Jaki projekt domu wybrać?

Wybór odpowiedniego projektu domu to inwestycja na lata i przede wszystkim trudna decyzja dla każdej osoby, która planuje jego budowę. Na polskim rynku znajduje się ogromna liczba propozycji projektów. Z jednej strony to dobrze, bo każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak z drugiej strony, poszukiwanie wymarzonego domu może się wydłużyć – zwłaszcza jeśli nie wiesz do końca, jakie kryteria powinien spełniać projekt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości.

4 pytania, ułatwiające znalezienie odpowiedniego projektu :


1. Jaki dom mogę wybudować na działce, którą posiadam lub zamierzam nabyć?

Bez względu na to, czy masz już własną działkę, czy właśnie znalazłeś taką, którą chcesz kupić, musisz wybrać się do urzędu gminy, żeby uzyskać informacje na temat warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z dokumentów dowiesz się, jaki dom możesz wybudować na danej działce. Pamiętaj też, że jeśli dopiero zamierzasz kupić działkę pod budowę, lepiej zacząć od wyszukania odpowiedniego projektu na z500.pl. Mając wybrany projekt, łatwiej dobierzesz pod niego działkę.

2. Jaki typ domu najbardziej mnie interesuje?

Dom parterowy, z poddaszem, a może piętrowy? Kolejna decyzja, którą musisz podjąć, dotyczy liczby kondygnacji. Żeby to zrobić, zastanów się, jaki sposób korzystania z domu będzie najwygodniejszy w przyszłości dla Ciebie i wszystkich domowników.

Główne zalety i wady poszczególnych typów domów:

DOM PARTEROWY
Zalety: wygoda i dostęp do wszystkich pomieszczeń z tego samego poziomu
Wady: zakup większej działki, trudność w ogrzewaniu dużej powierzchni

DOM Z PODDASZEM
Zalety: oddzielenie strefy dziennej (parter) i nocnej (poddasze), łatwiejszy do ogrzania, dzięki zwartej bryle
Wady: mniejsza ustawność pomieszczeń na poddaszu, ścianka kolankowa

DOM PIĘTROWY
Zalety: wygodne użytkowanie obu kondygnacji budynku, łatwiejszy do ogrzania
Wady: problemy z działką – nie można wybudować budynku o określonej wysokości

Przykłady projektów: Z332, Z365, Zx183, Zx97

3. Ile pomieszczeń potrzebuję?

Wybierając projekt domu, przemyśl, ilu pomieszczeń będziesz potrzebował, żeby każdy z domowników czuł się komfortowo, np. posiadał osobną sypialnię, a prowadzący własną działalność – oddzielne pomieszczenie do pracy (biuro). Bardzo ważny jest również układ funkcjonalny – podział na strefę dzienną i nocną, rozmieszczenie toalet, łazienki oraz kuchni. Pamiętaj także o tym, że każdy kolejny pokój to dodatkowy koszt – zarówno w kwestii budowy, jak i eksploatacji w przyszłości.

4. Jaki posiadam budżet na budowę domu?

Budowa domu dla osób, które posiadają ograniczony budżet, również jest możliwa! Jeśli jesteś w takiej sytuacji – wybierz projekt tani i łatwy w wykonaniu. Tańsze w budowie i późniejszym użytkowaniu są domy o prostej bryle, bez lukarny i wykuszy, z płaskim lub dwuspadowym dachem (jeśli warunki na działce nie pozwalają na płaski dach). Jak w praktyce dopasować projekt domu do budżetu? W karcie projektu na stronie z500.pl znajdziesz szacunkowy kosztorys wybudowania domu.

Już na samym początku poszukiwań warto odpowiedzieć sobie na cztery powyższe pytania, które ułatwią podjęcie decyzji, a co najważniejsze — wybudowanie wygodnego i upragnionego domu. Znalezienie idealnego projektu nie jest takie trudne, jeśli podejdziemy do tego z głową!

W OFERCIE Z500 ZNAJDZIESZ PONAD 1000 PROJEKTÓW DOMÓW!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jaki projekt domu wybrać?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem