Projekty domów
Zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Trendy budowlane w 2024 roku i ich wpływ na koszty budowy (najnowsza aktualizacja!)

Trendy budowlane w 2024 roku i ich wpływ na koszty budowy (najnowsza aktualizacja!)

Największy wpływ na koszty budowy w 2024 r. Będą miały proekologiczne zmiany w Unii Europejskiej. Obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej budynków, zbliżający się wielkimi krokami wymóg zeroemisyjności domów od 2028 r… Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, budując dom?

Trendy budowlane w 2024 r. - będzie pasywnie!

Dawniej miłośnicy ekologicznej architektury spotykali się na niszowych festiwalach, gdzie stawiali domy z gliny i słomy. Dziś to oni wyznaczają trendy, a przynajmniej tak może się wydawać, biorąc pod uwagę tempo dążących ku zeroemisyjności zmian na placach budowy!

 • Już od 2021 r. obowiązują nowe warunki techniczne WT 2021, które wymuszają budowę tylko takich obiektów, które zużywają poniżej 70 kWh/m2/rok.

 • Od 2024. każdy wynajmowany lub sprzedawany budynek ma mieć świadectwo charakterystyki energetycznej, a rząd wprost pisze na swojej stronie, że celem jest: “promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. (źródło: gov.pl).

 • Od 2028 r. każdy nowy budynek ma być zeroemisyjny, czyli zużywać 0 kWh/m2/rok.

Jak widać, wśród trendów budowlanych na 2024 r. Na pewno trzeba wymienić zwrot w stronę projektów domów energooszczędnych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj: Jak zbudować dom energooszczędny i na co uważać?

Materiały budowlane coraz...tańsze?

Kolejny trend budowlany w 2024 r., którego wielu się obawia, to wzrost cen materiałów budowlanych. Okzuje się jednak, że nie wszystko drożeje, a niektóre materiały są wręcz… tańsze niż rok wcześniej. Poniżej porównanie kosztu budowy tych samych domów pod koniec 2022 i na koniec 2023 r.:

Przykładowe ceny kompletu materiałów:

A co zdrożało?

Średnio rok do roku pomiędzy lipcem 2022 a 2023 ceny materiałów budowlanych zdrożały tylko o 2,3 proc, jednak już wapno kosztuje o 24 proc. więcej, niż przed rokiem, a chemia budowlana - 9 proc. więcej. Wciąż tanieje natomiast drewno: o 22 proc. rok do roku, podczas gdy izolacja termiczna - o 17 proc.

Coraz nowsze technologie trendem budowlanym na 2024 r.

Przemysł budowlany wchodzi w nową erę dzięki dynamicznie rozwijającym się technologiom. Coraz wyższe ceny robocizny czy niektórych materiałów budowlanych stają się motorem napędowym dla innowacyjnych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych. Eneroo czy technologia szkieletowa nie tylko są odpowiedzią na koszty robocizny, ale także wpisują się w proekologiczny trend. Unijne plany przewidują przekształcenie gospodarki w kierunku zwiększenia udziału ponownego wykorzystania odpadów budowlanych do poziomu 70 procent. Aktualnie w Polsce ten wskaźnik wynosi tylko ok. 10 procent. Trwają też badania nad nowatorskim plastikiem budowlanym, który ma być produkowany z materiałów, takich jak drewno czy wielokrotnie wykorzystywane odpady styropianowe z placu budowy.

Więcej o inteligentnych rozwiązaniach w budowie domu pisaliśmy tu.

Podsumowanie

Branżę budowlaną niewątpliwie czekają kolosalne zmiany, a trendy budowlane na rok 2024 i dalej pokazują, że rewolucja może nadejść szybciej, niż można się było spodziewać. Sztuczna inteligencja, nowe rozwiązania budowlane, i dążenie do budynków zeroemisyjnych stają się standardem. W tak dynamicznie rozwijającym się środowisku nie sposób przewidzieć, co przyniesie rok 2025!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)

Co Ty na to?

Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres it@z500.pl.

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • informacje o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • dodawanie do ulubionych
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.