Nieruchomość z ocenami, czyli słów kilka o świadectwie energetycznym budynku

Polityka Unii Europejskiej już od wielu lat skupia się na zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych i realnym obniżaniu zużycia energii w budownictwie, regulując to odpowiednimi dyrektywami. Rodzimym odzwierciedleniem unijnych przepisów są m.in. ostatnie zmiany prawne, które określają zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Ekspert firmy Aluprof, oferującej systemy aluminiowe do okien, drzwi i fasad, promującej ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie, wyjaśnia czym jest certyfikat energetyczny, którego obowiązek sporządzania nałożyła na kraje członkowskie UE.

Obowiązkowy certyfikat energetyczny

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający energochłonność budynków. „Certyfikat ten opisuje szczegółowo zapotrzebowanie danej nieruchomości na energię niezbędną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia i wentylacji, a w przypadku obiektów niemieszkalnych również oświetlenia. Inaczej mówiąc, na jego podstawie właściciel lub najemca może oszacować roczne zużycie energii w budynku, a co za tym idzie, określić potencjalne koszty związane z utrzymaniem budynku bądź lokalu”, wyjaśnia Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager Aluprof. Mimo że obowiązek opracowywania świadectwa charakterystyki energetycznej funkcjonuje na polskim rynku już od kilku lat, to dopiero przyjęta 28 kwietnia bieżącego roku nowelizacja ustawy wprowadziła w tym zakresie znaczące zmiany. „Obowiązek sporządzenia charakterystyki energetycznej spoczywa na właścicielu, zarządcy nieruchomości, osobie ze spółdzielczym własnościowym prawem lub spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu. Co ważne, jest to dokument niezbędny zarówno w momencie sprzedaży, jak i wynajmu. Warto podkreślić, że nie dotyczy to osób, które wykorzystują dany obiekt na własny użytek i nie zamierzają go sprzedawać lub wynajmować”, podkreśla ekspert firmy Aluprof. Wprowadzone od kwietnia zmiany zaostrzyły konsekwencje niewywiązywania się z tego przepisu. Przekazanie dokumentów nabywcy lub najemcy odnotowane musi być w akcie notarialnym kupna lub sprzedaży, a niewypełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem grzywny. Świadectwo charakterystyki energetycznej wydać mogą jedynie uprawnione do tego osoby, korzystając przy tym z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej. Udogodnieniem jest natomiast zmiana wprowadzająca możliwość sporządzenia certyfikatu zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i elektronicznej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - infografika

Świadomy wybór oszczędności

Głównym celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej jest zwiększanie świadomości użytkowników w zakresie możliwości uzyskania mniejszego zużycia energii w budynkach i promocja proekologicznych postaw. W obecnej sytuacji gospodarczej nabiera to jednak również znaczącego wymiaru ekonomicznego. Oszczędności i potrzeba zredukowania kosztów utrzymania danej nieruchomości skłaniają do inwestowania w energooszczędne rozwiązania i wybierania obiektów o niższym zużyciu energii. „Na efektywność energetyczną wpływa nie tylko zastosowanie energooszczędnych sposobów ogrzewania budynku, ale również, a może przede wszystkim, wyeliminowanie potencjalnych strat ciepła. Jednym z elementów, przez które najczęściej ono ucieka jest stolarka otworowa. Dlatego też warto wybierać przeszklenia oraz drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła, np. te wykonane z trwałego aluminium charakteryzującego się wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej. Na docenienie zasługują zwłaszcza rozwiązania dedykowane do budynków pasywnych, na przykład okna i drzwi w systemie MB-104 Passive firmy Aluprof, którego izolacyjność termiczna (UW) w przypadku okna otwieranego wynosi od 0,53 W/m2K. Doskonałym wyborem do tego typu obiektów mogą być również ściany słupowo-ryglowe MB-TT50 i MB-SR50N HI+ Aluprof, które uzyskały najwyższą możliwą klasę efektywności A+ w badaniu przeprowadzonym przez instytut PHI Darmstadt – najbardziej znaną instytucję promującą ideę budownictwa pasywnego”, podsumowuje Aleksandra Baksik.


Lider i innowator branży

Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com.


Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Nieruchomość z ocenami, czyli słów kilka o świadectwie energetycznym budynku"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem