Dom w zabudowie bliźniaczej – szansa na szybki i mądry zysk

Dom w zabudowie bliźniaczej – szansa na szybki i mądry zysk

„Bliźniaki” cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku budowlanym. Chętnie inwestują w nie deweloperzy, którzy wiedzą, że szybko znajdą kupca na tego typu nieruchomość. Co przesądza o powodzeniu domów w zabudowie bliźniaczej? I ile można na nich zarobić? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czym są bliźniaki (domy w zabudowie bliźniaczej)?

Domy bliźniacze mają formę dwóch budynków, które przylegają do siebie jedną wspólną ścianą. Najczęściej są one wzajemnym odbiciem lustrzanym, jednak nie jest to regułą.

„Bliźniaki” to swego rodzaju rozwiązanie pośrednie pomiędzy zabudową szeregową a domem jednorodzinnym wolnostojącym. Są one częściej spotykane w polskich miastach i trudno się temu dziwić ze względu na liczne zalety – zarówno na etapie projektowania oraz budowy, jak i eksploatacji.

W Z500 przygotowaliśmy szeroką ofertę domów dwulokalowych, które odpowiadają na potrzeby wielu firm deweloperskich, a także indywidualnych inwestorów. Niektóre projekty (ZB45, ZB46, ZB47, ZB48) dają opcję łączenia różnych budynków w dowolny sposób, np. jedna połówka z planu ZB45, druga – ZB48. Jest to możliwe dzięki jednakowej głębokości wszystkich segmentów. Scalenie ich pozwala uzyskać różne funkcjonalności – w zależności od koncepcji osiedla lub możliwości działki.

Zalety domów w zabudowie bliźniaczej w Z500

Projekty bliźniaków z kolekcji Z500 to interesująca propozycja dla biznesu, która daje deweloperom sposobność realizacji atrakcyjnych inwestycji mieszkaniowych. 

 • Możliwość modułowego łączenia segmentów pozwala optymalnie zaplanować przestrzeń i efektywnie wykorzystać działkę. To idealne rozwiązanie na zurbanizowane tereny miejskie i podmiejskie, gdzie grunty budowlane są droższe.
 • Duże zróżnicowanie poszczególnych segmentów pod kątem stylu, wielkości powierzchni użytkowej oraz programów funkcjonalnych mieszkań pozwala na lepsze dopasowanie oferty do klientów oraz zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
 • Domy w zabudowie bliźniaczej, w porównaniu do domów jednorodzinnych wolnostojących, są tańsze nawet o 10-40%. Zaoszczędzić można zarówno na etapie ich budowy, jak i eksploatacji. Dla klienta końcowego niższe koszty budowy przekładają się na bardziej atrakcyjną cenę nieruchomości.
 • Niższe koszty eksploatacji związane są w szczególności z ogrzewaniem. „Bliźniaki” mają lepsze warunki termiczne dzięki połączeniu budynków wspólną ścianą.
 • Domy w zabudowie bliźniaczej świetnie sprawdzają się na wąskich działkach – nawet o 15-17 m szerokości. Mimo niewielkich rozmiarów działki, jeśli budynek powstanie przy samej granicy, można uzyskać dobre warunki budowlane i ciekawie zaaranżować ogród.

  „Bliźniak” czy dom jednorodzinny?

  Domy jednorodzinne powstają zwykle na peryferiach lub poza miastem. Tymczasem „bliźniaki” buduje się często w dużo bardziej atrakcyjnej okolicy – w dzielnicach miejskich, blisko środków komunikacji i infrastruktury.

  Domy typu bliźniak gwarantują przy tym komfort zbliżony do wygody domów jednorodzinnych. W obu przypadkach domownicy zyskują dużą przestrzeń, prywatny ogród, taras, osobne wejście do domu i większe poczucie prywatności. W domach szeregowych, a tym bardziej mieszkaniach w bloku, możliwości te są ograniczone.

  Z drugiej strony obecność sąsiadów za ścianą zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a także obniża wydatki na niektóre działania już na etapie budowy (np. koszty przyłączy), czy na etapie eksploatacji (np. koszty remontów elewacji).

  Dlaczego warto zainwestować w budowę domów typu bliźniak?

  Za budową domów w zabudowie bliźniaczej stoją twarde liczby. To się po prostu opłaca. Przykładowe obliczenia pokazują, na jaki zysk może liczyć inwestor, który zdecyduje się na taką budowę.

  Scenariusz nr 1: dom jednorodzinny

  Zakup działki o powierzchni 1 500 m2 to koszt ok. 250 000 zł, budowa domu 120 m2 – ok. 360 000 zł. Inwestycja wynosi więc ok. 610 000 zł, do których należy doliczyć podatek VAT w wysokości 8%. Suma to 658 000 zł. Marża kształtuje się zwykle na poziomie 20%, co daje 789 000 zł. Czy jest to realna kwota, którą można otrzymać za tego typu dom? Prawdopodobnie tak, choć cena ta jest dość wysoka.

  Scenariusz numer 2: domy w zabudowie bliźniaczej

  Zakup tej samej działki o powierzchni 1 500 m2 wyniesie analogicznie 250 000 zł. Wybierając projekt domów w zabudowie bliźniaczej, można jednak zbudować na niej 4 lokale – każdy o powierzchni 120 m2. Jak wpłynie to na cenę sprzedaży pojedynczego domu?

  Jeden lokal wyniesie więc: 62 500 zł (koszt działki podzielony na 4 lokale) plus 360 000 zł (koszt budowy domu), co daje kwotę 422 500 zł. Po doliczeniu podatku VAT 8% koszt wyniesie 456 300 zł, a po dodaniu 20% marży – 547 560 zł. Dom o tej samej powierzchni, w tej samej lokalizacji, osiągnie więc cenę o 240 000 zł niższą niż w przypadku domu wolnostojącego.

  Pierwszy scenariusz zakłada gotowy do sprzedaży dom za cenę 789 000 zł, drugi – 547 560 zł. Łatwo zgadnąć, że drugi dom znajdzie nabywcę dużo szybciej.

  Jak wybór projektu wpływa na zysk z inwestycji? W pierwszym scenariuszu – przy domu wolnostojącym – zysk wyniesie 131 600 zł. W drugim przypadku – 91 260 zł, jednak… z jednego lokalu! Należy go więc pomnożyć czterokrotnie, co daje kwotę aż 365 040 zł.

  Domy w zabudowie bliźniaczej Z500 – najlepsza inwestycja

  Powyższe kalkulacje są szacunkowe. Każdy inwestor musi wykonać własne obliczenia, które będą uwzględniały lokalizację budowy, stopień skomplikowania danego domu czy technologię, która wpływa na szybkość realizacji inwestycji.

  W każdym przypadku jednak „bliźniaki” zaprojektowane przez architektów Z500 zapewniają wzrost zysku z inwestycji. Dają możliwość wyboru optymalnej liczby domów oraz takich typów segmentów, które najlepiej wykorzystują działkę i teren. Przekłada się to bezpośrednio na lepszą funkcjonalność i użyteczność dla klienta, co zapewnia wzrost wartości inwestycji oraz gwarantuje szybszą sprzedaż.

  Oceń artykuł
  (
  Ocen: 0
  Średnia: 0
  )
  Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom w zabudowie bliźniaczej – szansa na szybki i mądry zysk"
  Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
  ^
  Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem