Taras jest często zwieńczeniem marzenia o swoim domu. Oczywiście, że budujemy, aby nam się dobrze żyło, żeby każdy w rodzinie miał swoje miejsce, żeby była wygodna jadalnia, przestronny salon i… oczywiście taras. Niemal każdy, kto buduje dom, marzy o porannej kawie lub wieczornej lampce wina wypitej bez pośpiechu na własnym tarasie?
Najlepiej pomyśleć o nim już na etapie wybierania gotowego projektu domu, aby zaaranżować go tak, by był dopasowany do warunków terenu, naszych wyobrażeń, a przede wszystkim do trybu życia przyszłych domowników. Najprzyjemniej jest, jeśli z tarasu mamy widok na zieleń, czyli na malowniczy krajobraz lub ogród. Od wschodniej strony budynku lokalizujemy taras, który będzie bardziej uczęszczany w ciągu dnia, od południowo-zachodniej – przeznaczony na relaks popołudniowy i wieczorny. Nie zawsze wszystko można idealnie dopasować, ponieważ trzeba się liczyć z przepisami (taras w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od granicy działki) i warunkami samej posesji. Aby cieszyć się tarasem niezależnie od pogody, warto pomyśleć o zadaszeniu albo przeszkleniu, przy czym jedno i drugie może być częściowe lub całkowite. Taras zamknięty stanowi często przedłużenie salonu. Jeśli możemy sobie pozwolić na dwa tarasy, jeden zamknięty a drugi otwarty, to ten pierwszy może być swego rodzaju bawialnią, np. ze stołem do bilardu, a na drugim możemy zainstalować kominek. W projekcie domu Zx183 można zobaczyć taras zadaszony z kominkiem. Taras w tym domu jest wyjątkowo wygodny, bo okala dom z dwóch stron. Ciekawym rozwiązaniem zadaszenia tarasu bywają pergole, które są podporą dla pnączy i z czasem pokrywają się zielenią, co upiększa cały budynek.
Zaletą tarasu zupełnie otwartego jest to, że jesteśmy na nim zupełnie na zewnątrz, czujemy powiewy wiatru, łapiemy promienie słoneczne. Taki taras w luksusowym wydaniu mamy w projekcie domu Z471
Połączenie tarasu otwartego i zamkniętego daje nam korzyści obu rozwiązań: w razie potrzeby osłonę od deszczy czy słońca, a w pogodne dni – łączność z naturą. Dzięki szerokim przeszkleniom, często obecnie stosowanym, zaciera się granica między salonem lub jadalnią, z których najczęściej mamy wyjście na taras, a samym tarasem czy ogrodem. Powiększamy w ten sposób dom – i optycznie i realnie.
Doskonałym pomysłem na taras jest miejsce nad piwnicą albo garażem. Taras jest wówczas także stropodachem, o czym nie można zapomnieć i trzeba zabezpieczyć go odpowiednio przed wodą, a może także ocieplić. Tak położone tarasy sąsiadują często z sypialniami i wyjście na nie może być prywatne – z sypialni głównej lub ogólnodostępne – z korytarza. Taras prywatny można zobaczyć w projekcie domu Zx63. Okala on budynek z dwóch stron i ma dwa wejścia z sypialni głównej. Taki taras, szczególnie jeśli jest zadaszony, stanowi przedłużenie przestrzeni prywatnej rodziców, można na nim odpoczywać lub pracować z dale od domowego zgiełku. Ogólnodostępny taras na piętrze umieszczono w projekcie domu Zx54. Jest to taras bardzo duży, dostępny z klatki schodowej, częściowo zadaszony – można go bardzo wygodnie urządzić, a przeszklony będzie rodzajem oranżerii.
Weranda to pomieszczenie znajdujące się na parterze, klasyczna jest zadaszona, ograniczona ścianami lub konstrukcją ażurową, współcześnie - często przeszklona. Jeśli jest ogrzewana, może być miejscem na ogród zimowy, doskonałym na relaks poza salonem. Od położenia werandy względem stron świata zależą nasłonecznienie i dobór roślin. Weranda nieogrzewana będzie mniej użyteczna zimą. W projekcie Z340 możemy zobaczyć werandy w stylu amerykańskim, z dwóch stron budynku
Na zielony taras za dachu można wyjść boso, prosto z sypialni. To sprytne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą z jakichś powodów zbudować tarasu na poziomie gruntu, np. na wąskiej działce. W projekcie Zx98 zielony taras na stropodachu jest dodatkowo dostępny z zewnątrz budynku.
Ogród zimowy na zamkniętym przeszklonym tarasie, czy to na parterze czy to na piętrze, będzie jest świetnym sposobem na rozszerzenie przestrzeni przeznaczonej na wypoczynek i na doświetlenie pomieszczeń, z którymi będzie sąsiadował. Zapewni on bliski kontakt z naturą, pozwoli odpocząć oczom i umysłowi oderwanym od ekranów komputerów. Można go urządzić jak salon, może też służyć jako letnia sypialnia dla gości.
Tarasy, werandy, balkony upiększają nasze domy i pełnią ważne funkcje w codziennym życiu. Wiele projektów domów dostępnych w ofercie Z500 posiada tego rodzaju udogodnienie. Warto przeglądać je pod tym kątem i zawczasu zadbać o kontakt z zielenią w domu, który planujemy zbudować.