Bardziej funkcjonalne, łatwiejsze do umeblowania, tańsze w budowie. Poznaj zalety domów parterowych!

Gotowe projekty domów drewnianych: Z349, Zx149, Z449, Zx201

Dom to inwestycja na lata. Decydując się na taki, a nie inny projekt domu, trzeba pamiętać zarówno o tym, jakie potrzeby ma zaspokajać dzisiaj, jak i za wiele lat. Coraz więcej inwestorów, rozsądnie podchodząc do budowy domu, decyduje się na dom parterowy. Oto najważniejsze zalety, które działają na ich korzyść.

Dom parterowy, piętrowy a może z poddaszem użytkowym? To dylemat każdego inwestora, który postanawia spełnić swoje marzenie o wymarzonym domu. Wybór odpowiedniego projektu domu to nie tylko kwestia kosztów jego budowy, ale także funkcjonalnych rozwiązań, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, albo… Utrapieniem. Dzisiaj zajrzymy do środka domów parterowych. Komu najlepiej będzie mieszkało się w takim domu? Jakie są jego zalety? Jakie mity na ich temat krążą? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na wszystkie pytania.

Dla kogo dom parterowy?

Każdy dom powinien odpowiadać na potrzeby jego mieszkańców. Dom parterowy idealnie sprawdzi się w przypadku osób starszych. Kluczową sprawą jest tutaj brak schodów, ułatwiający życie seniorów – dzięki temu bez przeszkód mogą przemieszczać się po całym domu. Tę zaletę docenią również rodzice małych dzieci. Strefa dzienna i nocna znajdują się na jednym poziomie, dzięki czemu o wiele szybciej dotrzeć można do małego człowieka, który płaczem przywołuję mamę lub tatę. Jeżeli myślisz o domu, w którym planujesz spędzić również swoją starość, dom parterowy może okazać się właściwym rozwiązaniem. W razie konieczności dom taki można również z łatwością dostosować do użytkowania przez osobę niepełnosprawną.

Dom parterowy to dom wygodny i funkcjonalny

Przytłaczająco ciężka szafa, niewymiarowa wersalka, która nie mieści się na zakrętach klatki schodowej, małżeńskie łoże, które trzeba wnieść na najwyższe piętro. Kto choć raz musiał mierzyć się z tego typu wyzwaniami, z pewnością doceni wygodę i funkcjonalność domu parterowego. Łatwiej i wygodniej umeblować pomieszczenia, które znajdują się na parterze i nie wymagają siłowania się z prawami grawitacji. Wygoda i funkcjonalność związana z meblowaniem przejawia się też poprzez brak skosów, a co za tym idzie – większe możliwości realizacji swoich wnętrzarskich wizji. Domy z poddaszem użytkowym bardzo często wymagają zakupu mebli na wymiar, które pociągają za sobą o wiele większe koszty. Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii braku schodów. Dzięki temu, że można je pominąć, oszczędzamy nie tylko pieniądze potrzebne na ich budowę, ale także powierzchnię użytkową. W tym miejscu można w zamian postawić dodatkowy mebel lub ozdobne kwiaty.

Dom parterowy jest łatwiejszy w rozbudowie

Potrzeby mieszkańców z czasem mogą się zmieniać. Ogromną zaletą domu parterowego jest to, że może rozrastać się wraz z powiększającą się rodziną. Mogą nią być zarówno małe dzieci, dorosłe dzieci, które założyły własną rodzinę, jak również rodzice, którymi wiele osób ciągle decyduje się opiekować na starość. Dom parterowy z łatwością można rozbudować, ponieważ taka rozbudowa odbywa się na jednym poziomie parteru. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby parterowy dom rósł również w górę – na przykład w postaci poddasza użytkowego. Kolejna kondygnacja stwarza tym samym dodatkową przestrzeń do życia, która może być nawet osobnym mieszkaniem. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku rodzin wielopokoleniowych, które ciągle mogą żyć razem, nie wchodząc sobie jednocześnie w drogę.

Dom parterowy może mieć dowolny kształt

Dom parterowy zbudowany na planie prostokąta i przykryty dachem dwuspadowym to tylko jedna z wielu opcji. Tak naprawdę dom parterowy nie ma żadnych ograniczeń kreatywnych – jego bryła, jak i dach, może mieć dowolny kształt. Ciekawym przykładem jest projekt domu Z402. Ten dom świetnie sprawdzi się w przypadku osób rodzinnych. Bryła kryje w sobie przestronny, jasny salon, podwyższony do 1,5 kondygnacji, trzy pokoje dla dzieci oraz jedną ogromną sypialnię dla rodziców z prywatną łazienką i garderobą. Rozłożysty budynek przykryty został wielospadowym dachem. Dach idealnie komponuje się z elewacją składającą się połączenie bieli z drewnem i akcentem kolorystycznym – gratka dla estetów!


Projekt domu Z402

Dom parterowy w naturalny sposób łączy się z ogrodem

Dom parterowy spodoba się w szczególności osobom kochającym kontakt z naturą i ceniącym sobie odpoczynek na jej łonie. W domu parterowym przyroda jest na wyciągnięcie ręki – widok na ogród może być pierwszym, co widzimy, budząc się rano, tym, co towarzyszy nam podczas gotowania w kuchni lub kiedy relaksujemy się wieczorem w salonie. Widok ogrodu jest atrakcyjny zarówno w świetle dziennym, jak i w nocy. Podświetlenia z pewnością podkreślą jego największe atuty. W lecie ogród może być również naturalnym przedłużeniem salonu i sprzyjać swobodnemu przemieszczaniu się pomiędzy światem wewnętrznym a zewnętrznym. To rozwiązanie będzie idealne zarówno dla rodzin posiadających małe dzieci, jak i dla osób towarzyskich, które uwielbiają urządzać przyjęcia pod gołym niebem. Grille, pikniki, garden party – to tylko kilka z licznych opcji.

Dom parterowy można wybudować szybciej i niższym kosztem

Standardowy dom parterowy ma prostszą konstrukcję niż dom piętrowy czy dom z poddaszem, dlatego jest tańszy i szybszy w budowie. Dlaczego? Nie są konieczne prace na wysokościach – nie trzeba stawiać wysokich rusztowań. Koszt ich wynajmu, zwłaszcza, gdy budowa się przeciąga, to ogromne obciążenie dla portfela. Nieskomplikowana konstrukcja ogranicza również ryzyko popełnienia błędów.

To prawda – fundamenty domu parterowego są dłuższe, bo bryła jest bardziej rozłożysta, ale z uwagi na mniejsze obciążenie, ściany konstrukcyjne mogą mieć mniejszą szerokość. Mniejsza szerokość ścian to z kolei mniej materiałów, które trzeba na nie zużyć. Poddasze użytkowe to konieczność doświetlenie i zakupu często drogich, robionych na wymiar okien dachowych czy połaciowych. W przypadku domu parterowego ten koszt też odpada.

Podobnie jest z dachem. Mimo tego, że dom parterowy to większa powierzchnia pokrycia, dach najczęściej jest bardzo prosty – dwuspadowy lub czterospadowy, bez dodatkowych okien czy lukarn. Można również z powodzeniem zastosować dach zupełnie płaski. Oszczędności związane z brakiem tradycyjnego dachu mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Płaski dach ma wielki potencjał – coraz częściej inwestorzy decydują się przekształcić go na atrakcyjny taras lub zielony ogród, który jest świetnym rozwiązaniem podczas cieplejszych pór roku.

W przypadku domu parterowego oszczędza się również na stropie. Jak? Zamiast stropu wylewanego czy gęstożebrowego, można wykonać strop drewniany, który jest o wiele tańszy. Przestrzeń nad stropem w domach parterowych pozwala również na łatwe poprowadzenie wszelkich instalacji, także tych o dużych przekrojach, np. kanałów wentylacyjnych czy rozprowadzających gorące powietrze z kominka lub rekuperatora.

Mity na temat domów parterowych

Na temat domów parterowych krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest ten, który mówi, że dom z poddaszem użytkowym czy dom parterowy pozwalają o wiele skuteczniej oddzielić strefę dzienną – otwartą m.in. dla gości, od strefy nocnej – zarezerwowanej dla prywatności domowników. W takich przypadkach strefa dzienna znajduje się zwykle na parterze, a strefa nocna na piętrze. Taki podział z powodzeniem zastosować można również w domu parterowym – wtedy strefy znajdują się po prostu w dwóch różnych częściach domu, nie mieszając się ze sobą. W ofercie Z500 znajdziesz wiele propozycji, które idealnie wpisują się w ten schemat.

Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest projekt domu Z196. Wyraźnie oddzielono w nim strefę dzienną – składającą się z salonu, kuchni, małej łazienki i gabinetu / pokoju gościnnego – od strefy prywatnej, na którą składają się trzy sypialnie i duża łazienka. To funkcjonalny i urokliwy projekt domu, otwarty na otaczający ogród. Posiada wszystkie zalety domów parterowych, wyróżniając się przy tym subtelnymi elementami wykończenia elewacji, które nadają mu nowoczesnego charakteru.


Projekt domu Z196

Kolejnym mitem jest ten związany z ogrzewaniem budynku – często mówi się, że ze względu na większą powierzchnię ścian i dachu, przez które ucieka ciepło, w domu parterowym ciężko utrzymać optymalną temperaturę. W przypadku domów dwukondygnacyjnych ciepło szłoby do góry. To nieprawda. Współczesne możliwości technologiczne z powodzeniem rozwiązują i tę kwestię. Rekuperacja czy pompa ciepła pozwalają na efektywne utrzymanie odpowiednich standardów izolacji cieplnej, a przy tym są energooszczędne. Coraz bardziej restrykcyjne prawo budowlane sprawia, że liczba kondygnacji czy kształt bryły mają marginalny wpływ na koszty ogrzewania.

Kiedy dom parterowy nie będzie najlepszym rozwiązaniem?

Dom parterowy ma wiele zalet, ale nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Kiedy warto pomyśleć o innych możliwościach?

  • Kiedy marzy Ci się duży dom – w przypadku większych budynków (powyżej 160 m²) może okazać się, że dom dwukondygnacyjny będzie tańszym rozwiązaniem.
  • Kiedy Twoja działka jest niewielka – dom parterowy zajmuje znacznie więcej miejsca, z uwagi na bardziej rozłożystą bryłę; przy coraz węższych, nietypowych miejskich działkach będzie to barierą nie do przekroczenia.
  • Kiedy zależy Ci na dużym ogrodzie – jeżeli dysponujesz odpowiedniej wielkości działką, ale chcesz zostawić miejsce np. na przestronny ogród z altanką, plac zabaw dla dzieci, basen czy grządki, lepszym rozwiązaniem również będzie dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym.
  • Kiedy chcesz stworzyć przytulną przestrzeń – osobiste preferencje i własna definicja przytulnej przestrzeni oznaczają czasem pokoje na poddaszu ze stylowymi oknami i lukarnami, nadającymi domowi niepowtarzalny styl. Jeśli kierujesz się takim kryterium, wybierz dom z poddaszem.

Domy parterowe to domy coraz częściej wybierane przez współczesnych inwestorów. Mają wiele zalet, które z powodzeniem sprawdzą się w przypadku osób ceniących sobie użyteczny charakter, a także myślących o miejscu, w którym wygodnie będzie można spędzić również jesień życia. Jeżeli to wartości, które są Ci bliskie, dom parterowy idealnie wpisze się w Twoje potrzeby.

Nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, funkcjonalność i ergonomia oraz optymalne koszty budowy to nasz priorytet. Jeżeli dom parterowy jest Twoim marzeniem, zapoznaj się z naszymi propozycjami i wybierz najlepszą dla siebie. Każdy z gotowych projektów domów możesz dostosować do swoich potrzeb.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW PARTEROWYCH Z500!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Bardziej funkcjonalne, łatwiejsze do umeblowania, tańsze w budowie. Poznaj zalety domów parterowych!"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem