Biuro, lokal usługowy w domu – zalety i wady, projekt, formalności


Codzienność współczesnej rodziny często wygląda jak walka z czasem: pobudka, śniadanie, wybieranie się do pracy i szkoły, dojazdy, czas spędzony poza domem i droga powrotna. Po drodze często zajęcia dodatkowe dzieci lub zakupy, potem dość krótki wieczór na odrabianie lekcji i relaks, sen, a od rana wpadasz w ten schemat od nowa. Jeśli mieszkasz w średnim lub dużym mieście, a dom masz albo planujesz mieć w okolicy, to najwięcej czasu stracisz na dojazdy. Może więc warto pomyśleć o pracy w domu? Wszystko oczywiście zależy od zawodu, jaki wykonujesz, od typu twojego biznesu i lokalizacji, gdzie masz działkę, ale jeśli szukasz gotowego projektu domu i stoisz u progu dużej zmiany w swoim życiu, to może jest to moment, aby zmienić typowy plan dnia i zapewnić sobie niezależność od korków, może szefa, pewną elastyczność, dzięki czemu będzie można poświęcić więcej czasu dzieciom i sobie.

Stworzenie optymalnych warunków do pracy koncepcyjnej, a coraz większa część pracowników korporacyjnych ją wykonuje, bo biurowe prace rutynowe od dawna przejęły systemy informatyczne, jest celem architektów projektujących nowoczesne biurowce. Są to na ogół budynki samowystarczalne energetycznie, o interesujących kształtach, w których wszystko podporządkowane jest wygodzie pracy i spotkań biznesowych. Wielkie wspaniale zaaranżowane przestrzenie inspirują do innowacyjnego myślenia, a inteligentne instalacje grzewcze i oświetleniowe zapewniają komfort i oszczędzanie energii. Przykładem takiego budynku jest siedziba norweskiego Statoil w Fornebu – wspaniały futurystyczny budynek złożony z pięciu równych bloków ułożonych na sobie na pozór przypadkowo. Taka przestrzeń z jednej strony zachęca do korzystania eleganckim, luksusowym wyglądem, a z drugiej jest jednak ogromnym skupiskiem zabieganych, zestresowanych ludzi.

Imponujący biurowiec nie dla każdego jest wymarzonym miejscem pracy.
Można sobie wyobrazić wiele zawodów, które można wykonywać w domu i kilka lub kilkanaście rodzajów usług, jakie da się świadczyć w pomieszczeniu wydzielonym w budynku jednorodzinnym. Najczęściej pracują w domu freelancerzy – dziennikarze, graficy, projektanci, programiści i inni specjaliści IT, którzy niemal całą swoją pracę mogą wykonywać zdalnie i sporadycznie potrzebują spotykać się ze swoimi klientami. Do takiej pracy wystarczą wygodne biurko i krzesło, niekoniecznie w osobnym pokoju, chociaż przydaje się on, jeśli archiwizuje się jakieś materiały nie cyfrowe lub korzysta się z książek lub innych akcesoriów. W wydzielonym pomieszczeniu – jednym lub kilku – można prowadzić działalność różnego rodzaju. Wyobraźnia podpowiada kancelarie notarialne, biura rachunkowe, gabinety lekarskie lub rehabilitacyjne, salony urody, a nawet lokale gastronomiczne i warsztaty samochodowe. Przepisy rzadko ograniczają szczegółowo ten zakres.

Jaki projekt domu na działalność lub usługi?

Jeśli rozważasz pracę w domu lub prowadzenie działalności gospodarczej w budynku jednorodzinnym, zainteresuj się projektami domów, które to przewidują. W pierwszej kolejności, dla osób, które potrzebują stanowiska biurowego, polecamy domy z osobnym dodatkowym pokojem. W popularnym układzie dla rodziny typu 2+2 będzie to poza salonem i trzema sypialniami dodatkowy, piąty pokój. Przykładem takiego projektu jest Z467. Jest to nowoczesny dom z poddaszem użytkowym, na którym mieszczą się sypianie. Na parterze, tuż przy wejściu zaplanowano, oddalony nieco od wspólnej części dziennej, gabinet, do którego też można wejść bezpośrednio z zewnątrz. Tego typu układ funkcjonalny jest idealny dla osoby, która całą swoją pracę wykonuje w domu i potrzebuje do tego spokoju, a przy tym, jeśli zdarzy się jej pracować do późna w nocy – nie będzie przeszkadzała pozostałym domownikom w odpoczynku.


Wizualizacja przedstawia wejście do gabinetu na parterze i fragment jego wnętrza. Praca zdalna ma swoje zalety i wady i nie dla każdego będzie ona najlepszym rozwiązaniem. Pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach i pieniądze, które wydaje się na podróż i jedzenie poza domem i daje większą swobodę w planowaniu zadań, ale wymaga sporej samodyscypliny. Jeśli pracujesz w domu masz dużo mniej kontaktu ze współpracownikami i możesz łatwo przekraczać normę ośmiu godzin dziennie. Jeśli się jednak na nią zdecydujesz, zadbaj o swoje zdrowie i komfort. Zorganizuj sobie wyznaczone miejsce, wybierz odpowiednie meble, zaaranżuj przestrzeń tak, aby wspierała twoją efektywność.

Nieco więcej miejsca i zaangażowania wymaga zorganizowanie w domu jednorodzinnym pomieszczenia typowo usługowego. W takich okolicznościach nie wystarczy już biurko w salonie, a osobny pokój nie jest komfortem, ale koniecznością, a na pewno każde dodatkowe pomieszczenie nadaje się do realizowania wszystkich rodzajów działalności. Dlatego w ofercie Z500 mamy specjalne budynki zaprojektowane z myślą o inwestorach prowadzących własny biznes. Tworzą one osobną kategorię „dla biznesu” i są wśród nich budynki dwulokalowe, bliźniaki i domy do zabudowy szeregowej. Przykładem takiego domu jest projekt Z150, w którym of frontu mamy duże pomieszczenie z przeszkleniami i osobnym wejściem, a wejście do części mieszkalnej jest na ścianie bocznej budynku. Wydzielony lokal jest idealny na usługi lub sklep. Poza tymi zaletami, które ma praca zdalna, największym pozytywem urządzenia w domu pomieszczenia na biznes jest oczywiście brak czynszu, a jak wiadomo, za lokal usługowy w mieście dużo się płaci.

W projekcie Z150 zaplanowano pomieszczenie z osobnym wejściem, idealne na salon kosmetyczny lub inne usługi.

Innym świetnym projektem domu z częścią biznesową jest Zx64. Tu pomieszczenia przeznaczone na działalność mogą zajmować dwie kondygnacje, dostępne jest wyposażenie ich w część kuchenną, co oznacza z kolei możliwość zatrudnienia pracowników. Taka przestrzeń będzie idealna na biuro projektowe, agencję marketingową, a nawet gabinety lekarskie.

Formalności – kiedy jesteś zobowiązany zgłosić biuro w domu?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w domu należy zgłosić, zgodnie z Prawem budowlanym, jeśli zmieni ona w budynku warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń, czyli jeśli wpłynie na te elementy obiektu budowlanego. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że powszechna praca zdalna typu biurowego tego rodzaju wpływu nie ma.

Inaczej rzecz się ma z typowymi usługami, przy których przyjmuje się w domu klientów lub zatrudnia pracowników. Potrzebny jest wtedy osobny loka, który musi spełniać warunki wynikające z przepisów budowlanych.. Rodzaje usług, jakie można wykonywać w budynku jednorodzinnym, mogą być określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w lokalnej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ale nie muszą być tam precyzyjne wymienione. Najczęściej spotyka się zapisy, że na terenach zabudowy jednorodzinnej można wykonywać tylko usługi nieuciążliwe, co z kolei nie jest dokładnie zdefiniowane w prawie. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że pod pojęciem działalności nieuciążliwej należy rozumieć każdą inną działalność niż wymienione w odrębnych przepisach przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, co praktycznie oznacza przedsięwzięcia niemożliwe do realizowania w domu jednorodzinnym, jak szpitale, szkoły, kina, obiekty sportowe. Jakimś ograniczeniem mogą być normy dopuszczalnego hałasu, ale nie dotyczy to usług najpowszechniej prowadzonych w budynkach jednorodzinnych. W odniesieniu do lokali usługowych w budynkach mieszkalnych stosuje się przepisy Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczące budynków użyteczności publicznej. Określają one warunki wejścia do lokalu, w tym wymagania dotyczące schodów i wielkość drzwi, oraz odległość od miejsca gromadzenia odpadów.

Mały czy większy biznes pod własnym dachem to pomysł na życie własnym rytmem i na swoich warunkach. Zorganizowanie tego w domu wymaga trochę starań, ale być może warto je podjąć aby nie tracić czasu na dojazdy do zakorkowanego miasta lub centrum i nie płacić wysokiego czynszu za lokal.

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Biuro, lokal usługowy w domu – zalety i wady, projekt, formalności"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody