GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z AŻ 15% RABATEM! ☀️ WYBRANE DODATKI 50% TANIEJ! ☀️ OSZCZĘDŹ NAWET 10.000 ZŁ I WIĘCEJ!
GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z AŻ 15% RABATEM! ☀️ WYBRANE DODATKI 50% TANIEJ!
Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Z500 ZAWSZE O KROK PRZED ZMIANAMI

18 maja 2010 r. Parlament Europejski przyjął zmiany w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z zawartymi w nich regulacjami, do 2021 r. na terenie Unii Europejskiej wszystkie wznoszone budynki mają spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na energię. Zmiany są przeprowadzane zgodnie z zaplanowanymi etapami. W wyniku takiego rozporządzenia Polska, jako kraj unijny, musi dostosować swoje przepisy wewnętrzne do obowiązujących w całej Unii. Z dniem 01.01.2021 ustawa „Prawo Budowlane” zostaje po raz kolejny tak znowelizowana, aby osiągnąć pożądane w kolejnym etapie wskaźniki. Ustawodawca wprowadza obostrzenia zmierzając do rezultatów, w których nasze domy będą coraz „cieplejsze”, a przez to bardziej ekologiczne. Kolejna faza zmian wymusza na architektach, firmach budowlanych, inwestorach konieczność dostosowania samych projektów oraz zastosowanych technologii do osiągania zadanych parametrów.

Nowelizacja przepisów od 2017 i 2021 roku

– Co to w praktyce oznacza dla inwestora?
– Czy polskie budownictwo czeka rewolucja?
– Jak wybrać projekt zgodny z nowymi wymaganiami?
– Zapowiedzi zmian budzą wiele obaw. Czy jest to uzasadnione?
– Zmiany na przestrzeni ostatnich lat
– Cel wprowadzania kolejnych zmian w prawie budowlanym
– Co w praktyce oznaczają nowe przepisy?
– Bilans zysków i strat
– Z500 zawsze krok przed zmianami

Już na wstępie pragniemy Państwa uspokoić. Zmiany w swoim założeniu są wprowadzane sukcesywnie i sam proces rozpoczął się w już w 2014 roku, zatem obecnie zmiana nie jest rewolucyjna i stanowi jedynie konieczne, ewolucyjne rozwinięcie dotychczasowych przepisów. Przedstawiony poniżej przykład oparty o charakterystyki cieplne domów jednorodzinnych - najlepiej zobrazuje zachodzące w przepisach zmiany:

Etapy zmian

Współczynnik EP (zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną)1

U – przenikalność cieplna dachu
[W/(m2*K)]

U – przenikalność cieplna ścian zewnętrznych
[W/(m2*K)]

U – przenikalność cieplna podłóg
[W/(m2*K)]

1 stycznia 2014 roku

120 kWh/m2*rok

0,20

0,25

0,3

1 stycznia 2017 roku

95 kWh/m2*rok

0,18

0,23

0,3

1 stycznia 2021 roku

70 kWh/m2*rok

0,15

0,20

0,3

1 Wskaźnik ten określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystaną do ogrzania budynku, ogrzania wody, do wentylacji, chłodzenia, czy oświetlenia.

Jak widać na powyższym zestawieniu, dla projektów domów jednorodzinnych po 1 stycznia 2017 r. wartość wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może być większy niż 95 kWh/(m2*rok). Nowobudowane domy mają być zatem bardziej energooszczędne. Głównym celem wprowadzanych zmian jest poprawa komfortu życia mieszkańców, dbałość o przyrodę, w efekcie końcowym - znaczące obniżenie kosztów utrzymania użytkowanego domu.

Mariusz Dębski – Dyrektor ds. Rozwoju Z500 podkreśla: To nie unijne prawo, ale zdrowy rozsądek i przeprowadzone, z kalkulatorem w ręku, chłodne zestawienie przyszłych wydatków eksploatacyjnych wskazuje na konieczność wprowadzania zmian. W wymarzonym domu ma być cieplej, bardziej komfortowo i co najważniejsze w efekcie długoterminowym ma być znacznie taniejniż dotychczas.

Planowane zmiany dla branży architektonicznej oznaczają, iż we wszystkich firmach oferujących na rynku swoje projekty powstaje obowiązek dostosowania istniejącej oraz nowopowstałej dokumentacji do zaktualizowanych przepisów. Nowe wymogi to szczególne wyzwanie dla projektantów, gdyż zmianie musi ulec cały zespół czynników – od rozwiązań konstrukcyjnych począwszy, poprzez efektywniejszą izolację cieplną, odpowiednią stolarkę drzwiową i okienną, aż po nowoczesne technologie instalacyjne. Nie bez znaczenia pozostaje także przemyślane na etapie zakupu, usytuowanie samego budynku na istniejącej lub planowanej do zakupu działce.

Nowelizacja prawa wymusza duże zmiany nie tylko w samej branży architektonicznej, lecz również w branży budowlanej i instalatorskiej. Wymóg oszczędzania energii i dbania o środowisko powoduje konieczność stosowania jedynie nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych. Stąd większe zainteresowanie wszelkimi nowinkami pojawiającymi się na rynku – rekuperacją, pompami ciepła, ogrzewaniem podłogowym. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, rośnie także popularność ogniw fotowoltaicznych oraz paneli grzewczych CO.

Jaki jest bilans zysków i strat w świetle zaostrzonych przepisów?

Podchodząc do decyzji o budowie domu, nie można przemilczeć kwestii jego ceny całkowitej. Należy przyjąć za pewnik, że będzie ona początkowo wyższa niż dotychczas, gdyż zmiana warunków technicznych wiąże się z zastosowaniem bardziej energooszczędnych, ale przez to droższych materiałów. Ustawodawca przedstawia w swoich uzasadnieniach „bezcenne” kryterium jakim jest ekologia, ale to nie przysłania także wymiernej dla każdego z nas zasady minimalizowania codziennych wydatków. To właśnie te „ostrzejsze” przepisy mają skłonić inwestora do wybudowania lepszego domu i taka decyzja ma się na przestrzeni lat użytkowania opłacić przede wszystkim jemu samemu. Główna zasada – cała poniesiona inwestycja, ma się zwrócić w ciągu kilku / kilkunastu lat poprzez oszczędności na poziomie 1000/2000 złotych rocznie.

Rachunek jest prosty! Budując z Z500 według najnowszych standardów:

– Zyskujesz komfort cieplny domu (latem chłodno, zimą ciepło)
– Oszczędzasz przez wiele kolejnych lat na bieżących rachunkach
– Dbasz o środowisko (zużywając mniej energii zmniejszasz emisję CO2 do atmosfery)
– Podnosisz wartość swojej nieruchomości

Z500 jest już gotowe na „nową” zmianę

Projekty Z500 od wielu lat uwzględniają troskę o środowisko naturalne, a w rezultacie zastosowanych w nich rozwiązań – „dbają” także o kieszeń inwestora. Z500 „o krok” wyprzedza trendy i jako pionier na polskim rynku stosuje we wszystkich swoich produktach zasady ekologii i oszczędności. Projekty pracowni Z500 już od 2014 roku spełniają wymagane prawem normy budowlane w zakresie dbałości o energooszczędność, a co najważniejsze, uwzględniają także nadchodzące zmiany. Zespół ekspertów Z500 opracował innowacyjne zestawienie rozwiązań konstrukcyjnych, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami wentylacyjnymi i najwyższą jakością materiałów pozwoliło na uzyskanie odpowiednio niskiego współczynnika zużycia energii. Projekty Z500 z rozmachem wprowadzają klienta w świat nowoczesnego budownictwa. Zastosowane zmiany to droga „ku lepszemu”, a z liderem na rynku, budowanie wymarzonego domu stanie się przyjemnością. Z500 wspólnie z Wami tworzy przyjazną przestrzeń dla przyszłych pokoleń.

WSZYSTKIE PROJEKTY Z500 SPEŁNIAJĄ WYMOGI NOWYCH PRZEPISÓW BUDOWLANYCH WT2017

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
^

Dariusz Dudziński
Witam, we wrześniu 2016 r. zakupiliśmy projekt domu Z241 GP. Czy ten projekt zakupiony we wrześniu odpowiada nowym przepisom budowlanym 2017 odnośnie charakterystyki cieplnej czy trzeba coś zmieniać? Proszę o szybką odpowiedź.

Obsługa klienta
Do Dariusz Dudziński : Projekty zakupione we wrześniu były aktualne na rok bieżący 2016. Projekt musi być dostosowany do nowych przepisów przez architekta lokalnego, który dostosowuję charakterystykę energetyczną do lokalnych warunków i działki.

Darek Romanowski
Witam,
zakupiliśmy projekt Z57 H+, który mamy zamiar przerobić na dom całoroczny. Podczas zakupu zapewniano nas, że możemy projekt i tak będzie spełniał nowe wymagania - dorzucili nawet rekuperację. Jednak okazało się, że całe wyliczenie energii początkowej zostało zrobione dla domu bez rekuperacji. Na prośbę o ponowne wyliczenie Ep dostałem tylko odpowiedź, że jest to domek letniskowy i nic nie zamierzają z tym zrobić. Przed zakupem są bardzo mili i opowiadają, że wszystko jest wg. nowych przepisów. Nas wprowadzili w błąd i dodatkowe koszta oraz opóźnienia czasowe, ponieważ przed świętami chcieliśmy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, żeby w styczniu starać się o kredyt i spokojnie do końca czerwca już się wprowadzić do nowego domu.

Obsługa klienta
Do Darek Romanowski : Projekty domów letniskowych nie muszą spełniać nowych wymagań WT 2017 obligatoryjnych dla domów jednorodzinnych. Spełniają więc wymagania postawione dla domów w swojej kategorii. Rekuperację dołączyliśmy dla Pana gratis , aby łatwiej było Panu dostosować dom do użytkowania całorocznego ( sam Pan napisał że zamierzał to zrobić we własnym zakresie). W Pana przypadku architekt na etapie adaptacji projektu do działki i tak musi wykonać nowe obliczenia dostosowując charakterystykę energetyczną budynku do miejsca zamieszkania. Dlatego doradziliśmy kontakt z architektem adaptującym oraz naszym STUDIEM ADAPTACJI.

Damian M.

  • Usuń ze znajomych
  • Dodaj do znajomych

Słyszałem wśród ludzi ze od 2018 roku nowo budowane domy nie bedą mogły być ogrzewane eko-groszkiem. To prawda czy tylko mit i plotki? Maja być tylko ogrzewane gazem albo olejem opałowym.

Obsługa klienta
Do Damian M. : Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach w Polsce, posłowie pracują nad rozporządzeniem nakazującym montaż pieców o najwyższej klasie parametrów emisyjnych w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Nie wiadomo natomiast na jakim etapie są prace nad rozporządzeniem i od kiedy oraz w jakim zakresie będzie ono obowiązywało w Polsce.
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem