Antresola w domu

Kiedy oglądasz wizualizacje projektu domu z antresolą albo widzisz ją u znajomych, zazwyczaj podoba ci się przestrzeń o urozmaiconej wysokości. Z parteru widać część górnej kondygnacji i można spojrzeć na przykład na salon z góry. Przestrzeń wydaje się większa i lepiej wykorzystana, a schody i barierki stanowią elementy dekoracyjne. W domach jednorodzinnych najbardziej popularne są antresole zamiast poddasza lub na poddaszach i w salonach. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, weź pod uwagę zalety i wady antresoli w domu, a także przepisy, które dotyczą budowy antresoli.



W projekcie Z357 dzięki zastosowaniu antresoli uzyskano piękny przestronny dwukondygnacyjny salon.

Estetyczne i praktyczne zalety antresoli w domu

Dwukondygnacyjne salony o dużej powierzchni coraz częściej można spotkać we współczesnych domach jednorodzinnych. Antresola w takim ogromnym salonie stanowi nie tylko urozmaicenie, ale także zagospodarowanie kubatury budynku. Część salonu lub przestrzeni parteru, która znajdzie się pod antresolą, będzie oddzielona wizualnie i funkcjonalnie i bez zamknięcia przegrodą będzie miała wyraźne granice. Pod antresolą można urządzić aneks kuchenny, bibliotekę, miejsce pracy, kącik telewizyjny albo kominkowy. Na antresoli najczęściej położone są sypialnie, gabinety, schowki – sposób jej wykorzystania zależy od wysokości tego pomieszczenia. Jeśli nie jest ono wysokie przeznacza się je na miejsca, w których przebywamy niedługo.
Ważnym zagadnieniem jest oświetlenie pomieszczenia z antresolą i warto je przemyśleć na etapie projektu domu. Ponieważ im dłuższa jest droga światła od źródła do miejsca, które ma być oświetlone, tym mniej go dociera, należy zastanowić się nad rodzajem lamp, nad tym czy mają być widoczne czy ukryte oprawy lub nad użyciem specjalnych źródeł.

Ogrzewanie salonu z antresolą i problem z hałasem


Użytkowanie dobrze zaprojektowanych pomieszczeń z antresolą ma wiele zalet, ale może też wiązać się z pewnymi trudnościami. Najczęstszym problemem jest ogrzewanie, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry i kiedy w pokojach na antresoli jest już za ciepło, na parterze może być chłodno, zwiększenie ogrzewania może oznaczać dyskomfort na górze. Zdarza się, że kominek w salonie ogrzewa korytarz na antresoli, a nie sam salon. Uzyskanie odpowiedniej temperatury nie jest proste. Warto pamiętać o prawidłowej izolacji dachu, rozwiązaniem może być ogrzewanie podłogowe w salonie. Poza ogrzewaniem problematyczna może być akustyka przestrzeni z antresolą. Bywa, że w pokojach na antresoli telewizor słychać lepiej niż w salonie, gdzie on jest zainstalowany albo jest zagłuszany przez odgłosy z dziecinnych pokoi. Najłatwiej zapobiec temu poprzez zainstalowanie podwójnych drzwi albo przez otwarcie antresoli na stosunkowo cichą część parteru.

Antresola a prawo budowlane


Antresola to konstrukcja, która jest ujęta w prawie budowlanym. Zdefiniowano ją w dziale I Przepisy ogólne, § 3 pkt. 19 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 poz. 1422 z dnia 17 lipca 2015 roku). Według wymienionego zapisu jest to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim, o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. Według przepisów wysokość antresoli nie powinna być mniejsza niż 2,2 m. W przypadku pochyłych stropów uwzględnia się średnią wysokość obliczoną z wymiaru najniższego i najwyższego w danym pomieszczeniu, przy czym nie może to być mniej niż 1,9 m. Oczywiście jeśli kupujesz gotowy projekt domu lub zlecasz go indywidualnie, wszystkie te parametry zachowuje autor projektu. Wymogi dotyczące budowy antresoli należy mieć w pamięci, jeśli będzie ona dobudowywana w gotowym domu lub mieszkaniu.

Antresola to atrakcyjne rozwiązanie, które pasuje do każdego niemal wnętrza, ale najlepiej prezentuje się i najczęściej jest budowane w nowoczesnych damach o dużych przestronnych wysokich salonach. Świetnie pasuje do aranżacji w stylu industrialnym, w której wykorzystuje się takie materiały jak metal i szkło. Idealnie koresponduje z minimalizmem i monochromatycznymi aranżacjami w stylu skandynawskim.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Antresola w domu"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem