Dodatek węglowy: dla kogo 3000+?

Dodatek węglowy: dla kogo 3000+?

Ogrzanie domu jednorodzinnego w obecnych czasach jest nie lada wyzwaniem. Choć rządowe wsparcie w postaci dofinansowania to jedynie kropla w morzu potrzeb Polaków w czasie szalejącej inflacji, warto z niego skorzystać. Kto może otrzymać dodatek węglowy i jak go uzyskać?

Ile kosztuje węgiel?

Cena węgla nieustannie się zmienia. Niezmienna jest za to dostępność węgla – w składach wciąż go brakuje. Mimo że miesiące wakacyjne to jeszcze nie sezon grzewczy, cena za węgiel w lipcu i sierpniu 2022 roku była już dużo wyższa niż we wrześniu 2021 roku.

Węgiel, w porównaniu z zeszłym rokiem, podrożał aż o 300%. Jeszcze rok temu za tonę płaciło się od 800-1000 zł do 2000 zł. Aktualnie cena ta waha się od 2700 do 2900 zł za tonę orzecha, czyli grubszej odmiany węgla. Inny rodzaj węgla, tzw. groszek, może kosztować od 2700 do 3200 zł za tonę. Sytuacja jest podobna na całym świecie, a braki w zapasach powodują dodatkowe wzrosty cen.

Jak otrzymać dodatek węglowy?

5 sierpnia 2022 roku Sejm przyjął ustawę, która ma na celu pomoc obywatelom poprzez dodatek węglowy w wysokości 3000 zł.

Podstawowym kryterium otrzymania wsparcia jest ogrzewanie domu paliwem stałym. Nie wystarczy jednak zapewnić urzędnika, że palisz węglem. Źródło ciepła trzeba zgłosić w centralnej ewidencji emisyjności budynków. To tzw. rejestr pieców, do którego należało zgłosić się w terminie od 1 lipca 2021 roku do końca czerwca 2022 roku. Bez złożonej deklaracji o dodatku węglowym można zapomnieć.

Dodatek węglowy, tzw. 3000+, jest dostępny dla każdego gospodarstwa domowego, którego główne źródło ogrzewania stanowi: koza, kominek, kocioł na paliwo stałe, kuchnia węglowa, piec kaflowy zasilany pelletem, węglem kamiennym czy brykietem. Do obowiązujących źródeł ciepła zaliczane będą również trzony kuchenne oraz ogrzewacze powietrza.

Do kiedy należy złożyć wniosek o dodatek węglowy? Ostateczny termin to 30 listopada 2022 r.

Jakie ogrzewanie wybrać w 2023 roku?

Obecna sytuacja na rynku, mimo rządowego wsparcia, może skłaniać do zmiany domowego ogrzewania. Na rynku jest wiele rozwiązań, które w dłuższej perspektywie spowodują obniżenie kosztów. Aktualnie najczęściej wybierane są kotły na paliwo stałe, pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne.

POMPA CIEPŁA

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić, ponieważ ich użytkowanie jest wyjątkowo komfortowe. Największa zaleta pomp to niski koszt eksploatacji oraz zeroemisyjność. Pamiętaj, że pompa ciepła, zarówno powietrzna, jak i wodna, to koszt ok. 40 tys. zł. Jednak ta inwestycja zwraca się stosunkowo szybko.

KOCIOŁ NA PELLET

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie przy użyciu kotła na pellet, czyli biomasę wytwarzaną z różnego rodzaju odpadów organicznych. Pellet można zaliczyć do odnawialnych źródeł energii. Tona tego paliwa to koszt około 1600-2000 zł.

KOCIOŁ GAZOWY KONDENSACYJNY

Jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła to ogrzewanie gazowe. Choć obecnie nie jest już tak tanie, jak do niedawna, wciąż pozostaje jednym z lepszych wyborów. Koszt wyprodukowania 1 kWh energii cieplnej zaczyna się już od około 35 groszy. Ogrzewanie gazowe jest dwukrotnie droższe od używania pompy ciepła.

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE

Kolejne rozwiązanie to ogrzewanie elektryczne. Koszt eksploatacji uzależniony jest od ceny energii elektrycznej, która w obecnych czasach również często się zmienia. Cena prądu zależy od wybranej taryfy oraz operatora: może wynosić od 20 groszy do 1 zł.

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Poszukując optymalnego źródła ogrzewania, musisz mieć na uwadze, że obecnie znalezienie go nie jest prostym zadaniem. Ceny na rynku zmieniają się tak dynamicznie, że trudno przewidzieć, jak sytuacja może kształtować się za kilka miesięcy.

Możliwe jest jednak znalezienie oferty, która w pewnym stopniu pozwoli obniżyć koszty eksploatacyjne. W połączeniu z rządową pomocą daje to nadzieję na przetrwanie trudnego dla wielu rodzin okresu zimowego.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dodatek węglowy: dla kogo 3000+?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem