny być dopuszczone do stosowania w budownictwie, czyli mieć znak CE. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego musi być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy. Rozmieszczenie przewodów pod posadzką zależy od przeznaczenia pomieszczenia oraz rozplanowania ustawienia mebli i innego wyposażenia. Przewodów pod posadzką nie umieszcza się w miejscach, gdzie mają stać meble oraz urządzenia sanitarne, aby się nie nagrzewały. Aby się nie ograniczać, najczęściej zostawia się wzdłuż ścian wolną od instalacji strefę o szerokości około 60 cm. Ogrzewanie elektryczne to droższa eksploatacja, chyba, że gospodarstwo korzysta z paneli fotowoltaicznych.
Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, będziesz musiał zadbać o łaściwe przygotowanie stropu. Układ warstw na stropie, na którym będziesz układał ogrzewanie podłogowe powinien być taki, aby ciepło przenikało do góry, a nie w dół (w tym kierunku nie powinno przejść więcej niż 10 %). Przy instalacji systemu wodnego na stropie układa się izolację cieplną ze styropianu, płyt z twardej wełny mineralnej lub z polistyrenu. Jej grubość i rodzaj dobiera projektant na podstawie wymagań cieplnych budynku oraz przewidywanych obciążeń. Na styropianie (lub innym materiale, który będzie stanowił izolację cieplną) układa się folię polietylenową jako izolację przeciwwilgociową. Arkusze foli trzeba układać tak, aby zachodziły na siebie na około 10 cm. Stosowane są też płyty styropianowe pokryte fabrycznie folią polietylenową lub cienką warstwą.
Posadzka na ogrzewanej podłodze musi być w miarę dobrym przewodnikiem ciepła, a dywany, które położysz powinieneś dobrać korzystając z oznaczeń producentów. Jak wiadomo, drewno jest niezłym izolatorem ciepła, dlatego na podłoga z ogrzewaniem najlepiej nadają się płytki ceramiczne lub kamienne, a jeśli już panele drewniane, to niezbyt grube (od 8 do 10 mm). Najczęściej stosuje się w przypadku ogrzewania podłogowego mozaikę drewnianą.
Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie i warto dobrze policzyć koszty instalacji i eksploatacji i porównać je z klasycznymi grzejnikami, aby wybrać dobrze. Daje nieporównywalny komfort użytkowania mieszkania, umożliwia regulację, zapewnia zdrowsze powietrze. Zanim wybierzesz gotowy projekt domu, a przede wszystkim zanim zlecisz adaptację, pomyśl, czy ogrzewanie podłogowe nie jest rozwiązaniem dla Twojego nowego domu.