Ho! Ho! Ho! 50% RABATU na wybrane projekty domów z oferty Z500.

Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Pakiet Eko Ready

EKOREADY

projekt domu niskoenergetycznego na zamówienie

Ekologia coraz pewniej wkracza w nasze codzienne życie. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 2020 roku standardem mają być u nas domy pasywne – wyróżniające się minimalnym zużywaniem energii, a co za tym idzie przyjaznych środowisku. Rozwój "zielonego budownictwa" wspieraĆ ma projekt narodowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (nfośigw) - od pierwszego kwartału 2013 roku uzyskać będzie można dopłatę do kredytu na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. kto skorzysta na projekcie?

Cele i efekty projektu

Głównymi celami projektu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych jest wsparcie rozwoju „zielonego budownictwa” i ograniczenie emisji CO2 o ok. 50 000 ton rocznie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przeznaczyć na dopłaty 300 mln zł. NFOŚiGW liczy na to, że dzięki dopłatom inwestorzy zaczną myśleć o oszczędzaniu energii już na etapie samego projektu, a nie w trakcie lub po zakończeniu budowy. 

W ramach projektu wybudowanych ma zostać 16 tys. domów i mieszkań charakteryzujących się wysokim standardem energooszczędności. Projekt umożliwić ma także gromadzenie kompetencji niezbędnych do budowy budynków mieszkalnych o niemal zerowym zużyciu energii od 2021 roku, do czego zobowiązuje Polskę Dyrektywa Unii Europejskiej.

Przewidywanymi korzyściami dla gospodarstw domowych korzystających z dopłat będą m.in.:

  • Mniejsze koszty eksploatacji budynku, a co za tym idzie niższe rachunki;
  • Mniejszy koszt kredytu z uwagi na niższe ryzyko banku i lepszy profil ryzyka kredytowego kredytobiorcy;
  • Wyższa wartość nieruchomości – budynki energooszczędne mają większą wartość rynkową w porównaniu do budynków tradycyjnych;
  • Premia za uzyskanie wymaganego w programie standardu energetycznego;

Zielone budownictwo

Budynki są największymi odbiorcami energii. W USA to właśnie one zużywają ok. 65% energii elektrycznej i odpowiedzialne są za produkcję 30% gazów cieplarnianych. W Europie liczby te kształtują się następująco: 40% energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. „Zielone budownictwo” ma na celu zmniejszenie wpływu na środowisko i wprowadzenie w życie ekologicznych standardów. Aby spełniało swoje założenia, powstające budynki powinny w maksymalny sposób wykorzystywać potencjał płynący z naturalnych źródeł energii i minimalizować jej zużycie potrzebne do ogrzewania pomieszczeń. Energooszczędne projektowanie uwzględnia właściwe wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych, a także instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych oraz automatyki. Aby przyspieszyć rozwój ekologicznego budownictwa, państwa UE wspierać mają projekty, które będą go stymulowały.

Proponowane standardy

Każdy budynek realizowany w ramach programu Dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych będzie musiał spełniać określone wymagania techniczne, określone na podstawie ekspertyzy przygotowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Dopłaty do domów jednorodzinnych będą dotyczyły dwóch kategorii energetycznych:

Dla budynków jednorodzinnych:
NF40 – EUco* ≤ 40 kWh/(m2*rok) – dopłata 30 000 zł brutto** 

NF15 – EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok) – dopłata 50 000 zł brutto

Dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych:
NF40 - EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok) – dopłata 11 000 zł brutto
NF15 - EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok) – dopłata 16 000 zł brutto

*) EUco –energia użytkowa potrzebna do ogrzewania
**) brutto, ponieważ dotacja stanowi przychód, który należy uwzględnić przy corocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie od opodatkowania nie leży w kompetencji NFOŚiGW.

Wysokość dopłat i okres obowiązywania

W grę wchodzi od 11 tys. zł do 50 tys. zł – wysokość dopłaty uzależniona będzie od tego, czy przeznaczona będzie na dom, czy na mieszkanie oraz jaki będzie standard energetyczny budynku. Z badań przeprowadzonych przez firmę Biostat wynika, że dopłata w wysokości 50 tys. zł może przekonać do wyboru „zielonego budownictwa” co trzeciego inwestora. Aby otrzymać dopłatę, trzeba będzie wziąć kredyt hipoteczny na budowę lub zakup domu czy mieszkania energooszczędnego. Kwota otrzymanej dotacji jest kwotą brutto i powiększy roczny dochód inwestora, a co za tym idzie zwiększą się również odsetki od kredytu. Mimo tego, że dom energooszczędny kosztuje około 15% więcej od domu standardowego, w perspektywie kolejnych lat inwestor zaoszczędzi na ogrzewaniu, więc poniesione koszty się zwrócą. Planowany budżet przeznaczony na dofinansowania, 300 mln zł, rozdysponowany ma zostać w przeciągu pięciu lat (2013 do 2018 roku).

Partnerzy i pośrednicy

Z uwagi na to, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest instytucją centralną, która nie posiada żadnych delegatur ani oddziałów regionalnych, w celu zapewnienia dostępności programu i obsługi zmuszona jest korzystać z partnerów pośredniczących. Dobre doświadczenia wynikające z programu dopłat do kredytów na kolektory słoneczne sprawiły, że pośrednikami w przyznawaniu dopłat będą banki, które zgłoszą zainteresowanie wzięciem udziału w programie. Banki partnerskie zostaną wyłonione w naborze ogłoszonym zaraz po zatwierdzeniu programu przez Radę Nadzorczą NFOŚiGW.

Dla kogo?

Projekt skierowany jest do osób fizycznych, które planują rozpoczęcie budowy domu energooszczędnego od roku 2013 i osób, które takie domy czy mieszkania zakupią bezpośrednio u deweloperów. Dopłaty do domów jednorodzinnych będą dotyczyły dwóch kategorii energetycznych.


ObecnIe spora część prezentowanych przez nas projektów domów energooszczędnych po adaptacji może wpisać się w wymogi pierwszego etapu weryfikacji dotyczącego współczynnika EUco (nie przekracza wartości 40 kWh/(m² × rok)). Chcąc ułatwić Państwu wybór projektu, który będzie sprawdzony pod kątem wytycznych NFOŚiGW, prezentujemy kolekcję domów EKO-READY dedykowaną inwestorom, którzy planują skorzystać z dopłat.

 

Zobacz więcej:
Projekty Eko-Ready z dopłatą do kredytu
Informator NFOŚiGW

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (01-510) Warszawa, ul. Gen. Zajączka 32, KRS 0000374974 (email kontaktowy: [email protected]).
|
lub
|
podpisz się
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem