Dopłaty do budowy domów jednorodzinnych – przegląd programów rządowych

Dopłaty do budowy domów jednorodzinnych – przegląd programów rządowych

W dzisiejszych, trudnych gospodarczo czasach, nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie budowy. Jeśli jednak marzysz o własnym domu, rozwiązaniem może być pozyskanie wsparcia finansowego w ramach jednego z programów rządowych.

Jak taniej wybudować dom?

Rozpoczynającbudowę domu jednorodzinnego, musisz wziąć pod uwagę dwie kluczowe kwestie: dobrą ekipę remontowo-budowlaną oraz odpowiedni budżet. Takie przedsięwzięcie to ogromna inwestycja, którą nie każdy jest w stanie udźwignąć finansowo – szczególnie w dzisiejszych czasach.

Z pomocą przychodzą jednak różne możliwości zewnętrznegodofinansowania. Zapraszamy na przegląd programów, które mogą podreperować Twój budżet.

Dopłaty do domów energooszczędnych

Dom energooszczędny to inwestycja, która zwróci się po latach. Najpierw jednak musisz wyłożyć niemały budżet, by wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Jakie programy mogą w tym pomóc?

Dofinansowanie z programu Mój Prąd

Mój Prąd to program, dzięki któremu możesz uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Został on uruchomiony w 2019 roku i ma być realizowany aż do 2025 roku.

Wysokość dofinansowania wynosi odpowiednio:

 • do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych - nie więcej niż 7 tys. zł,

 • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych - nie więcej niż 16 tys. zł,

 • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych - nie więcej niż 5 tys. zł,

 • do systemu EMS / HEMS (czyli do systemu zarządzania energią) do 50% kosztów kwalifikowanych - nie więcej niż 3 tys. zł,

 • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych - nie więcej niż 16 tys. zł,

 • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych - nie więcej niż 5 tys. zł,

 • do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych - nie więcej niż 3 tys. zł.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze jest aktualnie najważniejszym programem umożliwiającym pozyskanie wsparcia finansowego na pokrycie kosztów termomodernizacji domów. Mogą z niego skorzystać nie tylko właścicielelub współwłaściciele domów jednorodzinnych, lecz także mieszkań znajdujących się w budynkach jednorodzinnych (pod warunkiem że jest dla nich prowadzona księga wieczysta).

Wysokość dofinansowania wynosi odpowiednio:

 • 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania,

 • 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania,

 • oraz do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Ulga termomodernizacyjnajest ulgą podatkową, dzięki której osoby fizyczne mogą w swojej rocznej deklaracji PIT odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na termomodernizację domu mieszkalnego. Dzięki temu zmniejszy się ich podatek wobec fiskusa. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł.

Dofinansowanie z programu Moja Woda 2023

W ramach programu Moja Woda 2023 możesz uzyskać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, na budowę przydomowej instalacji zatrzymującej wody opadowe lub roztopowe. Koszt inwestycji powinien wynosić co najmniej 2 tys. zł.

O dotacje na zbieranie deszczówki mogą występować osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny.

Obliczono, że kilkuminutowy deszcz z niewielkiego dachu (do 100 m2) może dostarczyć ponad 70 l wody opadowej. To dużo, a zatem i duża oszczędność wody z wodociągów.

Pozostałe dofinansowania do budowy domów

Choć dofinansowania do energooszczędnych rozwiązań są szczególnie promowane przez państwo, możesz uzyskać dotacje także w innych obszarach. Program rządowy Nowy Ład oferuje kilka rozwiązań, które mają za zadanie ułatwić Polakom dostęp do własnego „M”.

Dofinansowanie z programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Zgodnie z nazwą, Mieszkanie bez wkładu własnego, to program umożliwiający otrzymanie kredytu hipotecznego na budowę domu bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Jest on gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego do wysokości 20% kwoty kredytu i maks. 100 tys. zł.

Dopłaty do kredytów

Jeśli osobie, która zaciągnie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, w trakcie spłaty zobowiązania urodzi się dziecko, będzie mogła uzyskać dopłatę z BGK. Po urodzeniu drugiego dziecka kwota kredytu zmniejszy się o 20 tys. zł, a po narodzinach trzeciego i kolejnego aż o 60 tys. zł.

Rodzinny Bon Mieszkaniowy

Rodzinny Bon Mieszkaniowy umożliwi pozyskanie jednorazowego dofinansowania do budowy domu jednorodzinnego w kwocie od 55 do 145 tys. zł. Otrzymają go jednak wyłącznie rodziny posiadające co najmniej 3 dzieci lub których członkami są osoby niepełnosprawne.

Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% to nowy pomysł rządu, który ma pomóc w sfinansowaniu pierwszego mieszkania osobom w wieku do 45 lat. Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły pożyczyć maksymalnie 500 tys. zł, a wieloosobowe – nie więcej niż 600 tys. zł.

W ramach tego programu będzie można uzyskać kredyt zarówno na zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, jak i na budowę domu jednorodzinnego.

Czy warto skorzystać z dopłat na budowę domu?

Dofinansowania z programów rządowych na budowę domu nie pokryją całego budżetu, który jest niezbędny, by powstała solidna budowla na lata. Jeśli jednak dom jednorodzinny to twoje marzenie, warto włożyć nieco wysiłku, wypełnić odpowiednie dokumenty i odciążyć swoją kieszeń przynajmniej w pewnym zakresie.

Oceń artykuł
(
Ocen: 2
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dopłaty do budowy domów jednorodzinnych – przegląd programów rządowych"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

 • rabat na projekt i specjalne promocje
 • oferta na budowę i kredyt
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • darmowa wysyłka
 • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem